Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

"Uchošťour" je pomocník jen na oko. Může zadělat na velké potíže

Lékařský zákrok je bolestivý a nepříjemný.
Lékařský zákrok je bolestivý a nepříjemný.
Zdroj: Shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (11)

Čistota - půl zdraví. Ušní maz si ale žije svým životem a nepotřebuje vaši pomoc. Zahoďte vatové tyčinky, které ho v uších ještě víc udusají.

Není špína jako špína

Mnozí se domnívají, že ušní maz je jen špína, která se tvoří, aby vám znepříjemňovala život a vystavovala nás trapným faux-pas. Ve skutečnosti chrání jemné ušní kanálky před prachem a bakteriemi.

Zašpuntováno

Rejdíte v uchu tyčinkou a jste upřímně šťastní, když je celá od ušního mazu. Došli jste do cíle, máte čisté uši. Omyl. Tímto způsobem maz a nečistoty, které zachytává, jen udusáte hloub a vytvoříte těsně u ušního bubínku špunt, který dokáže při bolestivém zákroku odstranit jen lékař.

Časem vám začne hučet v uších a sluch se výrazně zhorší. Zkuste tomu předejít.

První pomoc

Do každého ucha kápněte trošku dětského olejíčku (ideálně tři až čtyři kapky). Uvnitř jemně přikryjte smotkem vaty a jděte spát. Ráno olejem nasáklou vatu vyndejte, hlavu nakloňte ke straně a přidejte kapku kysličníku. To opakujte i s druhým uchem. Směs lehce zašumí a uši budou jako ze škatulky.

Ušní svíce

Bavlněné ruličky pocházející z Číny jsou založeny na komínovém hoření. Jeden konec strčíte do ucha, druhý zapálíte. Vzniklý podtlak vytahuje všechny nečistoty ven. Je to nemysl a jste nebezpečně blízko tomu, aby vám tekutý vosk zajel přímo do ucha nebo vás popálil. Podtlak by musel být mnohem silnější, ale to by nevydržel ušní bubínek. Čínská medicína není odpovědí na všechno.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky