Zprávy o prvních aplikacích vakcíny proti koronaviru jsou v poslední době velmi pozitivní. Spousta zaměstnanců zdravotnických zařízení již obdrželi svou první dávku Pfizer-BioNTech vakcíny. Brzy začne rovněž distribuce druhé vakcíny od firmy Moderna. Pokud vše půjde podle plánu, v dohledné době by mohlo dojít k očkování velké masy lidí.

Experti však varují před různými vedlejšími účinky, které se po vpravení vakcíny do těla mohou objevit. Mezi ty nejčastější, a to jak v případě látky od společnosti Pfizer-BioNTech, tak od Moderny, patří bolest na místě vpichu, únava, bolest hlavy, bolest svalů, zimnice, bolest kloubů a horečka. Všechny zmíněné vedlejší účinky jsou však dočasné, jak uvádí profesor medicíny Wilbur Chen podle webu AARP.

„Je velmi důležité, aby byli lidé připraveni na případné vedlejší účinky,” uvedl William Moss, zástupce ředitele Mezinárodního centra pro přístup k vakcínám. Dostatečná znalost vedlejších účinků je stěžejní pro správnou aplikaci vakcíny. Látky od obou firem, Pfizer-BioNTech i Moderny, vyžadují dvě aplikace v rozmezí několika týdnů.

A právě potencionální vedlejší účinek, který se může u lidí vyskytnout po prvním očkování, může v jedincích vzbudit strach z druhé dávky. „Nevím, co se stane po jedné dávce. Nemůžeme ale rozhodně čekat vysokou míru ochrany proti koronaviru,” řekla William Moss. Například totiž u vakcíny firmy Pfizer byla dokázána jen 52% efektivita první dávky. Po vpravení druhé dávky se míra ochrany před virem zvýšila na 95 %.

„Je velmi důležité, aby lidé dostali dvě dávky a aby se případně druhé dávky nebáli,” vybízí veřejnosti William Moss. Podle odborníků je strach z vakcín zbytečný, avšak velmi pochopitelný. Lidé často totiž zmiňují obavy z vakcíny hlavně proto, jak rychle byla vyvinuta. Vedlejší účinky však nepředstavují žádnou hrozbu. U očkování jsou vedlejší příznaky naprosto běžné.

Zajímavé je však zjištění, že se vedlejší účinky ve větší míře objevovaly u mladších jedinců. Lidé starší 65 let pociťovali o poznání méně vedlejších účinků. Stále probíhají studie, čím je toto chování vakcíny způsobeno.