Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Téma Vlasty: Hrozba virtuálního útlaku

Zdroj: Profimedia.cz

Šikanování zveřejněné na internetu a šířené mobilními telefony se jmenuje kyberšikana (cyberbullying). V poslední době se rychle šíří mezi mládeží, která využívá techniku k ubližování ostatním.

Trvalé narušení

S kyberšikanováním se můžeme setkat kdykoliv a kdekoliv. Vzhledem k rychlému šíření komunikačních technologií jsou u nás mobilní telefony a připojení k internetu snadno dostupné. To s sebou přináší celou řadu výhod. Jsme k zastižení prakticky neomezeně dvacet čtyři hodin denně, sedm dnů v týdnu, ani příliš nezáleží na tom, na jakém místě se zrovna nacházíme (pokud je samozřejmě pokryto GSM signálem). Musíme si ale uvědomit, že stejně snadno jsme k dispozici i těm, kteří na nás chtějí prostřednictvím mobilu nebo internetu útočit, tedy původcům kyberšikany. Z toho vyplývá, že narozdíl od klasické šikany nemáme kam před kyberšikanou utéct, protože nás může dostihnout i na místech, kde jsme se dříve cítili bezpečně, kde jsme hledali útočiště. Tedy například doma.

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

 • Tereza Bebarová: Jak se naučila ukrajinský přízvuk
 • Manželství: Dá se přežít s láskou?
 • Svět krasy: Zjistěte jak voní nejhezčí nové parfámy
 • Jarní horoskop: Objevte budoucnost v tajné japonské věštbě!
 • ... a mnoho dalších témat
 • Předplatné Vlasty

Pro pobavení kohokoli

Kyberšikana často zaručuje velmi početné obecenstvo, přičemž se mohou přidávat další a další diváci. Elektronicky posílané zprávy se dají hůře kontrolovat. Většinou trvá delší dobu, než se odhalí nějaký problém či potenciální nebezpečí. Proto se může kyberšikana rychle šířit. Navíc může dosáhnout takových rozměrů, které nejsou u ostatních forem šikany možné.

Ve stínu anonymity

Ti, kteří provádějí kyberšikanu, mohou zůstat anonymní. Oběť tak vůbec nemusí znát totožnost původce útlaku, který ji napadá. Může to být člověk, kterého zná, stejně tak i někdo, s kým se terorizovaná osoba v životě nesetkala a kdo si ji vybral jen náhodou, třeba jen podle čísla mobilního telefonu. Navíc původce kyberšikany ani nemusí být fyzicky na stejném místě jako jeho oběť.

I dospělí jsou v ohrožení

Virtuální šikana probíhá jak mezi vrstevníky, tak i napříč různými generacemi. Nezáleží na pohlaví ani na věku. Oběťmi kyberšikany se stávají i učitelé, kupříkladu zveřejněním diskriminujících materiálů na serveru YouTube nebo dalších veřejných portálech s vysokou návštěvností. Spolupachateli šikany se mohou stát také přihlížející, kteří o šikanování ví, ale nic proti tomu neudělají.

Dvakrát měř, jednou řež!

Ovšem nikoli každá kyberšikana je úmyslná a záměrná. Někdy bývá způsobena jen nedorozuměním nebo nedomyšlením důsledků. Odesílatel může špatně odhadnout adresátovu reakci na danou zprávu (myslíme si, že adresátovi posíláme něco vtipného, ale pro něj to může být naopak velmi znepokojující či urážlivé), nebo nedokáže zhodnotit, jaké následky bude mít poslání zprávy (řekneme třeba něco negativního o určité známé osobě někomu jinému a nečekáme, že on to přepošle dál).

Varující případy

 • Před dvěma lety se surově poprala asi stovka žáků dvou základních škol v Ústí nad Labem. Vedení škol o této pranici nic nevědělo do té doby, než se záznam z „akce“ objevil na internetu.
 • Ředitel základní školy v Železném Brodě loni složil funkci a dal výpověď kvůli facce, kterou uštědřil chlapci deváté třídy (ten si odmítl uklidit nepořádek u lavice). Žáci video s celým incidentem pověsili na internet. Letos v únoru bývalý ředitel spáchal sebevraždu. Zatím není jasné, zda spolu obě události souvisí.
 • V roce 2007 šetřila policie šikanu na základní škole v Ostravě-Porubě. Jeden z žáků si nahrál na mobil situaci, kdy jeho kamarád bil boxerem tři starší žáky. Záznam si pak děti mezi sebou posílaly, nakonec se dostal do rukou pedagogů. Útočník se prý mstil za to, že mu starší žáci nadávali.
 • V loňském roce vyšetřovali svitavští kriminalisté případ šikany v základní škole u Moravské Třebové. Na jednoho ze školáků si zasedlo několik jeho spolužáků, kteří ho nevybíravě fyzicky i duševně týrali. Scény si natáčeli na mobil.
 • Anna Halman, čtrnáctiletá studentka gymnázia v polském Gdaňsku se oběsila poté, co byla vystavena šikaně svých spolužáků, kteří ji svlékali, osahávali a zesměšňovali. Vše si natáčeli mobilem. Případ se stal v roce 2006 a odstartoval jeden z největších novodobých skandálů polského školství.
 • Třináctiletý Ryan Halligan z amerického Vermonu se stal obětí internetové pomluvy, že je homosexuál. Jedna ze spolužaček si s ním schválně chatovala a pak všechny milostné vzkazy zveřejnila. Chlapec to neunesl a v roce 2003 spáchal sebevraždu.

Jak se bránit?

Člověk, který šikanuje, obrací tímto způsobem svůj vnitřní hněv a nenávist k jiným lidem. Jeho zloba se stupňuje, ale zároveň se stává méně účinnou v případě, že narazí na člověka, který pochopí, že útočník je slabý, osobnostně nevyzrálý jedinec, neschopný zařadit se do společnosti a prosadit si svou vůli „běžným“ způsobem. Násilník používá sílu, kontrolu, dominanci a podmanění. Jeho cílem je vyvolat v oběti reakci, ať už je jakákoli. Už to, že napadený zareaguje, odpoví na provokaci, poskytuje agresorovi pocit síly a kontroly, kterou tímto způsobem nad svou obětí získal. Čím více se šikanovaný snaží vyjednávat, vysvětlovat, uvádět věci na pravou míru, tím více bohužel provokuje útočníka k dalším výpadům.

Několik rad pro děti i dospělé:

1. snažte se zachovat chladnou hlavu, neizolujte se
2. poraďte se s někým blízkým, kdo vám může pomoci
3. raději nejednejte na vlastní pěst, nereagujte na hrozby a útoky
4. využijte linku bezpečí - www.internethelpline.cz (v případě dětí)
5. vyhledejte pomoc psychologa, zaměřte se na trénink asertivity
6. informujte vedení školy a rodiče (děti) nebo rovnou policii
7. uložte si výhrůžné nebo hanobící e-maily či sms zprávy

 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jogging: Běhejte, ale pomalu

Přemýšlíte, jaký zkusit sport, abyste byla na vzduchu, sama si volila tempo a nepotřebovala žádné speciální vybavení? Zkuste jogging. Býval to módní…

Akční letáky