Očkování proti koronaviru se zdá být tou správnou cestou z pandemie. Přesto má spousta lidí z vakcín strach. Nedůvěřují jim kvůli krátké době jejich vývoje a mají obavy z případných vedlejších účinků. Je ovšem nutné podotknout, že vedlejší účinky se často objevují i v případě očkování proti drtivé většině dalších nemocí. Mezi ty nejčastější u vakcín proti koronaviru patří bolesti hlavy, horečky, bolesti svalů či nevolnost. Nežádoucí účinky zpravidla během několika málo dní odezní.

Vedlejší účinek vakcíny firmy Moderna

Odborníci přišli s průzkumem, dle kterého se u velké většiny pacientů objevilo začervenání v místě vpichu vakcíny. Stejně tak otok, citlivost nebo kombinace všech tří jevů, píše server Verywellhealth.com. Stalo se tak mezi čtvrtým a jedenáctým dnem po obdržení první dávky vakcíny firmy Moderna. Přestože jsou okamžité reakce po očkování velmi časté, odborníci chtějí, aby lidé věděli, že zpožděné kožní reakce se mohou objevit dny až týdny po očkování.

Dle webu Verywellhealth.com se kožní reakce na vakcínu objevila téměř u 85 procent očkovaných bezprostředně po aplikaci vakcíny. Zhruba u jednoho procenta se reakce vyskytla až v následujících dnech.

Co to pro pacienty znamená?

V případě, že je pacientovi podána vakcína firmy Moderna, existuje určité riziko vzniku kožní reakce. Místo vpichu může být citlivé, červené, v jistých případech může rovněž svědit či být oteklé. Podle odborníků je však důležité nepanikařit.

Zduření dle serveru Verywellhealth.com odchází po 2 až 11 dnech. K úlevě od symptomů experti doporučují užívání léků proti alergii či topických steroidů. Zároveň může od otoků a případné bolesti pomoci ledování postiženého místa.

Je důležité si uvědomit, že ačkoliv může očkování způsobit jisté nepohodlí, v mnoha případech vedlejší účinky neznačí nic vážného. K jejich vymizení dochází řádově v několika málo dnech.