Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Encina (30): Měla jsem v sobě 11 dalších osobností

Zdroj: Youtube
Prohlédněte si všechny fotografie (16)

Život s psychickou poruchou není nic snadného. Když jde o rozdvojenou osobnost, je život těžký nejen pro toho, kdo poruchou trpí, ale i pro jeho okolí. A co teprve, když v sobě máte osobností jedenáct. Takto náročným životem žije mladá Encina Severa, které byla DID (dissociative identity disorder) - porucha několikanásobně rozdělené osobnosti - diagnostikována ve dvaadvaceti letech. Encině trvalo dlouhé roky se se svou poruchou srovnat. Nakonec šla s celým svým příběhem na světlo, objasnila, jak porucha vzniká a co vedlo k tomu, že nastala u ní. 

Když vidíte Encinu na ulici, rozhodně by vás nenapadlo, že tato usmívající se žena s barevnými vlasy má natolik vážné psychické problémy, že prakticky není schopná normálně fungovat. Opak je ale pravdou. Encina od dětství trpí několikanásobně rozdělenou osobností, kterou se povedlo diagnostikovat až jejímu terapeutovi ve 22 letech. Tato mladá žena, která od mládí trpěla poruchami spánku, depresemi a různými psychickými problémy, se po diagnóze, která je konečná a nevyléčitelná, rozhodla svůj život nevzdat a zabojovala. Zjistila si o DID, neboli poruše rozdělené osobnosti, vše co bylo možné, přišla na její příčiny a začala o tomto problému, který trápí více než 150 miliónů lidí mluvit. Není to totiž konec života, jen je potřeba naučit se ho žít jinak. Existuje z tohoto pekla nějaká cesta ven? Snad jen trpělivá rodina, partner a přátelé a nevzdávat se. 

"Jsem moc vděčná svému příteli a kamarádům. Když jsem jim před osmi lety řekla, že mé výbuchy hněvu, hysterické výlevy, dětské žvatlání a spoustu dalšího, má původ v této poruše, nikdo se ke mně neotočil zády. Naopak mi velmi pomohli a i dnes se mi snaží pomáhat." Říká dojatě mladá žena. 

Jak se u ní porucha začala projevovat? "Že jsem jiná než ostatní jsem si uvědomovala už od dětství. Vlastně na tu dobu nemám téměř žádné vzpomínky a je to dobře. Z toho, co jsem se o DID dozvěděla vzniká nejčastěji jako důsledek nějakého ohromného psychického šoku a utrpení v dětství. Můj terapeut u mě díky regresivní terapii zjistil, že mě v šesti letech sexuálně zneužíval otec a jeho kamarádi. To je něco, co se mi díky rozdělené osobnosti povedlo zapomenout..." když Encina mluví, je znát, jak velkou bolest musela prožít a jak silná osobnost je. Nebo je to spojení všech jedenácti? 

Dále vysvětluje jak vlastně k této poruše dochází. "Z toho, co jsem vyčetla z knih, není rozdělená osobnost nic výjimečného. Malé děti mají rozdělenou osobnost naprosto běžně, jsou sami sebou a k tomu ještě postavou ze seriálu, svou vlastní babičkou, klidně i zvířetem, nebo kamenem. Jsou tím, co ochrání jejich pravé já, jejich křehkou duši. Jak dítě roste a vyvíjí se, všechny tyto osobnosti se slijí do jedné. Když ale dojde k psychickému šoku, jako tomu bylo u mě, k onomu sjednocení nedojde. A výsledkem může být někdo jako já." Projevů nemoci si všimla již v mládí, roky ale trvalo, než lékař zjistil, proč má Encina výpadky paměti klidně i na několik dní. "Večer jsem nevěděla, co jsem dělala celý den. Najedla jsem se a za hodinu jsem to nevěděla. Protože jsem nejedla já, ale jedna z mých osobností. Když jsem se hádala s přítelem, byla jsem někým jiným, říkala jsem věci, které si Encina nemyslí, ale myslí si je Eliza." Eliza je jednou z Encininých jedenácti osobností, která se křikem a násilím brání proti ublížení Encininu tělu. 

"Moje osobnosti a vlastně osobnosti každého, kdo trpí DID jsou tu proto, že chrání tělo. Přebírají kontrolu, když já jsem strachy paralyzovaná. Je to jako kdybych byla jejich loutka. Dříve se mě třeba Minnie, což je tříletá holčička, zmocňovala několikrát denně, na několik hodin. Když jsem zjistila, kde je potíž, začala jsem se svými osobnostmi komunikovat a ony se mnou. Začali jsme se navzájem respektovat a když nastává nějaká nepříjemná situace, požádám je, aby ji nechali vyřešit mě, Encinu. Ne vždycky se to podaří, ale za těch osm let, co o svých osobnostech vím, jsme se stali přáteli, učíme se od sebe navzájem a vlastně si říkám, že se mi neděje nic zlého. Mám jen jedenáct kamarádů vždy při sobě a vím, že když budu v maléru, Eliza to za mě vezme." Uzavírá Encina smířlivě svůj příběh. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky