Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zázvor = multifunkční lék na vaše potíže

Zázvor = multifunkční lék na vaše potíže
Zázvor = multifunkční lék na vaše potíže
Zdroj: Thinstock

Zázvorový čaj je ideálním nápojem pro zimní večery. „Rozpálí“ vás na maximum, nebo pokud se necítíte nejlépe, zlepší vaše trávení, popřípadě zažene chřipku i nachlazení. Tenhle kořen je totiž opravdu úžasný.

Zázvorovník lékařský se vyskytuje v Indii, Japonsku, Střední Americe, Číně a na Cejlonu. Je to tropická vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky asi 90 centimetrů. Daří se jí především v mokrých horských oblastech. Vypadá podobně jako rákosí. Květy má žluté, strukturou podobné orchidejím. Tato trvalka je blízce příbuzná s kardamomem a kurkumou. Z rostliny se používá kořen.

Mohlo by vás také zajímat: 5 důvodů, proč pít kokosovou vodu

Léčivé účinky

Zázvor je proslulý pro uklidňující účinky na podrážděný žaludek. Účinkuje při nejrůznějších zažívacích potížích, od nadýmání po těžké nevolnosti a zvracení. Dále se hojně používá ke zmírnění potíží při prochladnutí a artritických bolestech. Zázvor je rovněž známý jako velmi účinné afrodiziakum - večerní nápoj z tohoto kořene opravdu dělá zázraky!

Jak zázvor působí?

Zázvorovník lékařský zvyšuje tvorbu šťáv v trávicím traktu a neutralizuje kyseliny. Zázvor dokonale potlačuje i nevolnosti vedoucí ke zvracení. Při nevolnostech v prvních týdnech těhotenství nebo při cestě autem či lodí se doporučuje žvýkání kousku kandovaného zázvoru. Výzkumy také potvrdily výborné účinky zázvoru při nevolnosti po chemoterapii či operaci.

Zázvor = multifunkční lék na vaše potíže Zázvor = multifunkční lék na vaše potíže Zdroj: Thinstock

Zázvorový čaj na dobré zažívání

Jednu a půl lžičky čerstvě nastrouhaného kořene přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme přikryté 10 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme po doušcích. Zázvorový čaj nepijeme nikdy nalačno, citlivé jedince by mohl dráždit.

Zázvorový čaj při respiračních onemocněních

Protizánětlivé vlastnosti zázvoru pomáhají také zmírňovat křeče průdušek při nachlazení a chřipce. Při laryngitidě pomáhá vyplachování hrdla výše uvedeným čajem. Alternativní medicína doporučuje ke zmírnění respiračních onemocnění užívání 2x denně 1 čajové lžičky čerstvé šťávy z tohoto kořene smíchané s 1 lžící medu.

Zázvor tiší záněty a bolesti kloubů

Zázvor má také analgetické a protizánětlivé účinky, které pomáhají snížit bolesti při zánětech kloubů či svalových křečích. Tuto rostlinu je nutné užívat pravidelně po dobu dvou až tří měsíců, nejlépe ve formě čaje.

Zázvor = multifunkční lék na vaše potíže Zázvor = multifunkční lék na vaše potíže Zdroj: Thinstock

Náš TIP: Prohřívací zimní zázvorový nápoj

Potřebujeme: 2 lžíce nastrouhaného kořene zázvoru, 0,5 litru vroucí vody, šťávu z 2 citronů, 2 lžíce medu.

Postup: Zázvor zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme, přidáme med a citronovou šťávu, promícháme a můžeme popíjet.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky