Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Trapné letní problémy: Jak na ně?

Zažívací problémy či vaginální mykózy jsou témata, o kterých se ve společnosti nahlas nemluví. Přitom se jedná o problémy miliónů lidí na celém světě. A zvlášť v létě je naše zažívání vystaveno mnoha rizikům, které mohou vyústit v nepříjemné problémy!

Bakterie se v teplém počasí množí geometrickou řadou a kontaminované potraviny na nás číhají na každém rohu – zmrzlina ze stánku, led v nápoji, neumyté ovoce, nebo třeba nedostatečně tepelně upravené maso na grilu. Na koupalištích a v horkém počasí vůbec na nás čeká problém zvaný vaginální mykózy. Jaké nepříjemnosti na nás v létě čekají, co je způsobuje a čím se jim vyhnout?

1. Zácpa

Zácpa – co si pod tímto slovem představit, ví asi každá z nás: méně časté a obtížné vyprazdňování střev. Dělí na dva typy – krátkodobou nebo chronickou. V souvislosti s létem a cestováním nás zajímá ta první. „Krátkodobá zácpa může být spojena například se stresem z nového prostředí. Po příjezdu na dovolenou má mnoho lidí problémy s vyprazdňováním. Na vině je zejména nervozita a napětí, někdy také nepříjemné pocity, za které může nedostatečná hygiena toalet v hotelech či na cestách,“ vysvětluje gastroenteroložka MUDr. Anna Jungwirthová.

„Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o několik porcí ovoce a zeleniny denně, výměna bílého pečiva za celozrnné a pravidelná pohybová aktivita,“ pokračuje. Krátkodobě si lze vypomoci také projímadly.

Zdroj: profimedia.cz, sandoz.cz, altermed.eu

2. Průjem

Průjem je jednou z nejčastějších nepříjemností, které nás mohou na dovolené překvapit. „O průjmu mluvíme tehdy, dochází-li k častějšímu vyprazdňování řidší stolice, tedy asi třikrát denně, nebo častěji,“ definuje MUDr. Jungwirthová.

Také u průjmu rozlišujeme akutní typ, který trvá maximálně několik dní, a chronický, který trvá týden, nebo déle. Akutní průjem bývá obvykle zapříčiněn infekcí, ať už virovou, bakteriální, či parazitickou, nebo také nevhodnou stravou. Dlouhodobý průjem mívá většinou vážnější příčiny. Přetrvá-li déle než tři dny, je vhodné vyhledat lékaře. Největším rizikem, které s sebou průjem přináší, je hrozba dehydratace. Zásadou tedy je snažit se přijmout co nejvíce tekutin. Vhodné jsou minerální vody, nebo neslazený čaj. Samozřejmostí by mělo být nasazení diety, která sestává z dietních sucharů, staršího pečiva, nepříliš mastných polévek, banánů, nebo mrkve s rýží. Infekční průjem je vhodné léčit volně prodejnými léky.

Tip Kafe.cz

Zdroj: profimedia.cz, sandoz.cz, altermed.eu

Loperon

Vhodným prostředkem proti průjmu je antidiarhoikum Loperon s účinnou látkou Loperamidi hydrochloridum, který zpomaluje rychlou peristaltiku střev. Je k dostání v tobolkách, nebo v šumivých tabletách, které se rozpouští ve vodě. Rozpustné tablety jsou vhodné obzvlášť proto, že s nimi zároveň doplňujeme potřebné tekutiny. Lék Loperon je volně prodejný v lékárnách.

Cena: 70 Kč (10 tobolek), 85 Kč (10 šumivých tablet)

Zdroj: profimedia.cz, sandoz.cz, altermed.eu

Smecta

Volně prodejný přírodní přípravek Smecta je účinný proti průjmům způsobeným viry, bakteriálními toxiny či potížemi vlivem nevhodného stravování. Výrazně snižuje četnost vodnatých stolic. Jedná se o přírodní čištěný jíl, který je schopen vázat se s hlenem sliznice zažívacího traktu, a tak zvyšuje jeho kvalitu a množství. Touto cestou chrání sliznici proti infekci a škodlivým látkám a umožňuje rychlejší uzdravení. Smecta se nevstřebává, ale vylučuje se stolicí. Velkou výhodou je, že ji mohou užívat i kojenci, těhotné a kojící ženy.

Cena: 67 Kč (10 sáčků)

3. Nadýmání

Nevolnost, pocit plnosti, bolest a nafouklé břicho – to vše jsou příznaky zmnožení plynu ve střevě, který se sem může dostat dvěma způsoby – při polykání potravy, nebo kvašením a hnitím při chemických trávicích reakcích. Plyn se částečně absorbuje, někdy však odchází z těla ven. Následky jsou nepříjemné a trapné. „Nadměrná plynatost bývá vyvolána konzumací potravin, které obsahují zkvasitelné sacharidy. Do této skupiny patří například fazole, čočka, cibule, kapusta, banány, ale i jablka. Příčinou však může být také alergie na některý druh potravin či narušená střevní mikroflóra,“ vysvětluje gastroenteroložka Jungwirthová.

Obvykle pomůže úprava jídelníčku a pečlivé žvýkání jídla. Příznivý vliv má také pravidelný pohyb a celková zdravá životospráva. Střevní mikroflóru je vhodné podpořit konzumací živých jogurtů či doplňků stravy s obsahem probiotik a prebiotik.

Zdroj: profimedia.cz, sandoz.cz, altermed.eu

Tip Kafe.cz

Linex Forte

Vhodným preventivním opatřením je užívání doplňku stravy Linex Forte, který díky svému vyváženému složení udržuje zažívání v harmonii. Obsahuje 1 miliardu kolonií bakterií Lactobacilus acidophilus a 1 miliardu kolonií bakterií Bifidobacterium animalis lactis.

Cena: 111 Kč (14 tablet)

4. Mykózy a záněty

Letní dny s sebou přinášejí i zvýšené riziko zánětů a mykóz intimních partií. Proto se vyplatí používat speciální mýdla a intimní gely, které pomohou problémům předcházet. Vhodné je například krémové mýdlo Intima, které svým složením a účinkem poskytuje jedinečný komfort všem ženám. Jednou z jeho složek je Quinoa – rýže Inků – která má zklidňující a zvláčňující účinky na podrážděnou a citlivou kůži a dodává jí vitamín E. Všechny obsažené látky pokožku zvláčňují a mají antibakteriální účinky.

Zdroj: profimedia.cz, sandoz.cz, altermed.eu

Tip Kafe.cz

Femisan

Intimní gel Femisan obsahuje kombinaci jedinečných přírodních antiseptických a antimikrobiálních látek čajovníku australského (Tea Tree Oil) a hřebíčku (Oleum caryophylli), a tím zabraňuje infekci. Díky kyselině mléčné snižuje pH, obnovuje přirozené mikrobiální prostředí poševní sliznice, dlouhodobě ji zvlhčuje a obnovuje stav přirozené mikroflóry.

Cena: 152 Kč

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky