Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Začínáme s jógou – zkusíte to také?

Zdroj: Profimedia.cz

Každý z nás by chtěl být v pohodě, mít pružné tělo a cítit se dobře. Chcete to i vy? Tak začněte cvičit jógu. Poradíme vám, jak začít. Pak už je to jen na vás...

Co je vlastně jóga?

Mnoho lidí má dnes jen přibližnou představu o tom, co se pod pojmem jóga skrývá. Často je spojována s tělesným ovládáním, klidem, uvolněním a vyrovnaností. Umění jógy pochází z Indie, je více než 5 000 let staré a písemně bylo zaznamenáno zhruba před 2 500 lety. Je to nejstarší systém cvičení rozvoje lidského těla i ducha zároveň. Rozlišujeme dvě oblasti: Hathajógu se svými ásánami – tělesnými pozicemi a meditativní jógu mnoha forem. Populární a více známá je první z nich, hathajóga.

Tajemství jógy

Spočívá podle serveru yoga.cz v protahování svalů a nikoli v jejich napínání, jako je tomu v gymnastice. Protahování připomíná pohyby kočkovitých šelem. Protáhnout se znamená zbavit tělo napětí a uklidnit ho. V jógových cvičeních se všechny pohyby provádějí pomalu a soustředěně, abychom při nepatrném pocitu bolesti mohli ihned zastavit.

Jóga

Uvolňuje a omlazuje

Význam jógy tkví v osobním rozvoji, který nikdy neměřte na druhých, ale pouze na sobě – ve srovnání se svým stavem, v němž jste se nacházela předešlého dne. Vytrvalost dodá cvičení na intenzitě a místo, abyste cvičila nějakou pozici 20 x, postačí, zaujmete-li ji 2 x či 3 x. Tehdy se uvolní a posílí vaše svalstvo a pravidelným půlhodinovým cvičením můžete od základu změnit svůj život. Jóga uvolňuje, omlazuje, posiluje a reguluje tělesné funkce, dodává energii a krásu. Pomáhá při poruchách zažívacího traktu a bolestech všeho druhu. Je nejen prospěšná, ale i zdravá a oblíbená.

Přináší klid a vyrovnanost

Od prvního dne života jsme vystaveni jiným vlivům nežli např. Indové. Naše životní podmínky, mentalita i konstituce se od východního způsobu života natolik liší, že i při cvičení jógy musíme zdůraznit jiné momenty. Smysl jógy se tím však nemění – vždy budeme odměněni klidem a vyrovnaností.

Jóga

Základy jógy:

Jógové ásány (pozice)

Ásány nejsou nic jiného než pozice, postoj, který člověk zaujímá. Účinná ásána je taková, která je pro daný cvik nejekonomičtější.

Ásány dělíme na :

 • Inaktivní – při nich dochází k celkovému uvolnění veškerého svalstva, tzv. relaxační ásány.
 • Aktivní – zaměřené na určitou svalovou skupinu.
 • Statické – takové, kde se udržuje pozice v rovnováze proti gravitačnímu působení.
 • Dynamické – mění se během cvičení.

Sestavy

Ke cvičení používejte sestavu jógových cvičení a ásán tak, abyste procvičila celý pohybový aparát. Vybírejte si přiměřeně věku, zdravotnímu stavu i zaměření na určitý druh svalstva v těle. Jednotlivé ásány mají své specifické názvy, které velmi často vycházejí z indického jazyka: např. Ryba – Matsjásána, Trojúhelník –Trikónásána apod.

Existují sestavy pro:

 • určité části těla a speciální zdravotní potíže
 • hubnutí, pro děti a pro nastávající matky
 • odnaučení kouření, či pro určitou věkovou skupinu

Cvičení se dále dělí na:

 • dechová a spinální
 • cviky pro uvolnění kloubů a zkrácených svalů
 • cviky pro posílení ochablých svalů, nácvik introspekce a koncentrace
 • relaxační techniky, pranájámické dýchání, mudry, čakry aj.

Jóga

Jak správně cvičit

Pravidelným cvičením se zbavíte zácpy. Obrácené pozice totiž podporují vyprazdňování, proto je vhodné provádět je v úvodu sestavy. Cvičte nejlépe na vzdušném větraném místě, kde můžete být zcela nerušena. Čím více se totiž soustředíte na určitý cvik, tím lépe se vám povede. Podložka by neměla být příliš měkká. Koberec nebo na čtyřikrát přeložená deka na podlaze zcela postačí. Jste-li ve velkém napětí, měla by jste si před cvičením dopřát koupel.

K józe patří i správná výživa

Dobré stravovací návyky podporují pozitivní účinky jógy na tělo i duši. Chcete-li navíc redukovat svoji váhu, doporučuje se dieta chudá na kalorie, ale obsahující dostatek vitaminů a minerálních látek. Ty hrají v látkové výměně důležitou roli a zajišťují přirozenou dehydrataci buněk. Po těžkém jídle se doporučuje počkat se cvičením dvě hodiny, po lehčím hodinu. Pití před cvičením neškodí. Jóga nám poskytne více radosti ze života. Jejím cílem je organické zdraví, nikoli vyvinuté svalstvo, jež může představovat nanejvýše příjemný vedlejší efekt.

Kafe.cz zjistilo: Při cvičení jógy se doporučuje:

 • Nesladit bílým rafinovaným cukrem, nýbrž medem
 • Dát přednost neloupané rýži před čištěnou bílou
 • Těstoviny používat z celozrnné mouky
 • Jíst denně ořechy, sušené ovoce a jogurty
 • Vyhýbat se instantním potravinám
 • Jíst menší dávky několikrát denně
 • Důkladně žvýkat a jíst pomalu
 • Jíst vyváženou stravu sestávající z ryb, ovoce, zeleniny, obilnin a mléčných výrobků.

Jaké jsou vaše zkušenosti s jógou?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Nemohu otěhotnět IV: Inseminace

Jaký zákrok vás pravděpodobně čeká, pokud se u lékaře neprokáže žádná závažnější porucha neplodnosti? Inseminace. Dnes vám o této technice prozradíme…

Akční letáky