Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tuková a vodová celulitida: Znáte rozdíl a způsoby, jak se obou trvale zbavit?

Nadváha, celulitida a strie.
Nadváha, celulitida a strie.
Zdroj: Shutterstock
Nadváha, celulitida a strie.

Možná, že jste dosud ani neslyšeli o existenci dvou typů celulitidy. Ano, je to tak, celulitida se dá rozdělit na tukovou a vodovou! A možná, že právě proto se té své nemůžete zbavit! Pravděpodobně na ni totiž jdete špatně...

TUKOVÁ celulitida

Tento typ celulitidy vzniká hlavně při nadváze. Přes pružnou vazivovou tkáň se tlačí zvětšené tukové buňky adipocyty, které se až šedesátkrát zvětší, stlačí cévy a zhorší prokrvení kůže.

Zdroj: shutterstock.com

 

Jídelníček

Je to jednoduché, jezte zkrátka jen základní potraviny a pokrmy z nich připravené. Snažte se o rozmanitost, ať máte jistotu, že tělo dostává vše, co má dostat. Zapomeňte na rafinovaný cukr a tuky přijímejte pokud možno jen v jejich zdravé podobě - ořechy, olivový olej, řepkový olej.

Příklad jídelníčku:

  • K snídani si dejte jogurt s ovocem, ořechy, ovesnými vločkami, chia semínky...
  • K svačině jablko...
  • K obědu maso, zeleninu, přílohu typu brambory, rýžové těstoviny, celozrnné těstoviny, rýže, kuskus, bulgur a vše ve vhodném množství...
  • K odpolední svačině si nachystejte celozrnné pečivo se šunkou a zeleninou...
  • K večeři vajíčka, jak je máte rádi, zeleninu a případně pečivo či jinou přílohu, pokud jste měli přes den málo sacharidů...

Zdroj: shutterstock.com

Rozmačkejte tu potvoru

Masírujte se! A pravidelně! Je víceméně jedno, zda k tomu použijete speciální produkt určený na boj s celulitidou, nebo klasické tělové mléko. Důležité je při roztírání provádět zároveň i masáž postižených partií. Na pomoc si můžete vzít i nějakou vhodnou masážní pomůcku. Nicméně jako nejvíce vhodné se podle všeho jeví manuální lymfomasáže prováděné zkušenými odborníky. Jde sice o větší investici, která se ale vyplatí.

Zdroj: shutterstock.com

VODOVÁ celulitida

Ta vzniká v případě, že tělo nadměrně zadržuje vodu. Příčinou mohou být hormonální výkyvy, také hormonální antikoncepce, které zasahují do podkožního vaziva a způsobují zbytnění a tuhnutí tkáně. Lymfa tak nemůže bez problémů procházet a vznikají otoky, zvlášť v době před menstruací. Proto celulitidou trpí i mladé dívky, které jsou velmi štíhlé.

A jak vyzrát na tento typ celulitidy?

Zdroj: shutterstock.com

Zbavte se antikoncepce

Existuje mnoho jiných způsobů ochrany před nechtěným početím, pokud tedy trpíte na celulitidu, snažte se hormonální antikoncepci vynechat.

A opět ta lymfa

Lymfa je mízní tekutina, o které toho bohužel moc nevíme. Pomalu protéká pod pokožkou a sbírá různé odpadní látky, které se pak vylučují ven. Když se její průtok zpomalí nebo zastaví, začnou se toxiny shromažďovat a vznikají otoky. Nemá svou pumpu, a proto je nutné jí pomoci. A to nejlépe již zmiňovanými masážemi.

Na pohyb nezapomínejte

Pokud netoužíte utrácet za masáže, zkuste nejdřív lymfu rozpohybovat sportem. Nemusíte trávit hodiny v posilovně, stačí, když si čtyřikrát týdně půjdete zaplavat, zaběhat nebo projít, případně projet na kole, zacvičit si jógu...

Zdroj: shutterstock.com

Všechno se vším!

Velmi účinné je kombinovat několik anticelulitidních metod. Například masáž a k ní třeba zábaly, k tomu párkrát do týdne bazén... Díky kombinování se umocní vzájemné působení. Tuk, který se během ošetření uvolní, se promění v energii a ten, který zůstane, se odplaví. Samozřejmě nezapomínejte na dostatečný pitný režim.

Zdroj: shutterstock.com
 

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky