Steroidy mohou i léčit

Anabolické steroidy jsou synonymem pro doping a zničené zdraví sportovců, z nichž se po konci kariéry staly trosky. Není to ale úplně fér. Steroidy mohou sloužit i jako lék při řídnutí kostí, hormonální dysfunkci u mužů jako náhrada přirozeného testosteronu, při úrazech svalů a chorobách projevujících se úbytkem svalové hmoty, kterými trpí například HIV pozitivní pacienti. Ale právě jejich nezbytnost pro růst buněk svalů z nich činí lákavý prostředek i pro ty, kteří je ze zdravotních důvodů vůbec nepotřebují. Kulturisté, MMA zápasníci či atleti po nich sahají z důvodu rychlého a masivního nárůstu svalové hmoty a zlepšení výkonu. Takovéto užívání s sebou ovšem nese i výrazná zdravotní rizika.

A protože tyto oblasti už nejsou vyhrazené jen mužům, byla otázka času, kdy se braní anabolických steroidů začne týkat ve větší míře i žen. Ostatně neblahá tradice dlouhodobého užívání steroidů u mužů i žen započala již v bývalém východním Německu, kde se vrcholovým sportovcům bez jejich vědomí podávala anabolika s tím, že jde o vitaminy. Byla to ale tajná záležitost a veřejnost tehdy neměla šanci se o tom dozvědět. Dnes je možné se ke steroidům dostat mnohem snáz a mnohem více se ví nejen o jejich přínosech, ale i zdravotních rizicích. Přesto je touha po profesionálním úspěchu u mnohých žen zřejmě větší než obavy o zdraví. Co tedy tyto látky udělají s ženským tělem i psychikou?

Vysoké riziko poškození zdraví

Kromě úporného akné, možného poškození jater, srdce, zvýšení rizika rakoviny, což platí pro všechny uživatele steroidů bez ohledu na pohlaví, má jejich užívání na ženy ještě jeden specifický dopad. Výraznou maskulinizaci. Jednoduše, při dlouhodobém „sypání“ ženy začnou připomínat muže.

Rysy v obličeji jim zhrubnou, zestárnou a zmužní. Může se dostavit vypadávání vlasů, začínající vytvářením typicky mužských koutů. Naopak růst začne nežádoucí ochlupení po těle a vousy. Zmenšují se jim prsa a zvětšuje klitoris, a to až do té míry, že může připomínat miniaturní penis. Hlas uživatelky anabolických steroidů začne znít hluboce a mužsky. S celkovou maskulinizací jde ruku v ruce ztráta menstruace a tím i plodnosti. Kromě vzhledu se ženám začne měnit i psychika – mohou trpět depresemi či naopak být agresivnější.

Příkladem maskulinizace uživatelek anabolických steroidů je například nejúspěšnější česká kulturistka Věra Mikulcová, jejíž muskulatura sklízí úspěchy na profesionálních soutěžích, ovšem vzhledově už ženu příliš nepřipomíná. Sama tvrdí, že dopovat je na profesionální úrovni kulturistiky nutnost, a podle vlastních slov ji její vzhled nijak netrápí.

Dalším příkladem je německá koulařka Heidi Krieger. Ta byla na mistrovství Evropy 1986 zlatá, ale obrovské dávky steroidů, které brala od svých 16 let v rámci již zmiňovaného tajného východoněmeckého sportovního programu, způsobily na jejím těle i psychice takové změny, že se nakonec z Heidi stal Andreas Krieger. Oženil se s plavkyní Ute Krause, další obětí státem kontrolovaného dopingu sportovců v bývalém východním Německu. U Ute se podávání anabolik projevilo také tělesnými změnami, a navíc poruchou příjmu potravy, a byla nucena se sportem skončit.

Vzhledem k tomu, že dnes se o těchto následcích ví a otevřeně mluví, je na každé ženě toužící po nablýskaných obřích svalech či mimořádných výkonech zvážit, zda se touto cestou pustit.