Nejsou v tom kouzla a čáry. Chce to jen trochu »fištróna«. Základem je fakt, že po některých potravinách máte jednoduše větší pocit sytosti, zatímco po požití jiných máte naopak větší pocit hladu. Které to ale jsou?

Používejte olivový olej

Studie kalifornských vědců o tzv. »faktoru nasycenosti« dokázala, proč je středomořská strava, jejíž nezbytnou součástí je velké množství olivového oleje, tak zdravá. Olivový olej totiž obsahuje olejovou kyselinu, která dokáže zbrzdit návaly hladu. Ano, je to jednoduché. Pokud jíte potraviny, po nichž máte větší pocit nasycenosti, a které zároveň nejsou kalorickou bombou, nepotřebujete už zdaleka tolik jíst, především mezi hlavními jídly.

Nejúčinnější je hodně proteinů

No jo, říkáte si. Ale jak takové »zázračné potraviny« poznám? Odpověď je celkem jednoduchá. Nejúčinnější jsou takové, které obsahují nejvíce proteinů. Tedy vepřové, hovězí, kuřecí, krůtí maso, vejce a ořechy. Proteiny totiž stimulují uvolnění hormonů, které mozku hlásí: „Ne, děkuji, už mám dost.“ A co víc! Proteiny také urychlují metabolismus, takže spalujete více kalorií.

Alkohol vyzývá k hodování

Ze všeho nejhorší jsou naopak cukry a hlavně tuky! Ale pozor je třeba dát také na to, co pijete. Limonády s vysokým podílem cukru a alkohol vás kromě toho, že obsahují velké množství kalorií, vybízejí k většímu hodování.

Desatero správného strávníka

Možná tomu nevěříte, ale na to, zda hubnete či přibíráte, nemá vliv jen jídlo, které konzumujete, ale také několik dalších faktorů. Záleží totiž na tom jak, kde a kdy jíte! Pokud chcete docílit co největšího faktoru nasycenosti, vyplatí se dodržovat následující desatero.

1. Omezte druhy jídla na talíři - Různorodost je sice kořením života, ale v množství jídla buďte spíše umírněnější. Čím více druhů jídla máte na talíři, tím více potřebujete jíst, abyste se cítila sytá.

2. Jezte sama - Při sledování televize nebo ve společnosti přátel toho člověk sní více. Nesoustředí se totiž jen na samotné jedení. Pokud začnete více vnímat chuť a vůni jídla, budete se cítit plná daleko dříve!

3. Pořádně žvýkejte - Jedině poctivým žvýkáním se uvolňují hormony, které mozku hlásí pocit nasycenosti.

4. Jezte prostá jídla - Čím více je potravina ochucována a dobarvována, tím více kalorií obsahuje. Pokud můžete, vařte si doma. Jen tak máte kontrolu, co do jídla dáváte.

Tip Kafe.cz: Nahraďte majonézu v bramborovém salátu bílým jogurtem. Salát tak bude lehčí a lépe stravitelný.

5. Jezte z malých talířů - Lidé mají tendenci naplňovat talíř až po okraj bez ohledu na jeho velikost. Z plného menšího talíře se ale nepřejíte. Přitom budete mít pocit, že máte větší porci.

6. Dejte přednost potravinám s větším množstvím vody - Voda a vzduch neobsahují žádné kalorie. A proto dejte přednost hroznovému vínu před rozinkami, popcornu před sušenkami, houbové polévce před houbovou pizzou.

Tip Kafe.cz: Talíř rybí polévky vám v žádném případě neublíží. Abyste však do sebe nedostávala zbytečné kalorie, vynechejte raději opečenou housku.

7. Po vepřovém nemyslete na svačinu - Pokud jste právě pozřela vepřové, na dvě hodiny si zakažte myslet na svačinu. Až uplynou, zjistíte, že jste stále ještě docela sytá, a že je další jídlo zbytečné.
8. Zahrajte si na Šípkovou Růženku - Pokud dostatečně nespíte, tělo začne produkovat větší množství hormonu zvaného grelin, který evokuje pocity hladu, a naopak méně hormonu zvaného levin, který evokuje pocit nasycenosti. Dbejte proto na dostatečný spánek.

9. Omezte sladkosti - Nehubne se po nich, a navíc máte ještě větší hlad.

Tip Kafe.cz: Zkuste nahradit talíř vánočního cukroví čerstvým ovocem. Vaše chutě na sladké upokojí a ještě uděláte něco pro své zdraví.

10. Pijte vodu - Hlad je převlečená žízeň, zní jedno rčení. A je tomu skutečně tak. Máte-li hlad, vypijte nejprve sklenici vody. Po následném jídle se budete cítit nasycenější.

Tip Kafe.cz: Dávejte přednost neperlivé vodě a popíjejte ji v průběhu celého dne. Váš žaludek tak nebude zcela prázdný. To platí zvlášť tehdy, pokud pijete alkohol. Obecně se dá říct, že kolik vypijete vína, tolik vody s ním byste měla vypít, aby se cukry dostaly z těla ven.