Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vaginální mykózy: Důvody vzniku & řešení

Málokterá žena se ještě nesetkala s nepříjemnostmi v kalhotkách, zvláště v letním období. Statistiky hovoří dokonce o tom, že 75 % žen onemocnělo alespoň jednou za život vaginální mykózou. Máme pro vás tipy, jak jí předejít a jak se s ní co nejrychleji vypořádat, když už vás postihne.

Zdroj: Thinkstock Nejste v tom sama

A to není všechno, zhruba polovina žen tímto onemocněním trpí v životě opakovaně a u celých 5 % mluví lékaři o chronickém problému. A o co že vlastně přesně jde? Jde o velmi nepříjemné onemocnění vagíny, často označované jako kvasinková infekce, protože je nejčastěji způsobena kvasinkou „Candida albicans“. V pochvě rozhodně není sterilní prostředí, některé mikroorganismy a také již zmíněné kvasinky uvnitř vytvářejí za běžných okolností normální vaginální prostředí, které nezpůsobuje žádné potíže a v mnoha případech také prospívá. Problémy vznikají až ve chvíli, kdy se mikroorganismy přemnoží. Ale nemusíte se příliš bát, jsou sice nepříjemné, ale ne až tolik nebezpečné. Navíc se jim lze snadno vyhnout.

Jak ji poznáte?

Vlastně to není nic složitého. Kvasinková infekce má hned několik typických příznaků, které žena rozhodně nepřehlédne. Může se objevit jeden, nebo se mohou zkombinovat všechny. Patří mezi ně:

  • svědění: to se často objevuje jako první a signalizuje, že se infekce rozšířila na sliznici malých a velkých stydkých pysků, rozhodně se nedoporučuje třít nebo škrábat rozkrok – to způsobuje rozšíření nákazy a intenzivnější svědění
  • otok zevní části vagíny, zarudnutí pochvy a rodidel
  • pálení a řezání při močení
  • tvarohovitý výtok
  • bolest při pohlavním styku
  • tlak a bolest v podbřišku

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky