Do roku 2030 by se měl dokonce zdvojnásobit počet úmrtí na rakovinu. Důvodem je vzrůstající spotřeba tabákových výrobků v rozvojových zemích, především v Číně a Indii, kde žije 40 procent všech kuřáků na světě. V roce 2030 bude dle odhadů nakaženo rakovinou 27 milionů lidí a 17 milionů na ni zemře.

Zákeřný zabiják

Mezi nejčastější typy zhoubných národů u žen patří rakovina děložního čípku. V Česku umírá na tuto chorobu jedna žena denně! Ročně rakovinou děložního čípku onemocní 1 000 žen. Tomuto rakovinovému bujení se dá však včas zabránit očkováním. Stále ještě váháte? Možná vás budou odpovědi na nejčastější otázky, které se týkají této choroby.

Je nové očkování proti rakovině děložního čípku úspěšné?

Po zavedení očkování ubyl po prvním roce počet smrtelných případů žen. To je dobrá zpráva pro všechny mladé pacientky a jejich rodiče, kteří si očkováním nejsou jisti.

Pro koho je očkování vhodné?

Vakcína nejvíce zabírá u mladých dívek ve věku mezi 12 a 17 lety, které ještě neměly pohlavní styk. U nich se po očkování snižuje riziko, že rakovinou onemocní, o 70 %. Očkovat se ale mohou všechny ženy, které nejsou nakaženy virem HPV (lidskými papilomaviry, které vyvolávají rakovinu děložního čípku). Ale i muži z gay komunity by se podle lékařů rozhodně měli nechat očkovat, látka je totiž ochrání před rakovinou konečníku.

Jaká onemocnění vyvolávají původci rakoviny děložního čípku ?

HPV mohou způsobovat různá onemocnění. Například genitální bradavice či změny děložní sliznice, z čehož se posléze může vyvinout rakovina děložního čípku.

Jak se tyto viry přenášejí?

Vir se přenáší sexuálním kontaktem, a to nejen pohlavním stykem, ale také kontaktem s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Infekci tedy nezabráníte, ani pokud použijete kondom. Nebezpečnými viry se nakazí v průběhu života asi 80 procent sexuálně aktivních mužů a žen. Docela často si této infekce člověk vůbec nevšimne, zahojí se sama během 6 až 18 měsíců. Během této doby ale můžete infikovat svého sexuálního partnera.

Jak působí očkovací látky v těle?

Očkovací látky obsahují virům podobné uměle vyrobené částice, které předstírají jeho existenci. Antirakovinový účinek spočívá v tvorbě protilátek.

Kolik očkování stojí?

Očkovací látka se podává ve třech dávkách, které se přeočkovávají po půl roce do pažního či stehenního svalu. Každá z látek stojí asi 3 500 Kč.

Způsobuje očkování vedlejší efekty?

Příležitostně může dojít k alergickým reakcím, bolestem svalů, hlavy či horečce. Žádné vážné vedlejší účinky nebyly dosud zpozorovány.

Tip Kafe.cz: Kolik přispívají pojišťovny?

Název pojišťovny Výše příspěvku
Všeobecná zdravotní pojišťovna 1 500 Kč (tj. 500 Kč na každou očkovací dávku). Bohužel jen do 18 let!
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra až 3 000 Kč
Vojenská zdravotní pojišťovna 2 500 Kč
Hutnická zaměstnanecká pojišťovna

500 Kč, nebo 1500 Kč na dítě, jsou-li oba rodiče pojištěnci HZP.

Oborová zdravotní pojišťovna

1 500 Kč (dívkám do 20 let), 500 Kč (dívkám nad 20 let)

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda až 5 000 Kč
Zdravotní pojišťovna Metal-Alliance až 4 000 Kč