Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Takhle bojujeme s opary. A vy?

Zdroj: Profimedia.cz

Trápí vás opary? Pak vám přinášíme tipy čtenářek, jak s nimi bojovat.

3 fakta o oparech:

  • Opar je virové onemocnění, které způsobuje virus Herpes simplex (HSV-1). Jeho nositelem je až 80 % populace a ve věku nad 30 let už téměř 90 % lidí. U některých osob však vůbec nemusí propuknout.
  • Opar je vysoce infekční a přenáší se po celou dobu, a to již od prvního svědění. Je proto důležité vyhýbat se fyzickému kontaktu s infikovanou osobou, nepít ze stejné skleničky a řádně si mýt ruce.
  • Opar nejčastěji propuká na rtech, nosu či bradě. Ale pozor, přenést se dá i na jiné části těla. Pokud nosíte kontaktní čočky, můžete si infikovat oči a přenést se může i na genitálie! Stačí se intimních míst dotknout rukou, kterou jste se předtím dotýkala oparu.

Tipy Kafe.cz : Nedáte na babské rady? Pak můžete vyzkoušet prostředky z lékárny:

 

Compeed náplast na opary

Téměř neviditelná náplast příznivě působí ve všech stádiích vzniku oparu. Zmírňuje svědění, podporuje rychlé hojení, pomáhá předcházet kontaminaci i tvorbě strupu.

Cena: 221 Kč (konecoparum.cz)

 

Vectavir krém

Krém Vectavir obsahuje účinnou látku penciclovir. Tlumí bolest při oparech, urychluje hojení a zkracuje dobu, po kterou je opar nakažlivý. Ideální je začít s jeho používáním již od počátečního svědění. Nanáší se přes den každé dvě hodiny, léčba trvá obvykle 4 dny.

Cena: 178 Kč (novartis.co.uk)

 

Zovirax krém

Krém na opary Zovirax obsahuje Aciklovir a používá se k léčbě oparů na rtech a obličeji ve stadiu svědění, pálení nebo puchýřků. Klinické studie ukázaly, že včasná léčba tímto přípravkem zastaví tvorbu oparu. Jestliže se opar již objevil, léčba tímto přípravkem urychlí jeho hojení.

Cena: 176 Kč (gsk.com)

Stáňa (23): Pomáhá mi vazelína

„Já můžu jen doporučit kosmetickou vazelínu – pomohla mi na opar, který mě trápil dva měsíce. Doporučila mi ho kolegyně v práci. Lékárnice mi sice řekla, že to na opary nepomůže, ale stejně jsem ji koupila, stojí asi 30 Kč. Konkrétně mám valinku. Je to fajn, pomohla hned, používám ji i na suchou kůži na rukou, na rtech atd. Máma si ji začala taky kupovat na opary a pomohla vždycky – a to na ně trpí hodně!“

Radka (35): Reflexní body a tea tree

„Mě pomáhají reflexní body na rukou. Silný stisk několikrát denně. Když odchytnu úplný začátek, kdy cítím jen pnutí a počáteční cukání, opar buď vůbec nevyleze nebo je fakt malinký a po třech dnech mazání tea tree olejem úplně zmizí.“

Karolína (38): Skvělý je černý čaj!

„Já jsem si s opary pěkně užila, utrácela jsem v lékárně za všemožné masti a efekt by vždy nulový. Až jsem vyčetla jednu babskou radu – obyčejný sáček černého čaje. Uvařím černý čaj – do jednoho hrníčku jeden sáček a po 1 až 3 min. luhování ho vytáhnu. Po vychladnutí stačí tak minutu přidržet na oparu. Tuhle proceduru stačí zopakovat párkrát a opar je do druhého dne vysušený a zhojený a za dva dny je úplně po něm. Určitě vyzkoušejte – nic to nestojí!“

Renata (45): Tymián v ledu

„Mě na opary moc pomáhá babský recept – do 250 ml vody nasypu 3 lžíce tymiánu a povařím 5 minut. Nechám 20 minut louhovat, přecedím, naleju do tvořítka na ledové kostky a nechám zmrazit. Při pocitu, že se mi dělá opar, přiložím kostku, dokud neroztaje.“


Jak bojujete s opary vy? Napište nám!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky