Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Studené na zubech? Au, to bolí

Zdroj: Profimedia.cz; archiv výrobců

Možná to znáte: zakousnete se do pořádně vychlazeného melounu nebo zmrzliny, ale místo lahodné chuti vám zatrnou zuby. Totéž vás čeká u horké polévky, nebo šálku kávy. Nebojte se, nejde o nic vážného. Jen máte citlivé zuby. Určitě byste nad tím ale neměli mávnout rukou. Pořiďte si vhodnou pastu a kartáček a určitě nezapomeňte upozornit zubního lékaře.

Citlivé zuby? Nejsou nemoc!

Pokud vaše zuby začnou být citlivé, nelekejte se. Nejde o nemoc, ani o důsledek stárnutí. Ve většině případů nás trápí kvůli opotřebení zubní skloviny nebo ústupu dásní. V oblasti krčku se pak obnažuje vnitřní vrstva zubu – tedy zubovina, dentin. Ta obsahuje velké množství mikroskopických trubiček, které vedou do zubní dřeně, v níž jsou uložena nervová vlákna. Chlad, teplo, kyselé nebo sladké jídlo mohou změnit strukturu výplně uvnitř trubiček, což dráždí nervová vlákna. My pak kdykoliv dojde ke změně teploty pociťujeme nepříjemné pocity nebo bolest.

Měkký kartáček je základ

Všechny zuby potřebují neustálou péči, ale o citlivých zubech to platí dvojnásob. Samozřejmostí je čištění zubů nejméně dvakrát denně, velmi důležitá je také volba kartáčku a pasty – v reklamách jich na vás číhá spousta. Kartáček by měl být co nejkvalitnější, velmi měkký a neměli bychom zapomínat ani na jeho pravidelnou výměnu. A to nejen po určitém čase, ale i po každé nemoci. Bakterie nebo viry mohou ulpívat na kartáčku a pak infekci dále přenášet.

Čistěte důkladně, ale opatrně!

Nejen kartáček, ale i správné čistění je víc než důležité! Zuby je potřeba vyčistit důkladně, ale opatrně – nedřít zuby ani dásně. Správné čištění nesměřuje vodorovně, ale kartáček by měl stírat plak u horních zubů shora dolů a u dolních zdola právě naopak. Samozřejmostí by mělo být také použití mezizubních kartáčků či nitě, citlivým zubům totiž nijak nevadí. V obchodech navíc najdeme i celou řadu nití určených přímo na citlivé zuby.

Lékař vás »nalakuje«

Nesprávné čistění zubů, jejich přílišné namáhání a kyselá strava – to jsou hlavní příčiny citlivosti zubů. V případech, kdy nedochází ke zlepšení ani změnou péče, nezapomeňte vyhledat lékaře. Ten totiž může aplikovat ochranný lak, který uzavře dentinové tubuly – tedy právě ony mikroskopické trubičky vedoucí do zubní dřeně. Očekávaný výsledek se pak dostaví okamžitě.

Tipy Kafe.cz

Sensodyne

Po studeném vám trnou zuby a napít se horké kávy je pro vás utrpení? Pak vyzkoušejte produktovou řadu Sensodyne. Zubní pasty obsahují chlorid draselný, citrát zinečnatý a fluorid sodný, které mají příznivý účinek na snížení citlivosti zubů, brání tvorbě zubního plaku a kamene, působí jako prevence zubního kazu a mají protibakteriální účinek. Vybírat můžete z několika variant, včetně šetrné bělící zubní pasty.

Cena: od 70 Kč výše

 

Elmex

Zubní pasta Elmex Sensitive obsahuje účinnou látku aminfluorid, která podporuje remineralizaci zuboviny a chrání před kazivostí zubů. Při pravidelném používání pomáhá chránit proti přecitlivělosti zubů. Ideální je použití v kombinaci s kartáčkem a ústní vodou.

Cena: 77 Kč

 

Colgate

S řadou pro citlivé zuby přichází i značka Colgate. Například zubní kartáček Colgate 360° Sensitive je výrobek s velmi jemnými štětinkami, který si však i přesto uchovává výborné čistící účinky. Díky jedinečným leštícím pohárkům zajišťuje menší opotřebování odhalených zubních krčků.

Cena: 119 Kč

 

G. U. M. SensiPro

Na citlivé zuby můžete vyzkoušet i speciální kúru G.U.M. SensiPro, která působí okamžitě a jejíž účinek přetrvává až 6 měsíců. Nejdříve zuby očistíte aplikačním štětečkem, který je potažený speciální nedráždivou krystalizovanou organofosfonickou kyselinou, poté na zuby nanesete tekutinu, která působí uvnitř dentinových kanálků, jenž uzavře. Díky tomu sníží citlivost zubů.

Cena: 686 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky