Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sporty, při kterých nejvíce zhubnete a nejefektivněji formují postavu

Zhubněte do jara - 10 sportů, které fakt fungují
Zhubněte do jara - 10 sportů, které fakt fungují
Zdroj: Thinkstock.com

Když už pohyb, potom takový, co opravdu funguje. Vyberte si z desítky sportů, které vedou ke zbuhnutí i vytvarování postavy přímou cestou.

 1. Aerobic

Kolik spálíte: 1800 – 2500 kJ/hod.
Vliv na postavu: Zejména pokud s hubnutím začínáte, budete mít brzy viditelné výsledky. Zapojuje se obvykle celé tělo a spoustu energie spotřebuje i snaha vyrovat se s kroky sestavy podle lektora.
O co jde: Aerobiců najdete v nabídkách fitnescenter nebo tělocvičnách celou řadu druhů. Využívá se při nich různá škála pomůcek od stepperů (stupínků), přes nejrůznější gumičky, posilovací pásy apod. Na hubnutí jsou velmi vhodné například dance aerobik nebo aerobic kombinující prvky bojových sportů s tancem a krokovými sestavami.

Náš tip: Při aquaaerobiku ve vodě spálíte cca 2000 kJ/hod. a je pro vás vhodnější, pokud máte větší nadváhu nebo trpíte na bolesti kloubů.

2. Badminton

Kolik spálíte: 2000 – 4500 kJ/hod.
Vliv na postavu: Zvýší především vaši výkonnost, hubnout budete rovnoměrně po celém těle. Po zápase vás mohou patřičně bolet ruce.
O co jde: Určitě o mnohem intenzivnější sport než to „plácání“, které si pamatujete z dovolené u Mácháče v dětství. Badminton se výdejem energie směle vyrovná squashi (cca 3700 kJ/hod.), tenis dokonce výrazně předčí.

3. Běh 

Kolik spálíte: 2000 – 4500 kJ/hod.
Vliv na postavu: Zpevníte nohy a problematickou partii spodního bříška, hubnout však budete rovnoměrně po celém těle. Běhejte ve vytrvalostním režimu, snažte se příliš nezadýchat, ale déle vydržet.
O co jde: Běh patří mezi nejlepší a také nejlevnější sporty na hubnutí. Nemusíte být rovnou Emil Zátopek – stačí začít mírným klusem nebo ještě lépe – střídat rychlý krok s během. Že běžíte ve správném tempu, poznáte podle mírného zadýchání, vydatného pocení a lehkého zčervenání. Opatřete si vhodné boty a běhejte kvůli kloubům raději po měkkých terénech.

Náš tip: Jak to jen půjde, vyměňte v zimě klasický běh za běžky, které zapojují 90 % všech svalů.

4. Bruslení

Kolik spálíte: 2000 kJ/hod.
Vliv na postavu: Naprosto klíčovými partiemi jsou při bruslení (na ledě i na in-linech) spodní část bříška a vnitřní i vnější oblast stehen.
O co jde: In-line brusle i pánské kanady na ledě vás přimějí odrážet se do stran. To je přesně ten pohyb, kterým si vysoustružíte pevný zadeček a ploché bříško. Bruslení je navíc co do výdeje energie velmi náročné, zhubnete úplně určitě. Pokud ovšem nebudete věčně postávat u mantinelu nebo sedět na lavičkách v parku.

5. Cyklistika

Kolik spálíte: 3400 kJ/hodinu
Vliv na postavu: Pro lidi s nadváhou je ideálnější volbou než běh, protože tolik nezatěžuje klouby a vazy. Správně oblečená se cyklistiky nemusíte vzdát ani v zimě. Navíc vám poskytne radost z pohybu.
O co jde: U cyklistiky velmi záleží na tom, s jakým odhodláním se do ní pustíte. Když už vyjedete, vytrvejte. Na kole dochází ke spalování tuků obvykle až po dvaceti minutách. Abyste zhubli, dopřejte si na kole alespoň třikrát dvě hodiny týdně.

6. Pilates

Kolik spálíte: 1200 kJ/hodinu
Vliv na postavu: Patří mezi nejúčinnější cvičení na celkové zformování postavy. Je proto ideální v kombinaci s některým z více spalovacích sportů – například s běháním.
O co jde: Pilates posiluje a protahuje svaly celého těla. Klasické je bez pomůcek, mnohdy se však cvičí například na fit-ballu nebo s jinými předměty. Základ pilates se skládá z pěti set různých cviků, kouzlo je v jejich opakování a souladu s dýcháním.

Náš tip: Na formování postavy zkuste také jógu - dopřeje vám i psychickou pohodu. Mimochodem, už jste zkusila velký hit - bikram jógu? 

7. Plavání

Kolik spálíte: 1800 - 2800 kJ/hod.
Vliv na postavu: posiluje nohy a břicho, zpevňuje zádové svaly, dodá kondici.
O co jde: Především o to, abyste (chcete-li plaváním zhubnout) odlišili plavání od „koupání“. Na váze shodíte pouze tehdy, když budete plavat intenzivně v kuse (alespon 45 minut dvakrát týdně) bez přestávek nebo jen s krátkými pauzami. Na to potřebujete dobré funkční plavky. Energeticky nejnáročnější jsou styly kraul, znak a motýlek (ten je však k vidění málokdy).

9. Spinning

Kolik spálíte: až 3500 kJ/hodinu
Vliv na postavu: posílí vám kondici, jedinci s větší námahou při něm hubnou poměrně intenzivně. Je potřeba vybrat si lekci zaměřenou na spalování tuků.
O co jde: Jízda na stacionárních kolech připomíná rotoped jen zdánlivě. Ve skutečnosti se trenažer více podobá venkovnímu kolu, hodina na něm je však náročnější než ve volném terénu díky konstantním podmínkám v sále. Lekci vede školený lektor, který vybírá hudbu a udává tempo. Spinning byl dlouho označován za krále mezi sporty na hubnutí, nyní má zdatného nového konkurenta v podobě sportu H.E.A.T. - za doprovodu hudby jdete štreku na pohyblivém pásu.

10. Svižná chůze

Kolik spálíte: 500 až 1800 kJ/hodinu
Vliv na postavu: chodit může každý. Chůze je dobrá jako začátek pro všechny, kteří mají příliš velkou nadváhu například na to, aby běhali. Nečekejte však žádné výraznější vytvarování postavy, dokud si neopatříte hůlky na nordic walking a nepřidáte na intenzitě pohybu.
O co jde: Chůze je pro člověka nejpřirozenějším pohybem. Nezatěžuje klouby, dodává optimismus. Aby byla skutečně účinná na hubnutí, přidejte do kroku. Ideální je rychlost 6 kilometrů v hodině a měli byste se tak pohybovat alespoň hodinu denně.

Náš tip: Zkuste sněžnice (ne, neděláme si legraci). Dostanete se s nimi na horách i tam, kde je chůze obtížná, a přimějí vás vydat ještě o 20 % energie více.

 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky