Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dietoložka: Vejce jsou zdravá a ideálním základem pro redukční dietu

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (12)

Několik studií potvrdilo, že vejce patří k nejsytějším jídlům a přispívají ke ztrátě tuku, zejména pokud jsou konzumována ke snídani. Bílky bývají také oblíbenou částí diet, což potvrzuje i odbornice na výživu MUDr. Ing. Tereza Hodycová.

„V dietách se opravdu využívají hlavně bílky, které jsou zásobárnou bílkovin a jsou velmi dobře biologicky využitelné. Mají až skoro stoprocentní biologickou využitelnost, což je výjimečné. Taková bílkovina z hovězího masa má využitelnost okolo 60 %. Dalo by se že z jednoho gramu vysušeného vaječného bílku lze vytvořit jeden gram svalu. Zatímco bílek je čistá bílkovina s vodou, žloutek je převážně tuk, ale s vysokým podílem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které mají ochranný vliv na srdečně-cévní systém. Ve žloutku jsou obsaženy snad všechny vitaminy kromě vitaminu C. Dvě vajíčka přibližně pokryjí denní doporučenou dávku vitaminu B12, obsahují hodně vitaminu E (zásadního antioxidantu), jinak ve stravě nedostatkový vitamin D, vitamin B2 významný pro správnou činnost nervové soustavy, krvetvorbu, kvalitu zraku i kůže a další vitaminy i minerály pomáhající udržet zdraví.“

Není divu, že Emma Morano, nejstarší žena na světě, která zemřela ve 117 letech, od svých 20 let jedla denně tři vajíčka – jedno vařené a dvě syrová. Ještě při svých posledních narozeninách právě tuhle životosprávu udávala jako recept na dlouhověkost.

Celosvětově jsou bezkonkurenčně nejvyužívanější vejce slepičí. Nicméně stále se lze setkat s konzumací vajec husích, kachních, bažantích, pštrosích či krůtích. Ta poslední například po dlouhý čas představovala základní menu Severní Ameriky. Krůtí vaječné omelety bývaly oblíbenou nabídkou v legendární restauraci Delmonico v New Yorku koncem 19. století.

U nás se můžeme setkat s vejci pštrosími, jejichž přednosti jsou umocněné tím, že jedno pštrosí vejce vydá za dva tucty slepičích. Na druhou stranu, budete-li si chtít monstrvajíčko připravit natvrdo, zabere vám to přes hodinu času. Poctivou „hniličku“ docílíte za cca 50 minut… 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky