Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vše o očkování proti rakovině děložního čípku

Zdroj: www.cervix.cz

Alespoň proti jednomu typu rakoviny, nejčastější příčiny úmrtí lidí v moderním světě, se dnes dá očkovat. Máme podrobnosti...

Do roku 2030 by se měl dokonce zdvojnásobit počet úmrtí na rakovinu. Důvodem je vzrůstající spotřeba tabákových výrobků v rozvojových zemích, především v Číně a Indii, kde žije 40 procent všech kuřáků na světě. V roce 2030 bude dle odhadů nakaženo rakovinou 27 milionů lidí a 17 milionů na ni zemře.

Zákeřný zabiják

Mezi nejčastější typy zhoubných národů u žen patří rakovina děložního čípku. V Česku umírá na tuto chorobu jedna žena denně! Ročně rakovinou děložního čípku onemocní 1 000 žen. Tomuto rakovinovému bujení se dá však včas zabránit očkováním. Stále ještě váháte? Možná vás budou odpovědi na nejčastější otázky, které se týkají této choroby.

Zdroj: www.cervix.cz

Je nové očkování proti rakovině děložního čípku úspěšné?

Po zavedení očkování ubyl po prvním roce počet smrtelných případů žen. To je dobrá zpráva pro všechny mladé pacientky a jejich rodiče, kteří si očkováním nejsou jisti.

Pro koho je očkování vhodné?

Vakcína nejvíce zabírá u mladých dívek ve věku mezi 12 a 17 lety, které ještě neměly pohlavní styk. U nich se po očkování snižuje riziko, že rakovinou onemocní, o 70 %. Očkovat se ale mohou všechny ženy, které nejsou nakaženy virem HPV (lidskými papilomaviry, které vyvolávají rakovinu děložního čípku). Ale i muži z gay komunity by se podle lékařů rozhodně měli nechat očkovat, látka je totiž ochrání před rakovinou konečníku.

Zdroj: www.cervix.cz

Jaká onemocnění vyvolávají původci rakoviny děložního čípku ?

HPV mohou způsobovat různá onemocnění. Například genitální bradavice či změny děložní sliznice, z čehož se posléze může vyvinout rakovina děložního čípku.

Jak se tyto viry přenášejí?

Vir se přenáší sexuálním kontaktem, a to nejen pohlavním stykem, ale také kontaktem s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Infekci tedy nezabráníte, ani pokud použijete kondom. Nebezpečnými viry se nakazí v průběhu života asi 80 procent sexuálně aktivních mužů a žen. Docela často si této infekce člověk vůbec nevšimne, zahojí se sama během 6 až 18 měsíců. Během této doby ale můžete infikovat svého sexuálního partnera.

Zdroj: www.cervix.cz

Jak působí očkovací látky v těle?

Očkovací látky obsahují virům podobné uměle vyrobené částice, které předstírají jeho existenci. Antirakovinový účinek spočívá v tvorbě protilátek.

Kolik očkování stojí?

Očkovací látka se podává ve třech dávkách, které se přeočkovávají po půl roce do pažního či stehenního svalu. Každá z látek stojí asi 3 500 Kč.

Způsobuje očkování vedlejší efekty?

Příležitostně může dojít k alergickým reakcím, bolestem svalů, hlavy či horečce. Žádné vážné vedlejší účinky nebyly dosud zpozorovány.

Tip Kafe.cz: Kolik přispívají pojišťovny?

Název pojišťovny Výše příspěvku
Všeobecná zdravotní pojišťovna 1 500 Kč (tj. 500 Kč na každou očkovací dávku). Bohužel jen do 18 let!
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra až 3 000 Kč
Vojenská zdravotní pojišťovna 2 500 Kč
Hutnická zaměstnanecká pojišťovna

500 Kč, nebo 1500 Kč na dítě, jsou-li oba rodiče pojištěnci HZP.

Oborová zdravotní pojišťovna

1 500 Kč (dívkám do 20 let), 500 Kč (dívkám nad 20 let)

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda až 5 000 Kč
Zdravotní pojišťovna Metal-Alliance až 4 000 Kč

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky