Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vaginální mykózy: Letní strašák žen

Vaginální mykózy - jak jim předejít?
Vaginální mykózy - jak jim předejít?
Zdroj: profimedia.cz

Zažila to snad každá – svědění a pálení v intimních místech, které se v létě objevuje víc než jindy. Jak nepříjemné mykózy poznáte a jak jim předejít?

Velmi častým důvodem k návštěvě gynekologa je problém zvaný mykotická infekce pochvy. Jedná se vlastně o zánět, který způsobuje přemnožení kvasinek. Pacientka jej pozná velmi jednoduše – dominuje totiž pocit svědění nebo pálení v pochvě či v zevním genitálu. Tato skupina onemocnění představuje přibližně 20 % všech poševních zánětů.

Když se kvasinky přemnoží…

Onemocnění způsobuje přemnožení kvasinek rodu Candida. Asi 90 % způsobuje Candida albicans, většinu zbývajících případů Candida glabrata, ostatní kvasinky jsou vzácné. Znamená to tedy, že pouhá přítomnost kvasinek nestačí. Ve skutečnosti všichni lidé mají tyto mikroorganismy ve střevech a asi 40 % žen, které jsou zcela bez potíží, má malé množství kvasinek v pochvě. Za určitých okolností, kterými mohou být zvýšená vlhkost, zvýšená hladina cukru, těhotenství, léčba antibiotiky, které mohou negativně ovlivnit přirozenou poševní eumikrobii nebo stres, se mohou kvasinky přemnožit a způsobit slizniční zánět.

Žena u lékařky Žena u lékařky Zdroj: profimedia.cz

Džíny a silonky – i to za ně může!

Není bez zajímavosti, že do 70. let minulého století se tento problém týkal téměř výhradně diabetiček. Se změnou stylu oblékání – především s oblibou džínů a silonových punčocháčů – se také rozšířil počet žen a dívek, které tento nepříjemný problém postihuje.
„Obtěžující pocity svědění a pálení doprovází také zcela charakteristický, zpravidla bílý a hrudkovitý výtok z pochvy,“ upozorňuje MUDr. Robert Hudeček, Ph.D., primář Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno. „Upřesnění diagnózy napomáhá stanovení poševního pH papírkovou metodou a vizualizace sliznic genitálu při gynekologickém vyšetření v zrcadlech s detekcí typicky zarudlých sliznic a přítomností charakteristického výtoku.“

Léčba je nutná – a úspěšná

Výsledky léčby (pokud byla diagnóza správná, některá jiná onemocnění totiž dovedou příznaky mykózy poměrně přesně napodobit) jsou úspěšné. Na trhu existuje značné množství přípravků, jak k zavádění do pochvy, tak v podobě polykacích tablet, při svědění lze aplikovat antimykotické krémy na zevní genitál. Pokud nemá partner pacientky žádné potíže, není nutné jej léčit. V opačném případě (svědění, pálení), může použít stejný krém, který používá partnerka. MUDr. Hudeček k léčbě doplňuje: „V léčbě dominují lokální antimykotické preparáty, které se zpravidla ve formě čípků aplikují krátkodobě do pochvy, v kombinaci s následnou podpůrnou terapií obnovující přirozenou poševní kolonizaci laktobacily.“

Žena v lékárně Žena v lékárně Zdroj: profimedia.cz

Situaci komplikuje opakování zánětů

Problémem tohoto onemocnění však mohou být opakované mykotické záněty, které obtěžují ženy dlouhodobě i při adekvátní průběžné terapii. „Recidivující infekty vyžadují podrobnější celkové vyšetření zdravotního stavu ženy. Nutno pátrat především po hormonálních poruchách charakteru poruch glukózového metabolismu a některých dalších systémových onemocnění. Léčba těchto chronických zánětů pak sestává zpravidla v kombinaci výše uvedené lokální vaginální aplikace se systémovou antimykotickou a iminomodulační terapií,“ upřesňuje ještě MUDr. Hudeček z brněnské fakultní nemocnice.

Kafe.cz zjistilo: Jak poznáte mykózu?

Hlavními příznaky jsou:

  • Svědění
  • bílý tvarohovitý výtok
  • pálení a řezání při močení
  • zarudnutí pochvy a rodidel
  • otok rodidel
  • bolest při pohlavním styku

Tipy Kafe.cz: Jak se mykózám bránit?

FemiVaxinum Neo FemiVaxinum Neo Zdroj: profimedia.cz

FemiVaxinum Neo

FemiVaxinum Neo je volně prodejný preparát určený k prevenci vzniku vaginálních infekcí pochvy. Obsahuje látky, které příznivě ovlivňují imunitní systém ženy a zlepšují schopnost vaginální sliznice udržet vyvážené a zdravé prostředí. Působí nejen preventivně, ale také urychluje léčbu již vzniklých mykóz. Zajímavé je, že nejde o čípky ani krém, ale tabletu, kterou stačí polknout.

Cena: 370 Kč
www.femivaxinum.cz

Candivac Candivac Zdroj: profimedia.cz

Candivac

Ve formě kapslí, které se polykají, je i volně prodejný doplněk stravy Candivac. Jde o patentovaný přípravek vyvinutý ve spolupráci s odborníky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Obsahuje neškodné části kvasinek a bakterií, které jsou častými původci vaginálních infekcí a které stimulují imunitu a tím posilují přirozenou obranyschopnost organismu. Pomáhá tak předcházet vaginálním mykózám.

Cena: 318 Kč
www.bioveta.cz 

Jemanozol krém Jemanozol krém Zdroj: profimedia.cz

Jenamazol krém

Volně prodejný krém na mykózy Jenamazol obsahuje clotrimazol, což je antimykotikum působící proti některým původcům poševních zánětů hlavně z řady plísní (jako je candida), ale i s účinností proti některým bakteriím a trichomonas (bičíkovec poševní). Vpravuje se pomocí speciálního aplikátoru a lze jej nanést i na oblast zevního genitálu. Je výhodou, že Jenamazol mohou používat i muži.

Cena: 113 Kč
www.lekarna.cz 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky