Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ženské zdraví: Za vším hledej hormony

Ženské zdraví: Za vším hledej hormony
Ženské zdraví: Za vším hledej hormony
Zdroj: Thinkstock

Občas se stane, že se jen tak zničehonic necítíme úplně ve své kůži. A přitom nejsme ani unavené, ani nemocné. Na vině jsou naše „poblázněné“ hormony.

Že to zní komicky. Možná ano, ale věřte nevěřte, tyhle malé potvůrky do značné míry ovládají celý náš organismus, ovlivňují naši chuť k jídlu, váhu, sexuální libido, menstruační cyklus a mnoho dalších fyzických a psychických dějů. Někdy za tím, že hormony správně nešlapou, stojí naše zlozvyky nebo nějaké naše chování. Pojďme se podívat na 6 z těch, které mohou změnit duševní a fyzické zdraví.

Závislost na sladkém

Jedení potravin s vysokým obsahem přidaného cukru je přímo spojeno s přibýváním na váze. Což vede k tomu, že se vaše tělo může stát rezistentní na inzulín. Což je hormon, který má na svědomí vyplavování cukru do krevního oběhu, aby buňky získaly potřebnou energii. Citlivost na inzulin je pro tělo důležitá. Lidé, kteří mají citlivost vysokou, mohou v podstatě sníst cokoli a budou pořád hubení. Jejich hladina inzulinu zůstává stále nízká, a tak nenabírají na váze. Naopak lidé s malou nebo žádnou citlivostí mají už zdravotní problém a většinou se jedná o diabetiky. A v případě, že takoví lidé bombardují tělo jídlem plným sacharidů, hladinu inzulinu stoupá, a to způsobí ukládání tuků v těle.
Pozor: přílišným pojídáním sladkého si můžete přivodit metabolický syndrom nebo cukrovku

Stres dlouho do noci

Za normálních okolností v noci klesají hladiny stresového hormonu kortizolu, což pomáhá lidem vypnout a nakonec usnout. Mnohem častěji než relax zažívají lidé v dnešní době v nočních hodinách úzkost nebo napětí. A to znamená, že hladina tohoto hormonu stoupá a nedochází tak ke správné regeneraci organismu. Proto je důležité, abyste s odbitím osmé hodiny večer zapomněli na práci a zkusili relaxovat a zmírnit úzkost nebo stres.

Kafe.cz zjistilo:

  • Hladinu kortizolu ovlivňuje také káva, tedy spíše kofein v ní obsažený. Kofein totiž signalizuje tělu, aby zvýšil hladinu kortizolu. A to pak může vést k úzkostem a nemožnosti usnout. Proto je odborníky doporučování, aby lidé pili maximálně dva velké šálky kávy denně, a to nejpozději v 16 hodin odpoledne.

Pravidelná nespavost

S nočním stresem souvisí také další problém – nespavost. Je to prostě začarovaný kruh: nedostatek spánku zvyšuje hladinu kortizolu a ten zase zvedá hladinu cukru v těle. To nás může začít značně stresovat a zvyšovat tak chuť po nezdravém jídle. Pro lepší spánek tak zkuste dodržovat tohle Desatero pro zdravý spánek

Spánková deprivace

A co vlastně způsobí takový nedostatek spánku (byť třeba jednorázový)? Když spíte, úroveň hormonu hladu zvaného leptin tělu signalizuje, že nepotřebuje jíst. Pokud jste vzhůru celou noc, pak nebude vaše tělo produkovat správné množství tohoto hormonu. To pak způsobí, že budete mít následující den větší hlad. A to může snadněji vést k nadváze.

Sporadické cvičení

Fyzická aktivita je pro tělo obecně velkým přínosem. A nemusíte trávit čas jenom v posilovně, stačí dostatek přirození fyzické aktivity jako je chůze, běh apod. Bez pravidelného cvičení tělo nejenže nehubne, ale také neprodukuje správné množství endorfinů – hormonů štěstí. Kromě toho, že vás tyto hormony pozitivně nalaďují, také vás udržují ve střehu a působí také pozitivně na imunitní systém a libido. Takže začněte se hýbat a život bude hned tak nějak hezčí.

Extrémní dieta

Rychlý a drastický úbytek tělesných tuků kvůli nízkokalorickému hubnoucímu režimu nebo extrémnímu tréninku snižuje hladinu estrogenu v těle. To způsobí zastavení menstruačního cyklu, dokud se tělesný tuk nevrátí na zdravou úroveň.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky