Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vaginální mykózy: Jak na ně?

Vaginální mykózy: Jak na ně?
Vaginální mykózy: Jak na ně?
Zdroj: Isifa.com

Málokterá žena se ještě nesetkala s nepříjemnostmi v kalhotkách. Statistiky hovoří dokonce o tom, že 75 % žen onemocnělo alespoň jednou za život vaginální mykózou. Máme pro vás tipy, jak jí předejít a jak se s ní co nejrychleji vypořádat, když už vás postihne.

Diskutujte: Co vám pomohlo při těchto potížích?

A to není všechno, zhruba polovina žen tímto onemocněním trpí v životě opakovaně a u celých 5 % mluví lékaři o chronickém problému. A o co že vlastně přesně jde? Jde o velmi nepříjemné onemocnění vagíny, často označované jako kvasinková infekce, protože je nejčastěji způsobena kvasinkou „Candida albicans“. V pochvě rozhodně není sterilní prostředí, některé mikroorganismy a také již zmíněné kvasinky uvnitř vytvářejí za běžných okolností normální vaginální prostředí, které nezpůsobuje žádné potíže a v mnoha případech také prospívá. Problémy vznikají až ve chvíli, kdy se mikroorganismy přemnoží. Ale nemusíte se příliš bát, jsou sice nepříjemné, ale ne až tolik nebezpečné. Navíc se jim lze snadno vyhnout.

Zdroj: Isifa.com

Jak ji poznáte?

Vlastně to není nic složitého. Kvasinková infekce má hned několik typických příznaků, které žena rozhodně nepřehlédne. Může se objevit jeden, nebo se mohou zkombinovat všechny. Patří mezi ně:

 • svědění: to se často objevuje jako první a signalizuje, že se infekce rozšířila na sliznici malých a velkých stydkých pysků, rozhodně se nedoporučuje třít nebo škrábat rozkrok – to způsobuje rozšíření nákazy a intenzivnější svědění
 • otok zevní části vagíny
 • pálení při močení
 • tvarohovitý výtok
 • bolest při pohlavním styku
 • tlak a bolest v podbřišku

Zdroj: Isifa.com

Můžete ji mít i vy?

Stejně jako plísni na nohách či na stěnách, i této plísni a kvasinkám se daří v prostředí, kde je vlhko. Navíc jejich výskyt může být ovlivněn i stravou, třeba tím, že se zvýší hladina cukru v těle. Každopádně dále může dojít k narušení vaginální mikroflóry užíváním antibiotik, která mohou zničit prospěšné kultury uvnitř pochvy. Dále ji také ovlivňuje hormonální nerovnováha například v těhotenství, cukrovka právě kvůli zvednuté hladině cukru v těle, stres, který snižuje imunitu, zapaření a nesprávná hygiena a dokonce i špatný způsob stravování, hlavně časté mlsání.

Kafe.cz zjistilo:

 • I přesto, že je onemocnění označováno jako ryze ženské, mohou se s ním potýkat i muži. Stejně jako ve vagíně se mohou v oblasti žaludu přemnožit kvasinky a plísně. Potíže se pak projevují stejně jako u žen pálením, svěděním, otokem a zarudnutím. Muži mohou být také přenašeči a přitom nemít žádné příznaky. Často si to tak mohou partneři navzájem přenášet, proto se většinou léčí oba partneři.

Léčí se těžko, ale jde to

I když je léčba jednoduchá, problémem je právě možnost přenosu mezi sexuálními partnery a v případě nerovnováhy se onemocnění může rychle vrátit. Léčí se nejčastěji zaváděním speciálních kapslí do vagíny. U mužů se používá pouze mast. Při opakovaném výskytu infekce se nasazují antibiotika a preventivně určitě nic nepokazíte probiotiky. Pokud infekci podchytíte hned v začátku, je většina prostředků volně prodejných v lékárně.

Kafe.cz zjistilo:

 • Na vaginální mykózy existují i speciální výplachy pochvy. Ty jsou však spíše jako preventivní opatření, protože časté výplachy zase mohou vaginální mikroflóru narušit. Pokud se onemocnění často vrací, raději vynechejte samoléčbu a navštivte gynekologa.

Zdroj: Isifa.com

Jak se jí ubránit?

Nejen léčba, ale zárukou může být i samotná preventivní péče o pochvu. Jde jen o to, aby kvasinky neměly možnost přemnožit se. A proto stačí:

 • vzdušně se oblékat
 • nezůstávat dlouho ve vlhkých plavkách
 • používat speciální intimní hygienu – gely přímo určené na vaginální prostředí
 • dávat pozor na vlhkost, po sprše či koupeli pořádně kůži v oblasti genitálií osušit
 • omezit sladkosti a sladké nápoje

Zdroj: Isifa.com

Těhotenství a mykóza

Mnoho těhotných žen si na vaginální mykózy stěžuje právě v období hormonálních změn způsobených jiným stavem. Ženský hormon estrogen se v tomto období zvedá, také se zvyšuje hladina polysacharidu glykogenu v pochvě. Celkově je pak sliznice vagíny mnohem citlivější. V těhotenství není radno problémy podceňovat a raději s každým výtokem zajít na konzultaci k lékaři. Sice je léčba málo účinná, ale alespoň dokáže zmírnit potíže. Po porodu a šestinedělí se většinou vaginální mikroflóra ustálí.
Více informací a rady odborníků najdete na vaginalni-mykoza.com.
 

((bean:1:44))

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky