Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Předchůdci antikoncepce: Mnoho z nich lze vyzkoušet i dnes a bez hormonů

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (18)

Tak jako je staré početí, tak je stará i snaha žen o jeho zabránění. Jak se tedy ženy v historii snažily zabránit otěhotnění? Budete se asi pořádně divit, co všechny byly ženy schopné používat a věřily, že jim to pomůže před nechtěným dítětem.

Přečtěte si přehled osmnácti těch nejpodivnějších a často i nejhloupějších antikoncepčních prostředků, které ženy v minulosti používaly, aby zabránily těhotenství. Jak potvrzují dnešní výzkumy, mohly některé skutečně úspěšně fungovat, ale jiné naopak mohly ženu, která je použila, ošklivě zranit, nebo dokonce zabít.

Citróny

Pro kontrolu početí byly v 18. století používány obyčejné citróny. Ženy totiž věřily, že kyselost citrónů zabíjí spermie. Dokonce i legendární Casanova používal roztok z citrusů zlata či stříbra pro své milenky. No možná to skutečně trochu fungovalo, ale kyselost mohla rovněž pořádně rozhodit ženský reprodukční systém.

Brambory

Nebudete tomu asi věřit, ale i v současnosti existují mýty o antikoncepci. V Kolumbii byla hospitalizována 22 letá žena, kvůli tomu, že si do vagíny dala bramboru, aby díky ní zabránila početí. Hlíza jí však začala uvnitř růst, a tak musela na pohotovost. Tam dívka přiznala, že jí tuto metodu poradila matka, která se bála mluvit s dcerou o sexu.

Cola

Jednou asi z nejkontroverznějších moderních antikoncepcí byla v 50. a 60.letech tato oblíbená limonáda. Coca-Colu coby spermicid používaly nejčastěji americké ženy, které se její pomocí chtěly chránit před početím, protože jim v získání jiné antikoncepce zabraňoval zákon či dominantní manžel. Pozdější experimenty ukázaly, že dietní kola má skutečně spermicidní účinek.

Akácie a med

Ženám ve starověkém Egyptě se doporučovalo používat jako antikoncepci speciální pastu, která se vyráběla z kůry akácií a medu a aplikovala se na semenech bavlny přímo do vagíny. Výtažky z akácií uvnitř zkvasily do kyseliny mléčné, což je účinný spermicid. Ovšem cukr obsažený v medu pravděpodobně spíše vedl k mnoha kvasinkovým infekcím.

Bavlna

I otrokyně na bavlníkových plantážích o tisíce let později používaly bavlnu. Ovšem trochu jinak, než ve starověku. Aby zabránily těhotenství, žvýkaly její kořen. Obsahuje totiž sloučeniny, které interferují s produkcí progesteronu, takže těhotenství nemůže pokračovat a žena potratí.

Olivový olej

Ve starověkém Řecku byly oblíbenou metodou antikoncepce speciální masti. Ta první byla složena směsí s cedrového a olivového oleje, ta druhá zase z olova, kadidla a opět olivového oleje. I samotný Aristoteles o nich ale napsal, že jsou velmi pravděpodobně neúčinné a pěkně nebezpečné.

Kýchání

Starověcí řečtí lékaři doporučovali ženám proti početí i další podivné metody. Po pohlavním aktu měla podle nich žena například začít kýchat, zadržovat dech, dřepovat, nebo poskakovat nahoru, dolů a dozadu a dopředu.

Plastové pytlíky

Ve velké Británii dělali němečtí chemici na konci 20. století výzkum, z něhož vyplynulo, že mnoho mužů používá namísto kondomu plastové obaly, rukavice či dokonce sáčky na svačinu. To se pak není co divit, že šla porodnost rapidně nahoru.

Papája

Toto exotické ovoce je coby antikoncepce používáno v mnoha asijských kulturách. Nezralá papája byla ženami konzumována pro prevenci nebo ukončení těhotenství. Osahuje totiž chemikálie, které se vzájemně prolínají s progesteronem a zamezují vývoji plodu. Semena papáji byly rovněž používány muži. Ty je denně jedli, aby si snížili počet spermií. Když přestali, tak se vše vrátilo do normálu.

Mrkev

Rozdrcená semena z divoké mrkve byla rovněž už v dobách Hipokrata používána, jako přirozená antikoncepce. Někteří bylinkáři je používají dodnes, protože věří, že látky v nich osažené mohou narušovat uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Ovšem ověřeno to není.

Makovice

Některé starodávné kultury, jako například ty na Sumatře, používaly šťávu s alkaloidy z nezralých makových plodnic jako membránu, která měla zabránit průnik semene do vagíny. Nejen že to nefungovalo, ale ještě to často zůstalo uvnitř ženy a ta pak řešila pořádnou infekci.

Silphium perfoliatum - mužák prorostlý

Tato trvalka rostla v oblasti Kyrenaika (v dnešní Libyi) a ve starověkém Římě měla mnoho použití. Třeba jako koření. Ale mohla být užívána jednou za měsíc v tinktuře jako nouzová antikoncepce, kde prý působila na vypuzení vajíčka. Římané ji sklízeli tak vehementně, že se v oblasti přestala zcela vyskytovat.

Olovo a rtuť

Konkubíny ve staré Číně pily směs vody, olova a rtuti, která jim měla dopomoci, aby byly sterilní. Stejně tak i v Řecku a ve starověku bylo ženám doporučeno pití vody, v níž si kováři chladí rozžhavené olovo, ze stejného důvodu. Zřejmě to skvěle fungovalo, ovšem jako vedlejší účinky, ženám selhávali orgány, poškodil se jim mozek, nebo rovnou zemřely.

Polej obecná - máta polej

Její rozdrcené lístky vydávají silnou vůni a jsou silně jedovaté. Ženy ve starověkém Řecku a Římě ovšem používaly čaj z této rostliny, aby si vyvolaly potrat. Je fakt, že rostlina obsahuje vysoké množství pulegonu, ktery má vliv na játra a děložní funkce. Ovšem předávkování může způsobit selhání orgánů nebo smrt.

Želví krunýř

Tato malá pomůcka měla sloužit ve starém Japonsku ženám z vyšší společnosti coby pesar. Měly ji vkládat před stykem do vagíny, aby nedošlo k průniku semene do pochvy. Často jim tam ale zůstala a ony pak neuvěřitelně trpěly.

Caulophyllum thalictroides - kohoš žluťuchovitý

Rostlina byla kmeny domorodých Američanů používána k vypuzení nenarozeného plodu, protože obsahuje látku, která vyvolává silné stahy dělohy. I v současnosti je používána některými porodními asistentkami a obhájci přirozených porodů ovšem proto, aby vyvolala při přenášení porod.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky