Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Uzdravte se sami - biodynamickou masáží

Zdroj: Profimedia.cz

Biodynamická masáž nabízí získat opět kontakt se svým tělem, zbavit se stresu a napětí, odstranit svalový pancíř, prožít svoje emoce, obnovit sebeuzdravující síly.

Vzbuďte v sobě opět sebeuzdravující síly, které jsou každému člověku vlastní. V dnešní době je každý přetížen a přestává komunikovat se svým tělem. Následkem této uspěchané doby je stres a únava. Odolný organismus si dokáže s touto zátěží poradit. Pokud se stres a napětí stále opakují a nenastává relaxace, tělo se uzavírá do svalového pancíře. Zmíněné opancéřování slouží jako obrana proti psychickým zraněním, současně ale zabraňuje jak psychickému, tak i fyzickému organismu v jeho živelném projevu. Biodynamická masáž vám nabízí získat opět kontakt se svým tělem, zbavit se stresu a napětí, odstranit svalový pancíř, prožít svoje emoce, obnovit sebeuzdravující síly, na které vaše tělo zapomnělo. Po takové masáži budete odcházet plni energie, uvolněni a rozhodnuti držet svůj život pevně ve svých rukách.

Biodynamické masáže, vyvinula Gerda Boyesen, norská psycholožka a fyzioterapeutka. Vychází z tradice jak klinické, tak i humanistické psychologie. Tato metoda byla původně vyvinuta z biodynamické fyzioterapie a navazuje a dále rozvíjí psychoterapii zaměřenou na tělo, založenou Wilhelmem Reichem. Jejím teoretickým základem je Freudova teorie (podvědomí, libido, strukturní model). Představují spektrum metodických tělesných dotyků, které jsou v biodynamice součástí psychoterapeutického procesu. Pro indikaci, kdy se má která masáž použít, se vychází ze tří charakteristických situací:

  • Pokud je psychicko-vegetativní rovnováha v důsledku velkého vzrušení, zmatení nebo velkého vnitřního napětí narušena, používají se techniky, které harmonizují, umožňují vegetativní výboj a posilují osobnost. Potvrzují se tělesné hranice a pomáhají odvádět vazivové tekutiny a umožňuje se nové rozdělení energie v těle.
  • Jestliže se organismus nachází ve stavu přílišné strnulosti a rigidity, používají se masáže, které mobilizují a uvolňují psychickou kontrolu. Pracuje se především na svalové úrovni nebo i hlouběji na vazivovém obalu kostí.
  • Když se má dynamická rovnováha organismu pouze stabilizovat, posílit vitalita, libido a schopnost hlubokého uvolnění, používají se hlavně ergonomické masáže.

Dále byla vyvinuta řada jednodušších metod – biorelease, které se používají na uvolnění při tělesných a psychických stresových situacích.

Biodynamické masáže odstraňují svalový pancíř. Tento centrální pojem původně zavedl Wilhelm Reich, rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik. Opancéřování slouží jako obrana proti psychickým zraněním, zabraňuje jak psychickému, tak i fyzickému organismu v jeho živelném projevu. Omezuje schopnost prožitku, schopnost emocionálního výrazu a schopnost jednání.

Masáže mají protistresový a uvolňující účinky, jsou vhodné pro klienty, kteří se chtějí aktivně spolupodílet na svém zdraví, vrátit se do životnosti. Jsou to jemné a lehké doteky, při kterých dochází k tělesné a duševní rovnováze. Některé působí přímo na kůži a používá se masážní olej. U jiného druhu zůstává klient oblečený. Uvolňují se blokády energetického proudu a emoce, posiluje se dýchání. Odstraňují se bolesti hlavy a harmonizuje zažívací ústrojí. Klient prožívá regresi (návrat k pocitům, které zná z dětství), cítí se bezpečně. Po skončení masáže se doporučuje krátká relaxace, tzv. zažívání, kdy klient odpočívá po příjemné meditativní výměně energií.

Podívejte se na masáže.info

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Pleť v menopauze I.: Mám akné

Pubertu máte dávno za sebou a s ní i problémy s pletí. Co to je akné, pomalu nevíte. Jenže jednoho dne se probudíte a máte je na tváři znovu. A to se…

Akční letáky