Jogging. Součást zdravého životního stylu.

Začít není těžké. Stačí se přemluvit a jít do toho, ať je vaše kondice jakákoliv. Nemusíte hned běhat mnohakilometrové trasy. Zpočátku není ani nutné celou dobu běžet. Běh můžete kombinovat s rychlou chůzí, která je také velmi zdravá. Každý se potřebuje přizpůsobit svým fyzickým možnostem. Vždyť jde o to, aby vám pohyb přinesl radost, odbourali jste stres a třeba spálili nějaké ty kalorie.

Vybavení?

Nic speciálního nepotřebujete. Tedy kromě jedné věci, do které se vyplatí investovat. Máme na mysli boty. Investice do obuvi se nám mnohonásobně vrátí. Bez vhodného obutí můžete brzy začít trpět bolestmi, budete špatně dopadat na paty (z toho pramení další bolest), budete si více namáhat kolena, která se také časem nepříjemně ozvou. Na běh existují přímo specializované boty, které sice nejsou nejlevnější, ale chcete-li skutečně běhat pravidelně, vyplatí se vám to.

Tipy Kafe.cz na běžecké boty

Joggingový outfit? Jak je libo...

Kromě bot si můžete zakoupit něco, v čem (a s čím) se vám bude dobře běhat. Pokud jde o použité materiály, nejlepší je oblečení z moiry nebo takové, které odvádí pot. Při joggingu byste na sobě měla mít nějakou barvu, kterou máte ráda. To vám sportování může jedině zpříjemnit. Co by se vám ještě mohlo hodit, je krokoměr, s jehož pomocí si můžete měřit uběhnuté trasy a sledovat, jak se zlepšujete. V nabídce ho mají i některé mobilní telefony.

Tipy Kafe.cz na joggingové vybavení

Je vám trapně? Stydíte se? Není důvod!

Nebojte se lidí. To, že se rozběhnete a váš obličej během pár chvil zrudne a čelo se vám zaleskne potem, vás nemůže odradit od běhání. Lidé, okolo kterých poběžíte, si vás stejně nebudou nijak zvlášť všímat a spíše vám mohou závidět vaše odhodlání. Prostě myslete na sebe a na užitek, který vám běhání přinese. Musíte si věřit a uvědomit si, že časem budete okolo nich probíhat s vypnutou hrudí bez sebemenšího zadýchání a mužské krky zůstanou ještě dlouho otočené za vaší atletickou postavou. A to je přece také dobrá motivace, nemyslíte?

Plánování se vyplatí.

Je vhodné vytvořit si tzv. »tréninkový plán«, kterého se budete držet. Ze začátku můžete začít například třemi dvacetiminutovými sériemi rychlé chůze a ty prokládat pouhou minutou běhu. Později přitvrzujte a během času se propracujte zhruba k půlhodince běhu. Další plánování záleží už jen na vašich časových možnostech. Takže nezapomeňte, heslo zní: Pravidelnost, odhodlanost a především nešvindlovat v plnění rozvrhu!

A co vy? Máte zkušenosti s pravidelným běháním (nejen do práce)?