„V dietách se opravdu využívají hlavně bílky, které jsou zásobárnou bílkovin a jsou velmi dobře biologicky využitelné. Mají až skoro stoprocentní biologickou využitelnost, což je výjimečné. Taková bílkovina z hovězího masa má využitelnost okolo 60 %. Dalo by se že z jednoho gramu vysušeného vaječného bílku lze vytvořit jeden gram svalu. Zatímco bílek je čistá bílkovina s vodou, žloutek je převážně tuk, ale s vysokým podílem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které mají ochranný vliv na srdečně-cévní systém. Ve žloutku jsou obsaženy snad všechny vitaminy kromě vitaminu C. Dvě vajíčka přibližně pokryjí denní doporučenou dávku vitaminu B12, obsahují hodně vitaminu E (zásadního antioxidantu), jinak ve stravě nedostatkový vitamin D, vitamin B2 významný pro správnou činnost nervové soustavy, krvetvorbu, kvalitu zraku i kůže a další vitaminy i minerály pomáhající udržet zdraví.“

Není divu, že Emma Morano, nejstarší žena na světě, která zemřela ve 117 letech, od svých 20 let jedla denně tři vajíčka – jedno vařené a dvě syrová. Ještě při svých posledních narozeninách právě tuhle životosprávu udávala jako recept na dlouhověkost.

Celosvětově jsou bezkonkurenčně nejvyužívanější vejce slepičí. Nicméně stále se lze setkat s konzumací vajec husích, kachních, bažantích, pštrosích či krůtích. Ta poslední například po dlouhý čas představovala základní menu Severní Ameriky. Krůtí vaječné omelety bývaly oblíbenou nabídkou v legendární restauraci Delmonico v New Yorku koncem 19. století.

U nás se můžeme setkat s vejci pštrosími, jejichž přednosti jsou umocněné tím, že jedno pštrosí vejce vydá za dva tucty slepičích. Na druhou stranu, budete-li si chtít monstrvajíčko připravit natvrdo, zabere vám to přes hodinu času. Poctivou „hniličku“ docílíte za cca 50 minut…