Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zapomeňte na dietní trendy! Po tomto jídelníčku budete vypadat skvěle a mladě!

Šťastná žena
Šťastná žena
Zdroj: shutterstock.com

Jídlo neuspokojuje pouze naše chuťové buňky. Pomocí správného jídelníčku můžete vypadat skvěle a každý vám navíc bude hádat o několik let méně.

Nakupujte podle barvy

Antioxidanty jsou chemické látky v jídle, které dávají rajčatům jejich zářivě červenou, brokolici bohatou zelenou a lilku jeho fialovou barvu. Více důležité ale je, že jsou to látky, které zabraňují tvorbě vrásek a nedovolí cholesterolu, aby ucpal vaše cévy. Tito nutriční hrdinové neutralizují volné radikály, které způsobují stárnutí buněk a jsou příčinou mnohých onemocnění. Velmi zdravé je tedy jíst ovoce a zeleninu různých barev. Například antioxidanty v bobulovitém ovoci podporují kognitivní a motorické funkce. Granátové jablko snižuje riziko srdečního infarktu a mrtvice. Brokolice a brukev obsahují látky, které pomáhají předcházet rakovině prsu.

Vykrmujte se

Monosaturované tuky obsažené například v olivovém oleji, rybách, oříškách a semínkách snižují rizika nemocí související s věkem. Pomáhají předcházet zánětům kloubů, srdečním potížím, cukrovce, mrtvici, rakovině či dokonce Alzheimerovi. Jestli jste se těmto pokrmům až dosud vyhýbala, je čas to změnit. Navíc se to bohatě odmění na vašem vzhledu. Čím více omega-3 mastných kyselin sníte, tím mladším dojmem bude vaše pleť působit.

Připijte si

Dopřejte si skleničku červeného vína čtyři až pětkrát do týdne. Snížíte tím riziko srdečního infarktu, ucpávání tepen, cukrovky a jiných životu nebezpečných nemocí. Červené víno, speciálně pinot noir, navíc obsahuje hodně flavonoidů, které jsou známé pro své antioxidační účinky. Slupky červeného vína obsahují antioxidanty. Pokud nepijete červené víno, dejte si skleničku hroznové šťávy.

Vychutnejte čálek čaje

Zelený čaj obsahuje antioxidační katechin, nebo-li antibakteriální látku, která zneškodňuje bakterie. Jeden šálek denně sníží riziko vysokého krevního tlaku až o 46 %. Navíc tento lahodný mok zabraňuje stárnutí. Podle amerických výzkumů je jedničkou na trhu Stash Darjeeling – organický zelený čaj.

Jezte méně

Američtí vědci zjistili, že dospělé ženy, které váží téměř stejně jako ve svých 18 letech, mají až o 66 % nižší riziko vzniku srdečních nemocí, vysokého krevního tlaku, cukrovky či žlučových kamenů než ženy, které přibraly o 4 až 8 kilo. Naneštěstí je s postupujícím věkem velmi těžké udržet si nízkou váhu ať již kvůli hormonům či změně životního stylu.

Snažte si na talíř dávat menší porce – a o to více si pokrm vychutnat. Samozřejmě nemá žádnou cenu hladovět. Jezte prostě přiměřeně a zůstanete stále krásná.

Plánujte si jídelníček

Naplánujte si svůj jídelníček tak, aby byl bohatý. Nejezte každý den to stejné. Kombinujte různé chuti. Obarvěte ho zeleninou a ovocem, zdravými tuky, červeným vínem a zeleným čajem a oříšky. Vědci zjistili, že snížení přísunu kalorií o 25 % zpomaluje stárnutí! Pokud nejíte zdravě, skoncujte s tím hned od zítra a za pár dnů uvidíte první výsledky.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky