Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Bolest při sexu? Nejste jediné!

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Aktuální téma, o kterém se ale moc nemluví. Kafe vám poradí…

O tomto tématu nemluví hlavně ženy, které ale bolest během styku pociťují mnohem častěji než muži. Ze statistik vyplývá, že se tento problém týká každé druhé ženy!

Trvalá bolest při sexu

Nepříjemný pohlavní styk se odborně nazývá dyspareunie. Podle čerstvého výzkumu newyorského Terapeutického centra pro ženy, bolestí při sexu trpí alespoň jednou v životě 50 procent žen, přičemž u zdrcujících 15 procent je tento problém permanentní.

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Bolestivé mlčení

Fakt, že mají bolestivý a proto nepříjemný pohlavní styk, si ale většina žen nechává sama pro sebe. Jejich partneři jsou zmatení a bezradní. Uvědomují si, že něco není v pořádku. Cítí se poníženě nebo se domnívají, že už pro svou partnerku nejsou atraktivní nebo jednoduše dělají něco »špatně«. Vztah se pak může kvůli zamčeným ústům zbortit. Pokud si myslíte, že si vaše partnerka sex neužívá, zkuste s ní o tom citlivě promluvit. Příčiny mohou být skutečně různé: 

Nedostatečné zvlhčení pochvy

Na vině může být například stres, příliš krátká předehra, ale také nedostatek ženského hormonu estrogenu či vzbouřené hormony během puberty. Problém také nastává po operaci anebo ozařování.
Jak problém řešit:
Pomoci mohou lubrikační gely, hormonální antikoncepce či přípravky obsahující hormon prolactin.

KAFE.CZ RADÍ: Lubrikační gely volně dostupné v lékárnách

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců
Johnson KY lubrikační gel 42 g
 
Cena: 72 Kč
Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců
Lubrikační gel Ty & Já neparfemovaný 100 ml Dr. Müller
Cena: 77 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců
Lubrikační gel silikonový GLIDE 4 you 100 ml 
Cena: 119 Kč  
Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců
LubraSilk 30 ml silikonový gel nové generace
Cena: 163 Kč

Plíseň, kvasinky, opar

Jsou nepříjemné a způsobují bolest – obzvláště při pohlavním styku.
Jak problém řešit:
Nejpozději do čtrnácti dnů by měla zabrat vhodně zvolená antibiotika. Po tuto dobu ale dodržujte přísný celibát! Každým dalším stykem se nezlepšuje ani bolest ani její příčina, v případě genitálního oparu také hrozí nepříjemné riziko nakažení partnera.

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Vaginismus

Při vaginismu dochází k mimovolnému stažení svalů pochvy během zavedení penisu. Ženy trpící touto poruchou mají zpravidla problém i se zavedením tamponu. Vaginismus je ve velké míře záležitostí psychiky.
Jak problém řešit:
Nutná je návštěva lékaře a psychologa, který posoudí, zda skutečně v konkrétním případě jde o vaginismus a nasadí vhodnou léčbu či terapii.

Cysty nebo tumor

Když žena pociťuje bolest při pohybu penisu v pochvě, mohou být příčinou cysty na vaječnících nebo tumory v děloze. Důvodů ale může být víc, třeba inkarcerace tedy uskřinutí (zaškrcení) nervu či chronické střevní potíže.
Jak problém řešit:
Cysty a tumory lze odstranit pouze chirurgicky, nutná je tedy diagnostika gynekologem za pomoci ultrazvuku a následný odborný zákrok..

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky