Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Téma Vlasty: Psí terapie

Zdroj: Profimedia.cz

Na to, aby vám pomohl k úsměvu, vytrhl vás z depresí a dodal vám životní sílu, nemusí studovat učené knihy. Stal se v podstatě prvním neoficiálním léčitelem, jakého kdy člověk měl. Víte, o kom je řeč?

Chlupatý léčitel?

Není to jen klišé, že pes je nejlepším přítelem člověka. Začne-li s vámi bydlet, váš život dostane rázem jiný rozměr. Psí psychoterapeut bude vědět, jak vám zvednout náladu. V lepším případě vám roztrhá staré bačkory, v tom horším botky za dva tisíce. A vy? V návalu zlosti zapomenete na vše, co vás v danou chvíli trápí. Budete sakrovat a metat blesky a váš chlupatý přítel se bude jen potutelně usmívat. Nezní to sice moc terapeuticky, ale pravda je taková, že se na psa člověk nedokáže zlobit déle než chvíli. Když ale svého čtyřnohého kamaráda dobře vychováte a věnujete mu dostatečnou pozornost, stane se lékem na vaši bolavou duši.

Někomu se možná zdá neuvěřitelné, jak může pes pozitivně ovlivňovat lidské zdraví. Mnozí lidé nemají se psem žádné zkušenosti a další zase odmítají společnost psů z principu. Důvody typu „pes do bytu nepatří, pes je horší než malé dítě, se psem jsou jen starosti“ odrazují i ty, kteří ve skrytu duše po nějakém chlupáči touží. A je to rozhodně škoda, protože psík je přírodní léčitel a skutečně dokáže v oblasti duševního zdraví zázraky.

Toto téma i další zajímavé články najdete v časopisu Vlasta

Nové číslo, které vychází právě dnes,
4. března, Vám mimo jiné přináší:

  • Monika Absolonová: Už si to líbit nenechám

  • Ženské téma: Proč je někdy třeba říct svým rodičům "dost" 

  • Proč můžům vadí, když jejich ženy studují vysokou
  • Jedna z vás: Nepotřebujeme modelky, fotíme se čtenářkami. Jste krásné!

  • 15 vychytávek pro vlasy, tělo i tvář (vyzkoušeno)

  • předplatné Vlasty...
Vlasta 10/2009 Vlasta 10/2009 Zdroj: Profimedia.cz

Věrný kamarád

Moudrý psí pohled oceňují snad všichni. Hlavně ti, kteří se cítí osaměle a ztrácejí motivaci žít, nacházejí v psích očích spřízněnou duši. Společnost psa pomáhá lidem překonávat pocit zbytečnosti a probouzí v nich pozitivní emoce. Nejeden senior nachází smysl života právě v psím příteli. Ten jako věrný partner dokáže člověka vyslechnout, zlepšit mu náladu a dokonce zastoupit místo přítele. Pes vycítí náladu svého pána. Je-li jeho majitel šťastný, raduje se s ním a když smutní, snaží se ho rozveselit. Psík ví přesně, co v takové chvíli dělat. Začne dorážet, přinese hračku nebo se bude jen tak dívat. Očekává jen jediné - chce, abyste mu věnovali svou pozornost. Díky tomu pomalu zapomenete na svá trápení. Pes je výbornou alternativu nejen pro seniory, ale i pro bezdětné rodiny nebo manžele, kterým už děti vylétly z hnízda. I jedináčkům psí šelmička prospívá. Nahrazuje jim sourozence a dítě se necítí osaměle. Pes je tedy v konečném důsledku nejlepším lékem na osamělé duše. Je s vámi pořád, věrně vás následuje a dokonce ví, jak vás potěšit.

Zdroj: Profimedia.cz

Běhejte „navolno“

Moderní člověk jakoby ztratil kontakt s přírodou. Žijeme sice pohodlněji než několik generací před námi, ale chybí nám pohyb. Nedostatek fyzické činnosti způsobuje zdravotní i psychické potíže. Pes vás dokáže povzbudit k potřebné tělesné i duševní aktivitě. Pravidelné procházky s ním dodávají člověku energii a celkově působí na duševní pohodu. Na čerstvém vzduchu rychleji rozchodíte každodenní problémy, získáte nadhled nad věcí a přijdete na jiné myšlenky. Navíc pohyb prospívá i organismu a štíhlé linii. Jestliže zápasíte s kardiovaskulárními nemocemi, obezitou nebo cukrovkou, měli byste se častěji hýbat. A právě čtyřnožec vás přinutí vytáhnout paty z domu i několikrát za den. Psík je skvělou motivací i ke sportu. Můžete ho využívat jako „soupeře“ při jízdě na kole, běhání nebo rychlé chůzi. Zvíře obecně oplývá elánem, který předává i svému pánovi. Stačí, když si s ním budete hrát, honit se s ním, případně mu budete něco vyprávět. Při tom všem se nabijete energií, kterou pak pozitivně zúročíte ve všedních dnech.

Záminka s ocáskem

Pes pomáhá i při navazování kontaktů. Na procházce s ním se seznámíte s majiteli jiných chlupáčů, se kterými máte společné minimálně psí radovánky a starosti. Díky svému miláčkovi můžete poznat spoustu lidí. A to nejen mezi pejskaři. Zvíře je vděčným tématem na rozhovor kdekoli. Například vás začnou oslovovat sousedé, se kterými jste si vyměňovali zatím jen tichý pozdrav, nebo vaše šelma zaujme někoho v MHD. A vida, nenucené klábosení je na světě. Pes zkrátka ví, jak svého pána integrovat do společnosti. Jeho hravá povaha zlomí i ty nejnedostupnější osoby ve vašem okolí a nejednou je přinutí i k úsměvu.

Zdroj: Profimedia.cz

Psí lék na chmury

Lidem trpícím depresemi chybí nějaký koníček nebo vyšší smysl, který by jim pomohl dostat se z víru negativních myšlenek. Pes je něco jako běhající antidepresivum. Rozesměje vás, dokáže vám vrátit ztracenou radost, naučí vás znovu se radovat z maličkostí a vychutnávat si krásy života. Zahrne vás láskou a přitom od vás neočekává nic extra. Naopak, on vás vždy vyslechne, neodmlouvá a někdy můžete mít i pocit, že vám dokonale rozumí. Vitalita psa je nakažlivá jako virus chřipky - není-li vám dobře na duši, pes vám pomůže a dodá vám chuť žít.

Když nevíte kudy kam

Mezní situace zná každý z nás. Prožíváme je, když přijdeme o práci, ztratíme milovaného člověka nebo onemocníme. Důvodem, proč se nám zhroutí svět, může být cokoli. Bolest je někdy tak silná, že člověk nenachází v ničem smysl, nevidí žádné východisko. Právě v těchto chvílích dokáže malé štěně v člověku aktivovat životní sílu. Chlupaté batole vás zaměstná na plný úvazek. Ze začátku s ním budete muset chodit ven každou hodinu a pozornost bude vyžadovat stejnou jako malé dítě. Psík spolehlivě zažene špatnou náladu a chmury. Starosti s ním spojené totiž pomohou rychleji překonat těžké chvíle a trápení.

Více si o tomto tématu můžete přečíst v novém čísla časopisu Vlasta Vlasta Zdroj: Profimedia.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Skákací boty: Fit dva metry nad zemí

Zajímavý sport pro jarní a letní období – to je powerbocking. Nejde o nic jiného než o skákací boty, s nimiž se rázem můžete ocitnout až dva metry ve…

Akční letáky