Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Z mužů se stává ohrožený druh

Z mužů se stává ohrožený druh
Z mužů se stává ohrožený druh
Zdroj: Thinstock

Zvykli jsme si pečlivě zkoumat etikety potravin, abychom se vyhnuli těm příliš umělým, a pak s naprostou samozřejmostí polykáme antikoncepční pilulky nebo antidepresiva. Toto chování však nezůstává bez následků.

Přispíváme tak k zamoření prostředí okolo sebe. Zbytky hormonů a léků se dostávají do odpadních vod, odkud je ani nejmodernější čističky nedokážou plně odstranit, a vracejí se pak skrytě do našich životů. Například v podobě sklenice kohoutkové vody. Voda je však v současné době znečištěná i dalšími chemickými látkami, jako jsou pesticidy nebo zbytky antibiotik. Mnohé z nich stojí za vznikem řady zhoubných nemocí a rakovinných nádorů. Dokonce mění pohlaví jedinců a radikálně ovlivňují jejich sexuální chování. Zatím se to stále ještě týká převážně ryb a jiných vodních živočichů, přesto se neubráníme otázce: Mohou zbytky hormonů ovlivňovat i člověka? Zbytky hormonů najdeme i ve Vltavě.

Vědci varují

V některých oblastech světa se dnes rodí dvakrát více holčiček než chlapečků, ve srovnání s rokem 1940 poklesl počet spermií u průměrného muže o více než 50 %, za posledních 50 let se v USA a v Evropě ztrojnásobil výskyt rakoviny varlat a prostaty a nesestouplá varlata už dávno nejsou abnormalitou.

Zdroj: Thinstock

Zdá se, že z mužů se stává ohrožený druh.

Na vině jsou právě zbytky hormonů v povrchových vodách. S těmi se můžeme setkat nejen v daleké Americe či „kdesi v Evropě“, ale také přímo v našich řekách. Výzkum Tomáše Pačese z České geologické služby v Praze prokázal, že zbytky hormonů najdeme například i ve Vltavě a jiných českých řekách, využívaných jako zdroje pitné vody. A ač jejich působení na člověka není ještě příliš prozkoumáno, jedno je jisté už teď – rozhodně mu neprospívají.

Zdroj: Thinstock

Zdroj: Thinstock Co vlastně pijeme?

Velkou neznámou je navíc vzájemná souhra zbytků chemikálií obsažených v kohoutkové vodě, které samy o sobě na živočichy a člověka významný vliv nemají. V kombinaci s jinými látkami se jejich působení může eliminovat nebo naopak zesilovat. V případech, kdy jsou živočichové a lidé vystavení působení koktejlu nejrůznějších chemických látek, zkrátka neplatí selský rozum a prosté sčítání účinků.

Chceme-li tedy omezit vliv chemikálií
na zdraví mužů, je načase začít se zamýšlet nejen nad tím, jaké konzervanty, barviva a další „éčka“ obsahují potraviny, které kupujeme, ale také nad tím, co vlastně pijme.

 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky