Přesvědčili mě, že budu mít v životě ještě hromadu dětí. Svého rozhodnutí jsem litovala každý den.

Když mi bylo pětatřicet, měla jsem ošklivou autonehodu. Prodělala jsem velmi těžká zranění, můj život byl na vlásku. Časem se ukázalo, že tato havárie měla vliv na mou další plodnost. Drsný ortel lékařů mi změnil život. Už nikdy nebudu mít vlastní děti. Partneři mě kvůli tomu opouštěli a já se cítila sama více než kdy předtím. Uběhlo dalších deset let a moje myšlenky na dceru Lindu, kterou jsem dala k adopci, byly den ode dne větší a větší. Rozhodla jsem se, že ji najdu. Po zdlouhavých procesech, které trvaly několik měsíců, jsem se k ní konečně dostala. Z blížícího setkání jsem nemohla spát. Jak asi Linda vypadá? Je lékařka, nebo učitelka? Má už určitě manžela, dům, krásnou rodinu a plno dětí, představovala jsem si.

Krutý život

Přijela jsem na místo domluvené schůzky. Ve chvíli, kdy jsem vystoupila z auta, jsem se zděsila. Zanedbaný vysoký panelák na okraji města. Venku smrad, špína a potulující se děti. Na zvonku jsem přeci jen našla její jméno a tak jsem sebrala odvahu a zazvonila. Ke dveřím pro mě přišla velmi strhaná, hubená a extrémně unavená žena, která se mi představila jako Linda. Nevěřila jsem svým očím. Až když jsem se pořádně zadívala, uviděla jsem v ní kus sebe.

Po několika hodinách, kdy jsme seděly u kávy, mi Linda dopověděla celý svůj příběh. Její adoptivní rodina na ni neměla příliš času a tak se protloukala životem, jak se dalo. Velmi často chodila za školu už od základní školy. Byla svérázná a svá. Na střední škole se chytla pochybné party a zamilovala se do Josefa, který holdoval už ve velmi nízkém věku alkoholu a cigaretám. I ona otěhotněla v sedmnácti, stejně jako já tehdy. Narodila se jí dvojčátka Filip a Honzík. Josef celou situaci nezvládl, chtěl si nadále užívat svého divokého a chaotického života, necítil se stát otcem. Lindu s dětmi opustil. Zdrcená Linda pochopila, že na jejich výchovu nebude stačit sama jak finančně, tak mentálně. Rozhodla se dát je k adopci. Už to jsou tři roky, co je neviděla. Slíbily jsme si, že už od teď budeme držet spolu a že děti vybojujeme zpět.

Text byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která jej předala redakci. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.