Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Trápí vás některá z těchto pěti nemocí? Už se nemusíte stydět!

5 nemocí, za které se stydíme
5 nemocí, za které se stydíme
Zdroj: Thinkstockphotos.com

Stud, deprese, úzkost a mnoho dalších psychických problémů jde ruku v ruce s nemocemi, za které se stydíme. Na veřejnosti jsou tabu! A to i přesto, že téměř každý z nás se někdy setkal tváří v tvář s onemocněními, jako je plíseň nehtech, akné, hemeroidy, inkontinence a zápach z úst. Pojďme si nemoci přiblížit a díky tomu tak i porozumět okolí…

Plíseň na nehtech

Veřejné sprchy, bazény, fitness centra, hotelové pokoje a další veřejná místa jsou často domovem mykotických onemocnění. Nejčastější nemoc tohoto druhu je plíseň na nohou, která začíná velmi nenápadně. Zřejmě pro svůj častý výskyt u sportovců dostala tato plíseň název atletická noha.

„Na nohou se mykóza rozvíjí nejčastěji mezi čtvrtým prstem a malíčkem. Kůže v prvních fázích změkne, zčervená a začne se olupovat či praskat. Později se objevují zapálená ložiska, která mohou intenzivně svrbět a pálit,“ popisuje MUDr. Markéta Lorencová. Při neléčení se může infekce rozšířit na celé chodidlo. Pokožka mezi prsty je velmi citlivou oblastí i u diabetiků, lidí s nadváhou a těch, kteří často pracují s cukrem, vodou, nebo jsou v kontaktu se zvířaty. Pokud houby „napadnou“ nehtové lůžko, to následně zhrubne, objeví se na něm žlutá barva, lámání či deformace. Šíření je postupné od okraje až po celou plochu nehtu. Příznaky přicházejí jednotlivě nebo spolu ve více či méně intenzivnější podobě.

„Jako prevenci je vhodné obuv v létě pravidelně větrat a používat spreje či krémy, které bojují nejen s bakteriemi, ale i zápachem. Nejlepší volbou zpravidla bývají přírodní přípravky s Chytrou houbou, které vám pomůžou odstranit nepříjemné onemocnění. Po koupeli je ideální nohy důkladně vysušit ručníkem, který je určený pouze pro tuto část těla. Rozhodně nedoporučuji půjčování bot, ponožek, manikúry či pedikúry ani mezi členy rodiny,“ radí lékařka. Nezapomeňte ani na starý dobrý zvyk a noste ve všech veřejných prostranstvích, včetně sprch, gumové boty – žabky.

Akné

Jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže je akné. Jeho projevy začínají v pubertě, ale často bohužel přetrvávají až do dospělosti. Uvádí se, že až jedna čtvrtina žen po 25. roce trpí na tuto nepříjemnou nemoc. Za vznik a přetrvávání akné může hormonální nerovnováha, bakteriální infekce, užívání některých léků a používání špatně zvolených kosmetických přípravků. Boj s akné se mnohdy podobá boji s větrnými mlýny. Mírnou formu lze léčit pomocí volně dostupných prodejných preparátů. Pokud se projevy nelepší a naopak ještě zhoršují nebo máte akné s těžkým průběhem, neváhejte a navštivte dermatologa. Lékař může předepsat lokální léčbu, která často obsahuje místně podávaná antibiotika, retinoidy, benzyl peroxid či kyselinu azelaovou. Když lokální léčba nezabírá, je na místě naordinování tablet s obsahem antibiotik. Nikdy si akné neškrábejte a pupínky nevymačkávejte, místo se často zanítí, dlouho se hojí a vznikají jizvy.

Deset pravidel, která je zapotřebí dodržovat, když vás trápí akné:


    Nezanedbávejte spánek. Měli byste spát alespoň 6 hodin klidným a nepřerušovaným spánkem.
    Přestaňte kouřit.
    Chraňte pleť před UV zářením lehkými krémy nejméně s 20 UV faktorem.
    Zbytečně se nestresujte a nepřepínejte.
    Jezte zdravě! Vyhněte se sladkým a smaženým jídlům a pijte dostatek čisté vody.
    Nepřesušujte pokožku.
    Volte lehký a nemastný make-up.
    Používejte správnou kosmetiku. Pro mastnou pokožku volíme gely a roztoky a pro sušší krémy a lotia.
    Pečlivě se o pleť starejte, nikdy se nezapomeňte odlíčit.
    Vyhýbejte se nošení příliš těsného oblečení ze syntetických materiálů.

Hemeroidy

Věděli jste, že hemeroidy trápí každého druhého třicátníka a u osob nad čtyřicet let se objevují téměř bez výjimky? Ano, nejste v tom sami a právě proto byste se měli zbavit studu a jít k lékaři, který už vám naordinuje správnou léčbu, a to dřív, než bude pozdě. Toto onemocnění má 4 stadia, z počátku bývá léčba jednodušší, postačí masti a čípky. Později dochází na metodu opichu hemoroidální cévy, malý chirurgický zákrok nebo klasická operace, kdy dojde k odstranění uzlu a poté se přívodné cévy podvážou. Hemeroidy jsou zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku či přímo v něm.

Vyskytují se 2 druhy, hemeroidy vnitřní, které se tvoří uvnitř konečníku a způsobují krvácení po stolici, ale jinak mohou být zcela bez příznaků. Hemeroidy vnější jsou bolestivé a jsou okolo vchodu do konečníku, časem však mohou zmizet samy od sebe. Hemeroidy jsou z části dědičné onemocnění, ale často postihují osoby trpící zácpou nebo nemocí prostaty, ale také těhotné ženy či sportovce, jako jsou cyklisté a kulturisti. Onemocnění se nevyhne ani lidem s nedostatkem příjmu vlákniny, ale také těm, kteří mají sedavé zaměstnání.

7 tipů, jak zatočit s hemeroidy:

    Vyzkoušejte krémy, čípky nebo vložky se znecitlivujícím účinkem.
    Nezanedbávejte hygienu - pravidelná koupel sedací části těla, a to i několikrát denně, vám prospěje. Snažte se vyhnout sprchování. Samozřejmostí by měla být i výměna toaletního papíru za vlhčené ubrousky.
    Chlaďte! Napuchlé oblasti často uleví přiložení sáčků s ledem či studené obklady.
    Změňte stravu! Dopřejte tělu dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, semínka, sója, luštěniny), dodržujte pitný režim: min. 1,5 – 2 litry čisté vody.
    Návštěvu toalety neodkládejte, později může být vyměšování bolestivé.
    Vyhýbejte se dlouhému sezení či stání. Mějte dostatek pohybu.
    Na krátkodobé uvolnění bolesti pomohou léky volně dostupné v lékárně. Pokud i nadále bojujete s hemeroidy, neváhejte a navštivte lékaře.

Inkontinence

To, že inkontinence trápí pouze starší ženy, je obecně známý omyl. Ve skutečnosti toto onemocnění postihuje až 20 % rodiček, ale i vrcholové sportovkyně. Ve věkovém rozmezí 15-64 let inkontinence trápí 5-25 % žen a 1-5 % mužů, s vyšším věkem stoupá výskyt tohoto onemocnění u žen na 40 % a u mužů na 20 %. Nekontrolovatelný únik moči má obrovský dopad na psychiku člověka a na kvalitu jeho života, dále i na zdravotní či hygienickou část. Tento problém je nutné řešit co nejrychlejší návštěvou lékaře (urologa, gynekologa nebo praktického lékaře), aby nedošlo k velkým psychickým problémům, jako je nespavost, úzkost, deprese, narušení sexuálního života, pocit studu a izolování se od společnosti. Většinu příčin inkontinence lze dnes úspěšně odstranit, a tím pacienta buď úplně vyléčit, nebo alespoň jeho trápení minimalizovat, a to předepsáním vhodných absorpčních hygienických pomůcek. Lékaři navíc doporučují Kegelovy cviky, které vám pomohou posílit pánevní dno.

Nejčastěji se vyskytuje inkontinence stresová, která je nejrozšířenější zejména u žen. Zpočátku se projeví jen malým únikem moči při fyzické aktivitě, spojené s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku (kašel, smích, kýchnutí apod.). Na vzniku stresové inkontinence má svůj podíl oslabení pánevního dna, porod, vrozená dispozice, dlouhodobá fyzická námaha, chronický kašel (u astmatu), obezita, kouření a nedostatek estrogenů v menopauze.

Zápach z úst

Téměř každý z nás se již setkal s halitózou neboli zápachem z úst. Ve společnosti je toto téma tabu a upozornit někoho na tento neduh je dodnes bráno velmi negativně a neurvale. Jak ale bojovat s halitózou? Zápach z úst je způsoben přemnožením anaerobními bakteriemi, které žijí uvnitř dutiny ústní. Ty produkují síru, ze které se uvolňují zapáchající složky, které jsou vnímány nepříjemně či odpudivě. Na druhou stranu jsou tyto bakterie pro člověka velmi důležité – pomáhají štěpit bílkoviny, což napomáhá trávení. Snažte se minimalizovat příčiny zápachu z úst. Jestliže však i po pečlivé ústní hygieně a správné životosprávě stále přetrvává nepříjemný zápach, raději navštivte lékaře.

Jaké jsou příčiny vzniku zápachu z úst?

    Špatná ústní hygiena (zbytky jídla v mezizubních prostorách).
    Problém s trávicím ústrojím (snížená schopnost zpracovat bílkoviny, cukrovka).
    Zánětlivé onemocnění (zánět dýchacích cest, zubů, středního ucha, vedlejších nosních dutin).
    Hormonální změny, vyčerpanost imunitního systému a únava (přemnožení anaerobních bakterií).
    Konzumace aromatických potravin (česnek, cibule, zrající sýr, káva apod.).
    Kouření cigaret a pití alkoholických nápojů.
    Hlad a držení půstu.
    Dědičné dispozice.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky