Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Znáte kustovnici čínskou?

Zdroj: Thinstock

Je docela možné, že jste o kustovnici čínské (lycium chinense) ještě nikdy neslyšeli. Měli byste ale vědět, že je považována za zřejmě nejhodnotnější ovoce na světě, plod dlouhověkosti a také za ovoce radosti. Kustovnice je tradiční součástí čínské medicíny.

Účinky další tradiční součásti čínské medicíny jsme vyzkoušeli na vlastní kůži.

Nejčastěji užívanou částí kustovnice jsou plody – goji (gouči), které jsou červené a velké asi jako rozinky nebo sušený šípek. Co se chutě týče, jsou velmi sladké, připomínají něco mezi třešní, šípkem a brusinkou. Plody obsahují řadu vitamínů (B1, B2, B6, C a E), karotenoidy a physalien se silnými antioxidačními účinky a betain, který mimo jiné chrání buňky a tkáně před dehydratací a umožňuje úsporu energie v organismu.

Dále goji obsahují velké množství minerálních látek (např. fosfor, vápník, železo) a až 21 stopových prvků (např. zinek, měď, selen), steroidy, 18 druhů aminokyselin, včetně osmi esenciálních, a imunologicky aktivní polysacharidy, které jsou výjimečné pro svou schopnost odstraňovat volné radikály, čímž pomáhají zabraňovat poškození buněk, zpomalují proces stárnutí a posilují imunitní systém. Další cennou látkou obsaženou v goji je germanium, které působí proti rakovinným buňkám v těle a jen tak ho v něčem nenajdete.

Z hlediska nutričních hodnot je kustovnice jeden z nejbohatších zdrojů v rostlinné říši. Léčivé účinky kustovnice jsou mnohostranné. Plody posilují ledviny a játra, podporují krvetvorbu, snižují krevní tlak, hladinu tuku i cukru v krvi. Dále se používá při plicní tuberkulóze, některých očních chorobách a je účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti. Užíváním dochází i k omezení vzniku bolestí v kříži a kolenou, bolestí hlavy, hučení v uších a závratí. Také zlepšuje pevnost šlach a nehtů. Podporuje trávení, zlepšuje činnost střev a pozitivně působí na menstruační cyklus.

Zdroj: Thinstock

Plody kustovnice čínské se mohou konzumovat samotné nebo se přidávají do cereálních směsí, pečiva, salátů. Doporučená denní dávka je 6-15 g suchých plodů. Plody zalijeme horkou vodou a necháme 20 minut louhovat, poté slijeme. Tento odvar se pije na lačno ve dvou dávkách a určitě snězte i vylouhované plody, budou stále velmi chutné.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU