Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tipy, jak připravit lepší kávu

Tipy, jak připravit lepší kávu
Tipy, jak připravit lepší kávu
Zdroj: Thinstock

Abychom si mohli vychutnat skvělou kávu, potřebujeme vedle kvalitních kávových zrnek ještě jednu neméně důležitou „ingredienci“ – kvalitní vodu, neboť šálek kávy se skládá z 98–99 % právě z vody.

Mohlo by vás také zajímat: Dobré důvody, proč pít kávu nebo Test: Jak dobře se vyznáte v kávě?

Není voda jako voda

Voda na přípravu kávy nesmí být tvrdá a nesmí obsahovat žádné chemické látky. I nevelké množství rozpuštěných minerálů, solí a chemických látek, jako je na příklad chlor, ovlivňuje a kazí výslednou chuť nápoje. Pro přípravu dokonalé kávy se tedy doporučuje používat přírodní pramenitou
vodu, kterou dnes můžete koupit v každém obchodě.

Správné servírování

Na většině míst se káva vždy servíruje s vodou. Je to pozůstatek arabského zvyku, který má uctít hosta - v minulosti totiž byla voda v Orientu dražší než samotná káva. Ovšem nejedná se pouze o tradici, servírování vody ke kávě má i své praktické opodstatnění. Káva sama o sobě dehydratuje, a tím z těla odvádí nejen vodu, ale i potřebné minerály. Sklenice minerálky nám tak pomůže tyto její účinky potlačit. Minerální voda také neutralizuje chuť kávy a čistí chuťové pohárky.

"Sklenice vody podávaná ke kávě je součást vídeňské kavárenské kultury, ale je to především ideální doplněk. Voda neutralizuje chuť v ústech, takže si kávu můžete ještě lépe vychutnat. Vodu doporučuji pít i mezi jednotlivými doušky kávy, protože oživuje chuťové pohárky,“ říká sommelier Goran Guber.

3 zajímavosti o kávě

  • Zvyk pití kávy vznikl již v 15. století v Etiopii, odkud se pak šířil dál po světě.
  • V Japonsku a Vietnamu se káva nejen pije, ale také připravuje na ledu – filtr s kávou se umístí na led a pak se jím prolévá horká voda.
  • Podle Světové banky je dnes káva hned po ropě tou nejcennější komoditou na světě.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Kruhy pod očima: 5 tipů, jak na ně

Kruhy pod očima: Vyzrajte na ně

Kruhy a váčky pod očima trápí mnoho žen. Objeví se, když je nečekáte a nechtějí zmizet. Díky nim pak vypadáte starší. Co s tím?

Akční letáky