Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vědci popsali nové příznaky covidu: Covidový jazyk, ztráta vlasů, jiný zápach

Ztráta vlasů
Ztráta vlasů
Zdroj: pixabay.com

Horečka, kašel a únava. Typické příznaky covidu zná téměř každý. Lékaři však postupem času objevují stále více symptomů, které mohou signalizovat přítomnost viru v těle. A není jich málo…

S koronavirem se lidstvo snaží žít již rok. Přestože po celém světě vládnou nejrůznější opatření, která mají mít za následek zastavení šíření nákazy, ne všude je situace ideální. Stejně tak se vědci snaží o covidu-19 zjistit co nejvíce informací, aby přišli na tu nejúčinnější cestu, jak s ním bojovat. Se zvyšujícím se počtem nakažených se rovněž objevují další příznaky s onemocněním související.

Mezi hlavní symptomy patří horečka, kašel a ve většině případů také ztráta chuti a čichu. Jak ale píše web The Sun s odkazem na výzkum expertů, tyto příznaky se u jednoho z pěti pozitivně testovaných neobjeví. Průběh nemoci u něj však mohou doprovázet zcela jiné signály. 

Horečka - Ilustrační foto Horečka - Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

Experti věří, že nemoc může způsobovat obtíže jako vyrážky či zmatenost. Nejnovějším příznakem je takzvaný covidový jazyk, na který upozornil profesor Tim Spector, epidemiolog z King’s College London. „Zaznamenali jsme zvyšující se počet covidových jazyků a zvláštních puchýřů v ústní dutině u nakažených,“ nechal se slyšet profesor podle The Sun. „Jazyk sám o sobě může připomínat geografickou mapu. Může velmi bolet, u jiných lidí se rychle objeví a stejně tak zmizí,“ popsal profesor covidový jazyk. 

V květnu loňského roku byla prvně zaznamenána ztráta chuti a čichu při nákaze koronavirem. „Ačkoliv někteří lidé tento symptom nepociťují, všímají si, že jim vše chutná zvláštně. Často si stěžují na chuť kovu v ústech. Někteří dokonce říkají, že jejich tělo páchne jinak,“ řekl profesor.

„Jedním z těch méně častých příznaků je padání vlasů,“ doplnil ještě profesor. Většina lékařů však věří, že padání vlasů není výsledkem nákazy koronavirem, nýbrž je způsobeno stresem, který nakažení pociťují. A nejen oni. Poslední rok byl psychicky vyčerpávající pro všechny, a tak se padání vlasů objevilo i u těch, kteří pozitivně testovaní nebyli. 

„Někdy lidé pociťují zmatenost či silnou únavu poté, co se nakazí koronavirem. Děje se tak převážně u starších lidí. Často pak tento problém bývá doprovázen žaludečními problémy a průjmy,“ vysvětloval profesor další z méně častých příznaků. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU