Ženy, které nakupují nesmyslné množství oblečení, bot, kosmetiky či šperků. Jenže závislost jim často přeroste přes hlavu...

Nemůžete si pomoct, je to silnější než vy. Do obchodu vás to táhne jako magnet a cokoliv se vám zalíbí, prostě musíte mít. Za každou cenu. Nebo sedíte v pohodlí domova a neustále něco objednáváte z e-shopů či z aukcí na internetu. Dokud nenakoupíte, nemáte klid. Mnohdy zachází vše tak daleko, že vaše výdaje daleko přesahují příjmy. Doma vám přetékají skříně, ale vy nakupujete a nakupujete... Týká se to i vás? Pak jste pravděpodobně závislá na nakupování.

Počet závislých stále roste

Podle odborníků počet lidí závislých na nakupování stále roste, a to také díky dostupnosti internetu. Neovladatelná touha kupovat v nadměrném množství věci, které dotyčný hromadí, a buď vůbec nepotřebuje, nebo je využije jen zřídka, se nazývá oniománie, nebo také shopaholismus. Odborníci ji řadí mezi návykové a impulzivní poruchy a pozná se poměrně snadno – dotyčný pociťuje akutní touhu něco objednat, vlastnit. Jen samotná myšlenka na nákup v něm navozuje pocit euforie, a protože si je v pozadí vědom, že nejedná správně, buď koupě vůbec nepřiznává, nebo záměrně upravuje ceny tak, aby před partnerem působily jako velmi výhodné.

Kafe.cz zjistilo

Co na to odborníci?

Lorrin Koran, psychiatrička

„Shopaholici svou poruchou velmi trpí. Žijí v neustálém strachu z budoucnosti, dluhů a pro-blémů. Jejich finanční situace připomíná horskou dráhu. Také je obvykle velmi trápí nefunkčnost rodiny, hádky a věčné hovory na téma, proč utrácejí peníze a nakupují zbytečnosti.“

April Lane Bensonová, psycholožka

„Ačkoli se shopaholismus týká stejně mužů jako žen, ke mně přicházejí většinou ženy. Většinou jde o klientky, které už roky nakupují nesmyslné množství šperků, oblečení nebo bot. Utratily za ně už obrovské částky, ale najednou se v jejich životě vyskytl zlom, který je nutí se svou poruchou něco dělat. Většinou jde o to, že si chtějí koupit dům, pořídit dítě nebo dostaly ultimátum od partnera."

Zdroj: MF Dnes

Mánií trpí hlavně ženy

Nakupovací mánií trpí z velké části ženy, a to až z 80 %. Z největší části pořizují v nadměrné míře oblečení, boty, šperky a kosmetiku, ovšem v množství, které ani nemohou využít. Odborníci předpokládají, že za touhou nakupovat často stojí další problémy – nadměrný stres, úzkost, samota, hněv, nuda, pocit méněcennosti či partnerské problémy.

Konce bývají špatné

Shopaholiků, jak se tito lidé nazývají, je stále více a odborníci bijí na poplach – často totiž vše může skončit velkými dluhy, rozbitím partnerského vztahu, či depresemi. Těžce závislí na nákupech totiž skupují vše, než jim dojdou peníze, a pak se většinou zadluží, aby ve své závislosti mohli pokračovat. V Americe je podle průzkumů takových lidí 6 %, v Evropě mezi 2 až 12 %. A řešení? Zkusit touhu potlačit. V případě, že to není možné, je třeba obrátit se na odborníky.

Kafe.cz zjistilo

Co na to ženy?

Iva: „Náš byt bude skladiště.“

„Jsem asi závislá na nakupování. Hlavně potravin, které se mi občas i zkazí a vyhodím je. Ale nejenom potravin. Podléhám i různým slevám. Mám obavu, že naše obydlí bude jedno velké skladiště.“

Karla: „Kosmetiku alespoň jednou týdně…“

„Já mám zas závislost na nakupování oblečení a parfémů. Jak si nemůžu koupit alespoň jednou týdně nějakou kosmetiku, tak se cítím divně.“

Laura: „Nutkání nakupovat je silnější než já.“

„Tenhle problém mě trápí už docela dlouho. Jsem tím utrácením za všelijaké věci už nemožná. Přitom nemám žádný horentní příjem, dostávám se tak do finančních potíží a zadlužuji se různými půjčkami. Je to neustálý kolotoč, jakmile mám nějakou korunu navíc, hned mě takzvaně svrbí dlaně a já musím jít utrácet. Důsledky jsou strašné. Nutkání nakupovat je silnější než já. Jsem na tom závislá a nevím, jak to zvládnout.“

Táňa: „Žiju výčitkami…“

„Nakupuji denně, utratím, kolik vydělám, a žiju výčitkami. Oblečení, nákupy do bytu, jídlo. Cokoliv a denně! Mám rodinu, necítí problém, tím hůř pro mě…“

Zdroj: www.doktorka.cz