Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Známe trik, jak přes Vánoce letos 3 kila nepřiberete!

Známe trik, jak přes Vánoce opět nepřibrat 3 kila!
Známe trik, jak přes Vánoce opět nepřibrat 3 kila!
Zdroj: Profimedia.cz, Shutterstock.com

Dva až pět kilogramů – tolik se dá podle odborníků přibrat o vánočních svátcích. Co dělat, abyste nabytá kila nemusela v novém roce pracně shazovat?

Jezte střídmě

Lehko se to říká, avšak těžko dělá. Když je stůl plný cukroví, smažený kapr a salát s poctivou majonézou jsou prostě nejlepší a v bytě se rozléhá vůně čerstvé vánočky s rozinkami a mandlemi, špatně se odolává. Vždyť je to jen jednou za rok, říkáte si… No právě! Odborníci varují – Vánoce přece nejsou svátky obžerství, a tak je dobré mít na paměti, že během pár dnů není problém přibrat dvě až pět kilo! Pro svátky tedy platí to, co pro každý jiný den – jezte vícekrát denně v menších dávkách a cukroví zkuste co nejvíce nahradit čerstvým či sušeným ovocem. Do bramborového salátu použijte majonézu light a kapra připravujte na minimu olivového oleje, a to nejlépe „na přírodno“.

Vánoce, Kila Vánoce, Kila Zdroj: Profimedia.cz

Kafe.cz zjistilo

Než se pustíte do cukroví, porovnejte si, kolik kilojoulů obsahuje třeba tradiční linecké oproti mandarinkám.

Linecké s marmeládou (100 g) 2 148 kJ
Vanilkové rohlíčky (100 g) 2 437 kJ
Mandarinky (100 g) 197 kJ
Jablka (100 g) 255 kJ

 A kolik kilojoulů najdete v tradičních vánočních pokrmech?

200 g bramborového salátu 3 532 kJ
250 ml rybí polévky 1 103 kJ
Smažený kapr (250 g) 2 139 kJ
100 g vánočky 1 516 kJ

  Vánoce, Kila Vánoce, Kila Zdroj: Profimedia.cz

Pijte přiměřeně

To platí samozřejmě hlavně o alkoholu a slazených limonádách. Naopak vody či neslazeného čaje byste měla vypít až 3 litry denně. Pozor také na limonády bez cukru. Podle výzkumu amerických vědců mají totiž lidé, kteří je pijí ve velkém množství, o 41 % větší pravděpodobnost, že přiberou. Tělo si nedostatek cukru totiž kompenzuje třeba tím, že neodoláte zvýšené chuti na sladké a sníte ještě více než obvykle.

Tip Kafe.cz

Když alkohol, tak víno

Podle odborníků je přiměřená konzumace vína dokonce zdraví prospěšná. Vždy je však třeba volit víno kvalitní a především – vypít stejně tolik vody. Tělo nebude dehydrované a cukry se vyloučí močí ven. Nejméně kalorické je suché bílé víno (cca 286 kJ ve 100 ml). Pokud byste ale vypila třeba deci vaječného koňaku, dostala byste do sebe 1 350 kJ.

Nevyhýbejte se pohybu

Nikdo po vás samozřejmě nechce, abyste vánoční svátky strávila v posilovně. Ale kalorie můžete spálit i jinak. Vyrazte s rodinou na delší procházky, do přírody anebo po městě. Už při chůzi o rychlosti 4 km/hod. můžete spálit až 1 000 kJ. Tělo také protáhnete, pokud schováte dálkový ovladač a k přepnutí pohádky vždycky vstanete.

Tip Kafe.cz

Nadbytečné kalorie spálíte i takovými příjemnými činnostmi, jako je milování anebo líbání. Díky pořádně vášnivým polibkům můžete ztratit až 400 kJ.

Tip Kafe.cz

Dietní sváteční jídelníček

  • Doporučené denní hodnoty u dospělé ženy: 8 500 - 11 000 kJ
  • Doporučené denní hodnoty u dospělého muže: 10 000 - 14 000 kJ

Snídaně

  • Vánočka 100 g 1 516 kJ
  • Ovocný čaj 0 kJ

Svačina

  • Jablko 100 g 255 kJ

Oběd

  • Houbový kuba (1 porce 80 g krup, houby, cibule) 1 743 kJ

Svačina

  • Zeleninový salát (mix) 100 g 200 kJ

Večeře

  • Rybí polévka 638 kJ
  • Vařený kapr s citrónem (1 porce = 100 g kapra, 25 g mrkve, 10 g celeru, 10 g petržele, 10 g cibule, 15 g rostlinného tuku, citronová šťáva, sůl) 941 kJ

Celkem 5 595 kJ

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Seznamte se s… CHOPN

Seznamte se s… CHOPN

Komerční sdělení - Čtyři písmena zkracují název poměrně neznámé, přitom velmi rozšířené závažné plicní nemoci. Odborníci ji ve světovém měřítku…

Akční letáky