Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rady profesionála: Jak pózovat na fotografiích, abyste vypadali vždy dobře

Zdroj: Shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (16)

Každá z nás to zná, kamarádka nebo partner vás vyfotí a vy se zhrozíte: "Na té fotce mám čtyři brady!" Poradíme vám, jak se správně postavit, aby při focení vynikly přirozené linie vašich těl, podtrhly jste svou krásu a neodstatky, které máme všechny, naopak zamaskovaly. Následující drobnosti jsou při focení zkrátka nejdůležitější. 

Hlava, ramena, kolena, palce

Při focení je nutné soustředit se na všechny části těla najednou. Pokud se fotíte u profíka, většinou máte na fotku několik pokusů a pak se vybírá ta, která je nejlepší. Pokud se ale fotíte někde na zábavě, nebo jen narychlo před odchodem z domu, je nutné jednat rychle a pohotově. K tomu vám může dopomoct náš jednoduchý průvodce focením. Tak jako vždycky všechno, i focení je jen o zvyku a tréninku. Jednou za čas si při focení uvědomíte, jak se máte postavit a za pár dalších fotek už se budete do pózy štelovat automaticky. Důležité je pamatovat si pár pouček a pak je jen převést do praxe. 

Hlavu vzhůru 

Všichni nesnášíme, když na fotce máme dvě a více brad. Všechno je to ale o správném natočení hlavy. Zvedejte bradu o něco výš, než je přirozená pozice, když máte hlavu rovně. Ovšem zase není dobré to přehnat, pak působí fotka nepřirozeně. Vyzkoušejte si různé úhly před zrcadlem a foťte se. Také si vyzkoušejte která vaše strana je lepší a jaký úhel vám pro fotky svědčí. Někomu sluší tříčtvrteční úhel, někomu jen dvoutřetinový. Pokud se fotíte se zavřenou pusou, stisknětě čelisti, napne vám to kůži na krku a podbradku, pokud se fotíte s úsměvem, kdy odhalujete zuby, mějte zuby trochu od sebe. Budete si asi připadat divně, ale vypadá to rozhodně lépe a přirozeněji než kontrolovaný křečovitý Hollywoodský úsměv. 

Ramena dolů

Celá horní polovina těla musí být kontrolovaně ovládána, ale tak, aby na fotce působila uvolněně. Vezměte to od pasu nahoru, zatáhnetě břicho, narovnejte záda, vypněte prsa, lopatky stiskněte k sobě a nakonec uvolněte ramena. Častá chyba fotografovaných lidí je, že tohle vše udělají, ale samým soustředěním jim vyskočí ramena až k uším a na fotce pak působí jako v křeči. Ramena dolů naopak vzbuzují dojem uvolněnosti a pohody a takový pocit je cílem každé fotky. 

Zdroj: Shutterstock.com

Co s rukama? 

Největší problém většiny lidí, když se fotí. Kam si mám dát ruce? Můžete je mít v bok, pokud se fotíte u stěny, opřít si je po stranách, zabořit je do vlasů, jakoby si s nimi podepřít bradu, nebo cokoli jiného. Důležité je jedno, nemít paže připlácnuté k tělu. Přebytečnou kůži máme na pažích všichni (ano, i ženy a dívky u nichž byste si myslely, že nemají chybičku), když paži dáte od těla, bude působit štíhleji. Pokud si budete dávat ruku k obličeji, nikdy ji na obličej netiskněte, v opačném případě se vám může na obličeji objevit nehezký stín. 

Nohy základ úspěchu 

Postoj je stejně důležitý jako pevná horní polovina těla. Zachycení "kroku" působí vždy skvěle. Máme tím namysli to, že máte nohy překřížené jednu před druhou. Opticky dělá tento postoj vizuálně boky nejštíhlejší a podtrhuje postavu ve tvaru přesýpacích hodin. Zvyrazní pas a boky. Pokud tento postoj nemáte rády nebo ho chcete obměnit, dobře také vypadá, když si nohu opřete o zeď, jednu pokrčíte, nebo naopak lehce vytočíte a vytvoříte tak mezeru mezi koleny (viz. fotka v galerii). Pozor ale na roznožené fotky, pokud máte sukni, to pak nepůsobí moc hezky. 

Pózy a pózičky

Poslední věc na kterou byste měla dávat pozor a vyzkoušet si doma, jaká vám svědčí, jsou pózy. Obecně je zdraví prospěšné chodit narovnaná s lehce podsazeným zadečkem, pro focení je ale hezčí, když pozadí trochu vystrčíte, aby působilo kulatěji a dělalo hezkou linku od šíje, přes páteř až dolů k nohám. Vyzkoušejte si pózy s pokrčenými koleny, napnutýma nohama, a jakékoli další nápady. 

Na závěr zlatá pravidlo

Vždycky při focení myslete i na prsty. Nemějte je křečovité a to jak na rukách, tak na nohách. 

Úsměv se snažte mít co nejpřirozenější, myslete na veselé věci. Přirozený úsměv je totiž vždy nejkrásnější. 

Nikdy nemějte úplně propnuté ruce ani nohy, vizuálně rovně, pocitově maličko ohnuté. Jinak působí až moc křečovitě a nepřirozeně. 

Nikdy se nefoťte tak, že budete krčit nohu, co je dál od fotografa, na fotce tím odhalujete rozkrok a to působí levně a lascivně, navíc přerušíte linii zadek - nohy. Fotky jsou o liniích. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU