10 gest, která jsme si osvojili v dětství a ničí nám vztahy v dospělosti

Pár po hádce

Jste zamilovaní, půl roku všechno klape, možná i rok žijete mimo realitu, ale pak sundáte růžové brýle a přijdou situace, které nám znepříjemňují život – hádky, urážení se, neporozumění. Život je příliš krátký, ale přesto se nevzdáváme gest, která vztah zadupávají do země, a která jsme se naučili v dětství. Která to jsou a jak se jim vyhnout?

Partnerský vztah bývá o lásce, sounáležitosti, kompromisech a měl by pro nás být příjemný každý den. Na vztahu je potřeba neustále pracovat, posouvat jej dál a dál, budovat si se svou polovičkou blízký vztah. I lásce se musíme učit, zkrášlovat ji a opečovávat. Jenže s postupem času, když do vztahu přichází stereotyp a my zjišťujeme, že láska a kvalita nepřijde jen tak sama od sebe, jak nám to ukazují romantické filmy, objevují se gesta, kterými chceme za každou cenu dosáhnout svého, a ty pomalu, ale jistě podrývají pouto mezi dvěma lidmi.

10 gest, které je lepší zapomenout:

1. Urážení se: Určitě to znáte… Něco se vám nelíbí, nesouhlasíte s tím a místo řešení se nafouknete. Stejně tak jako v dětství, když si malé dítě zkouší vydupat to, co chce.

2. Mlčení: Možná si to pamatujete z dob, kdy jste byli dětmi – mlčením řešila spory vaše máma, a tím vás vytrestala více než otec, který si mohl hlas vykřičet. Máte-li stejnou zkušenost, může vás potkat to samé, jen aplikované na vztah – mlčení prostě budete uplatňovat na svého milovaného nebo milovanou.

3. Sexuální odmítání: „Když to neuděláš, nebudu s tebou spát!“ – tento typ vydírání používá často poměrně velké množství žen a mnohdy se jim opravdu daří „vyabstinovat“ to, co chtějí. A i když se to zdá nemožné, i toto odmítání pochází z dětství. Nebo si snad nepamatujete, že vám rodiče zakazovali za špatnou známku televizi nebo lízátko?

4. Vyčítání: Většinou povedené gesto, díky kterému dosáhnete svého, ale dosažení cíle je v tomto případě pouze chvilkové a navíc vzbuzuje negativní emoce, které se tak mohou promítnout i do vztahu.

5. Naschvály: Ve vztahu neplatí pravidlo „oko za oko, zub za zub“ a i když se nám to zdá jako dobrý nápad, oplata nás uspokojí pouze na krátkou dobu a nakonec nás samotné to bolí víc než toho, komu byl naschvál určený.

6. Jed: Slova mají sílu, umí potěšit, ale i ranit. Když se taková situace stane jednou, dvakrát ve vztahu, dá se to ještě pochopit, ale jedovaté křičení a urážení za cílem dosáhnout svého vztahu rozhodně neprospívá.

7. Hysterie: Nelíbí se vám, že partner nesundává prkénko, že neutáhl ještě kapající kohoutky, že nevynesl odpadky, že není doma, prostě štve vás úplně všechno a řešíte to hysterickým řevem a vyčítáním, co a jak je špatně a co všechno podle vás je jeho chyba? Pak to rychle zastavte. Hysterické výlevy patří mezi ta nejhorší gesta. Navíc stanou-li se na veřejnosti. Pak si můžete být téměř jistá, že o toho svého chlapa přijdete.

8. Připomínání chyb: Většinou je to něco, co známe všichni z domova a co jsme tvrdili, že nikdy nebudeme v dospělosti dělat. A přesto to nakonec aplikujeme ve vlastním vztahu. Když už nevíme kam, nemáme příliš argumentů, vytahujeme dávno zapomenuté věci. Jenže, pomalinku a polehoučku tím ničíme vztah.

9. Vztek: Dupání do země, válení se po zemi, mlácení ručičkama do stolu – situace, které provázely naše dětství, abychom dostali to, co jsme chtěli. A ne málo se vztek objevuje i v našich ložnicích, jen v mírnější podobě.

10. Uprošování: Když nevyjde vyhrožování, urážení se, vztek ani hysterie, zkusí to žena, ale i muž nakonec jako mlýnek s prosbami… A většinou dosáhne svého. Jenže na jak dlouho?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek