Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Erotogenní zóny podle Sigmunda Freuda určují povahu ženy

EROTOGENNÍ ZÓNY: GENITÁLIE, oblast ANÁLU, nebo ÚSTA určují, jaká jste milenka!
EROTOGENNÍ ZÓNY: GENITÁLIE, oblast ANÁLU, nebo ÚSTA určují, jaká jste milenka!
Zdroj: shutterstock.com
EROTOGENNÍ ZÓNY: GENITÁLIE, oblast ANÁLU, nebo ÚSTA určují, jaká jste milenka!

Narcistická, nutkavá a samozřejmě erotická, to jsou základní typy žen podle lékaře a psychiatra Sigmunda Freuda. Toto rozdělení žen vytvořil v rámci teorie psychosexuálních typů. Co myslíte, do které skupiny byste patřila vy? Odpovězte si dříve, než se začtete do článku, třeba nakonec zjistíte, že je vše úplně jinak...

Vypadat přitažlivě i ve vyšším věku je sen mnoha žen. Jak na to, se dozvíte v galerii.

Freudova teorie psychosexuálních typů je založena na známých fázích sexuálního vývoje jedince. Podle Freuda je o našem vztahu k sexu i k lásce a našem sexuálním typu rozhodnuto, už když dosáhneme tří let. V tento moment si totiž dítě prošlo všemi třemi fázemi. První z nich je orální (mezi třetím a čtvrtým měsícem života), druhá anální (kolem jednoho roku) a třetí genitální (před dovršením tří let). Pokud v některé této fázi dojde k narušení vývoje, dítě prožije něco traumatizujícího, dojde k zablokování v určitém momentu vývoje, což ovlivní jeho sexualitu.

Jak už bylo řečení, typy jsou tři, ovšem ty jsou základní, existují ještě další tři, které vznikají kombinací základních typů.

Narcistický typ

Žena narcistického typu je nezávislá, dominantní a sebevědomá. Ve vztahu i v sexu je ráda tím, kdo všechno vede a řídí. Důležitější je pro ni milovat, než být milována. Umí muže zaujmout, často to navíc podporuje výrazným líčením, oblékáním i chováním, které může být až přehnané. Partnera ale také umí ve všem podporovat. Vyhledává si protějšky, které budou po fyzické i psychické stránce co nejmužnější. Často se hádá a zase usmiřuje, rozchází a zase dává dohromady. Narcistické ženy se dále dělí na dvě skupiny. První jsou uvolněné, myslí zejména na sebe a své uspokojení, muž se jim musí podřizovat. Druhou skupinu tvoří ženy zablokované, které se za své tělo spíše stydí a v partnerství sex odsouvají do pozadí a soustředí se na ostatní aspekty vztahu. Hlavní erotogenní zónou pro narcistický typ jsou genitálie.

Nutkavý typ

Ženy nutkavého typu jsou samostatné, spíše konzervativní, mají smysl pro morálku. Umí sebe a své pudy kontrolovat. Neovládá je strach ze ztráty lásky jako typ erotický, ale strach ze svědomí. Jsou nedůvěřivé a nedokážou příliš dávat najevo své city. Bývají žárlivé i majetnické. Vůči svým partnerům bývají hodně kritické a laťku svých požadavků nastavují hodně vysoko, jejich požadavky ohledně sexu jsou taktéž vysoké a složité. Touží po vášni a zároveň se jí trochu bojí. Mají rády dlouhou předehru a oddalování orgasmu. Všechno v sexu chtějí mít zcela pod svou kontrolou. Nejvýraznější erotogenní zónou je anální oblast.

Erotický typ

Pro erotický typ je ze všeho na světě nejdůležitější láska. Milovat a být milován. Lidé tohoto typu ale mají neustále strach, že o svého milovaného partnera přijdou, bývají na něm zcela závislí. Žena je přitažlivá a sympatická, někdy ale také neodbytná a dotěrná, což platí i o sexu. Charakteristická je silná emocionalita, žena erotického typu se velmi snadno rozpláče. Hlavní jsou pro ni základní pudové požadavky. V sexu může být nerozvážná a pouštět se do něho po hlavě. Hlavní erotogenní zónou jsou ústa, hodně se tedy zaměřuje na líbání a orální sex.

Pokud máte zatím pocit, že nepatříte ani k jednomu z těchto základních typů, čtěte dál. Většina žen je smíšený typ, což znamená, že se u nich kombinují různé vlastnosti náležející dvěma typům.

Eroticko-narcistický typ

Do této skupiny spadá nejvíce žen. Chtějí být milované i milovat, starat se o muže i jím být opečovávány. Chtějí být nezávislé a samostatné, ale zároveň partnera potřebují a sklouzávají do závislosti na něm.

Eroticko-nutkavý typ

Žena tohoto typu se řídí svými city i aktuálními emocemi, ale zároveň dbá na své hodnoty, vzory a tradice.

Narcisticko-nutkavý typ

Tento typ je nejméně častý, ale Freud ho oceňuje nejvíce. Ženy jsou totiž nezávislé, samostatné a sebevědomé, ale zároveň se umí dobře ovládat, navíc jsou velmi energické a dokážou i to, na co ostatní typy žen nemají sílu a odhodlání.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky