Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Svět očima barvoslepého člověka rozhodně není černobílý

Zdroj: Youtube
Prohlédněte si všechny fotografie (15)

Když se mluví o barvosleposti, nejspíše většinu automaticky napadne, že takový člověk vidí svět černobíle. Není to ale vůbec pravda. Barvoslepost je porucha barvocitu, nikoli přímo slepost. Dotyčný zkrátka určité barvy vidí jinak. Dnes vám povíme o této poruše vidění vše, co byste měli vědět.

Barvoslepost je porucha lidského oka, kterou trpí asi 9 % mužů a 0,4 % žen. V jejím důsledku člověk vidí některé barvy jinak. 

Barvoslepost se rozděluje na dva druhy dle závažnosti-úplnou a částečnou. Při úplné barvosleposti člověk vidí skutečně pouze černou, bílou a stupně šedi, touto formou ale trpí jen asi 0,05 % lidí.

Částečná barvoslepost se dále dělí na tři druhy. 

Člověk, který je postižený protanopií nevidí čevenou barvu. Částečná porucha se jmenuje protanomalie.

Jedinec, jenž má deuteranopii nevnímá zelenou barvu a částečná porucha se nazývá deuteranomalie.

Oči člověka, který má tritanopii nevidí modrou barvu a při částečné poruše jde o tritanomalii.

Každá z poruch je může být úplná, či částečná. V populaci je porucha vidění červené a zelené barvy dědičná a většinou se jedná o přenos z matky na syna, ačkoli matka jí nemusí vůbec trpět a funguje pouze jako přenašeč.

Vyšetření barvocitu probíhá téměř při každé návštěvě očního lékaře i při preventivních prohlídkách. Můžete se ale vyšetřit sami a sice tím, že se podváte na tabulky, kde barevná kolečka tvoří různé číslice. Osoba s porušeným barvocitem není schopna čísla vidět.

V galerii můžete vidět, jak barvoslepost vypadá ve skutečnosti.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky