Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Umělá prsa – komu tiká v hrudi bomba?

Umělá prsa – komu tiká v hrudi bomba?
Umělá prsa – komu tiká v hrudi bomba?
Zdroj: Isifa.com

Ženská ňadra se v současných dnech těší ještě větší pozornosti, než jakou jim muži i ženy obvykle věnují. Může za to kauza s nespolehlivými prsními implantáty francouzské firmy Poly Implant Prosthesis (PIP). Týká se i českých žen. Čtěte exkluzivní rozhovor s MUDr. Dušanem Zárubou.

Diskutujte: Jste spokojená s tvarem svých prsou? Podstoupila jste – nebo podstoupila byste – operační zákrok za účelem jejich zkrášlení?

Mohlo by vás také zajímat: Zábavné rady: Jak zvětšit prsa nebo Jak probíhá kosmetická operace prsů?

Jelikož estetické operace dnes patří k běžným zákrokům, není divu, že zhruba tři tisíce kusů těchto implantátů mají u nás voperovány asi dvě tisícovky žen. Všeobecná zdravotní pojišťovna potvrdila, že uhradí reoperace těm, které prodělaly rakovinu prsu a podstoupily operaci ze zdravotních důvodů. U majitelek prsních implantátů, které pouze toužily po větších vnadách, se situace zatím řeší.

MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny, Praha 2, Emauzy, MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny, Praha 2, Emauzy, Zdroj: Isifa.com

Na podrobnosti, týkající se prsních implantátů, jsme se zeptali MUDr. Dušana Záruby, primáře Ústavu estetické medicíny v Praze.

Proč by implantáty firmy PIP měly z ženských prsů zmizet?
Tyto prsní implantáty jsou plněny silikonovým gelem, který nesplňuje kvality gelu pro prsní implantáty a pevnost pouzdra prsního implantátu neodpovídá standardním požadavkům. Přestože Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím nemá hlášeny žádné nežádoucí příhody související s uvedenými implantáty, odborné společnosti a pojišťovny doporučují ženám jejich výměnu, případně pravidelné kontroly a klinická vyšetření zahrnující i ultrazvukové vyšetření zaměřené na oblast prsou a podpaží.

Jak si vybírat dobré prsní implantáty?
Každá žena, která se pro zvětšení prsů neboli augmentaci rozhodne, by měla od svého lékaře získat maximum informací. A to nejen o zákroku, pooperačním průběhu a léčbě, ale také o implantátech, zvolené značce, typu i záruce. Prsní implantáty se vyrábějí v mnoha tvarech a typech, a tak umožňují individuální volbu pro každou ženu i každý typ operace. Vyrábějí se z velmi odolného materiálu a jsou plněné silikonovým gelem. Ten má paměťový efekt - po deformaci se gel vždy vrátí do svého původního tvaru. Díky tomu velmi věrně imituje přirozený prs.

Implantát ale asi v konečné fázi vybírá lékař?
Ano, žena většinou spoléhá na svého lékaře a na jeho doporučení. Ostatně kliniky používají vybrané značky, se kterými mají dobré zkušenosti a jsou schválené pro používání. Bezpečnost a nezávadnost implantátů nařizují směrnice pro lékařské materiály a normy jsou velmi přísné.

Opravdu dobré implantáty se poškodit nemohou?
Většina firem nabízí takzvanou doživotní záruku, ale málokterá žena si uvědomuje, že ani od nejkvalitnějšího prsního implantátu nelze zcela očekávat, že bude bezproblémově sloužit po celý život. Doživotní záruka neznamená, že se vztahuje na všechny případy poškození a komplikací. A také to neznamená, že už nikdy nebude třeba implantáty vyměnit nebo prsa poopravit. To platí zejména, proběhne-li po augmentaci těhotenství a kojení.

Umělá prsa – komu tiká v hrudi bomba? Umělá prsa – komu tiká v hrudi bomba? Zdroj: Isifa.com

Může nastat nutnost plastiku prsů opakovat, aniž by se poškodil implantát?
Může, protože na dlouhodobém efektu operace se podílí řada vlivů, jako jsou hormonální změny, životní styl ženy nebo péče, kterou klientka svým prsům věnuje. Vývoj a změny tvaru prsu jsou během života normální, mění se jak prsy bez implantátů, tak s implantáty. Proto je někdy nutné vzhled poprsí upravit. Mnohdy stačí drobná modelace, jindy je nezbytné zvolit odlišný typ implantátů. I v tomto případě je nutné uhradit implantáty v plné výši. Pokud se žena pro investici do nového poprsí rozhodne, musí počítat s tím, že je o nové prsy třeba pečovat a v budoucnu možná nastane potřeba investovat do další operace.

Jsou firmy ochotny v případech potíží s implantáty ženám na nové přispět?
Přístup firem se liší. Většina poskytuje nové implantáty zdarma v případě porušení obalu - prasknutí implantátu z důvodu výrobních vad, jen některé poskytují nové implantáty, dojde-li k jejich deformaci či zeslabení pouzdra. Náklady na reoperaci si však ve většině případů musí klientky hradit samy. I když lze najít i firmy - např. výrobce implantátů Natrelle, které na naší klinice používáme, které klientkám určitou finanční podporu na výlohy spojené s novou operací poskytují.

Umělá prsa – komu tiká v hrudi bomba? Umělá prsa – komu tiká v hrudi bomba? Zdroj: Isifa.com

Co musíte vědět:

Na základě řady studií je průměrná životnost prsního implantátu zhruba 10 let. Lékaři doporučují ženám po operaci pravidelné kontroly v prsní poradně, kontrola je vhodná také po prudkém nárazu na prsy při autonehodě, sportu, pádech z výšky apod., kdy mohlo pouzdro implantátu prasknout.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


5 největších dietních omylů

5 největších dietních omylů

O Vánocích přibereme průměrně dvě až tři kila, a tak řada žen nasadí dietu již během adventu. Jenže mnohé z nich dělají chyby, díky kterým se trápí a…

Akční letáky