Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vědci na pozoru: Může za mužskou neplodnost voda?

Vědci na pozoru: Může za mužskou neplodnost voda?
Vědci na pozoru: Může za mužskou neplodnost voda?
Zdroj: ilustrační foto Thinkstock.com

Situace je opravdu vážná - jeden z pěti mladých mužů neprodukuje dost spermií a ty, které se v jeho těle vytvoří, nejsou kvalitní. Důvodem přitom může být to, jak se jeho matka chovala během těhotenství. (komerční sdělení)

Vědci posílají vztaz nastávajícím maminkám. Dávejte si pozor na to, co pijete! Může to ovlivnit, jestli se někdy stanete babičkou.

Mnoho dnešních potenciálních otců se narodilo v 70. letech. Tedy v době, kdy ochrana prostředí a zdravý životní styl lidem mnoho neříkaly. Vědci přišli na to, že tento fakt může souviset s dnešní mužskou neplodností.

Zdroj: ilustrační foto Thinkstock.com

 

Proces tvoření spermií začíná v období dospívání, jeho základy jsou ale položeny během několika měsíců před a po narození. Stále větší počet studií nyní poukazuje na toto období vývoje varlat, které začíná u dozrávajícího plodu a končí šest měsíců po narození. Nepříznivé vlivy v tomto období můžou způsobit, že mužova plodnost bude narušena po celý jeho život. „Životní styl matek může mít zásadní vliv na počty spermií jejich synů v dospělosti,” potvrzuje profesor Richard Sharpe, expert na plodnost britské Lékařské výzkumné rady.

Nejprokazatelnější důkaz tohoto tvrzení dávají lékařské studie, které zjistily, že plodnost mužů, jejichž matky v těhotenství kouřily, je snížená až o 40 %.
A na vině může být ještě další faktor – voda.

Zdroj: ilustrační foto Thinkstock.com

Vědci se už delší dobu zaobírají chemikáliemi v životním prostředí, hlavně těmi, které mají stejný účinek jako ženské pohlavní hormony. Ty blokují mužské hormony – zejména testosteron, který hraje klíčovou roli v pohlavním vývoji dítěte v děloze. Fakt, že dnešními hlavami rodiny jsou ženy a maskulinní chlapáci, jsou minulostí, tak může mít i tento vědecký základ.

Estrogenní hormony se dostávají do povrchových vod z moči, kterou vyloučí ženy – uživatelky antikoncepce. Ve Velké Británii způsobil právě tento hormon – etanol estradiol – změny (částečné nebo úplné) pohlaví poloviny ryb, což bylo vědecky dokázáno. Tyto chemické látky jsou totiž mnohem silnější než přírodní estrogen. A povrchová voda tvoří část vody kohoutkové.

Nejenom muži by měli pít raději balenou vodu, ale pro jistotu i dámy, které se chystají počít anebo jsou těhotné. V hlubinách země je totiž skrytá ještě z dob, kdy o etanolu estradiolu nikdo neslyšel.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Máme nejtlustší muže v Evropě

Máme nejtlustší muže v Evropě

Obézní je už každý čtvrtý Čech. Obezita přitom úzce souvisí s výskytem rakoviny. A hlavní viníci? Těžká tučná jídla, přeslazené limonády a posedávání…

Akční letáky