Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Přešlapy s make-upem, které běžně děláme, a mohou přidat i několik let

Pravá dáma to nikdy nepřehání s make-upem. Nechce přece vypadat jako klaun.
Pravá dáma to nikdy nepřehání s make-upem. Nechce přece vypadat jako klaun.
Zdroj: Profimedia

Prakticky každá žena se líčí. A zatímco mladá dívka může se svým vzhledem experimentovat, u zralejší ženy má make-up hlavně potlačit známky stárnutí. Bohužel v této naší snaze často děláme zbytečné chyby, kterých je přitom snadné se vyvarovat a výsledek bude mnohem lepší. Na co proto raději při vytváření make-upu ve zralejším věku zapomenout?

Líčení by měla vždy předcházet dokonalá péče o pleť. Špatně vyčištěnou nebo dehydratovanou pleť líčením nezachráníme. Ale pokud máme pleť připravenou na líčení, obecně platí, že na starší tvář by se měly používat lehčí, kvalitní produkty, naopak je potřeba se vyhnout tmavým a příliš kontrastním barvám. Ty zvýrazňují nedokonalosti, které se s věkem na obličeji samozřejmě objevují. Mnoho žen se nechce vzdát způsobu líčení, který aplikují od mládí, je ale nutné brát v úvahu měnící se tvář a líčení jí přizpůsobit. Co tedy rozhodně nedělat?

Příliš hutný, silně krycí make-up

Myslíme si, že takový krycí produkt skryje nežádoucí vrásky, bohužel to platí přesně naopak. Každá vráska se nám pěkně zvýrazní. Je potřeba volit lehčí, hydratační produkty. Někdy nám udělá lepší službu BB nebo CC krém než krycí make-up, zvlášť když většina žen po čtyřicítce nemá problém například s akné, nepotřebuje tedy silnou krycí schopnost. A pokud se nějaká taková jednotlivá nedokonalost objeví, je lepší použít na ni lokálně korektor. Nemusíme si na celém obličeji vytvářet masku.

Líčení by mělo především chránit pleť a nechat vyniknout vaši přirozenou krásu. Neprodyšné vrstvy make-upu pokožku naopak ničí. A večer se nezapomínejte důkladně odličovat! Líčení by mělo především chránit pleť a nechat vyniknout vaši přirozenou krásu. Neprodyšné vrstvy make-upu pokožku naopak ničí. A večer se nezapomínejte důkladně odličovat! Zdroj: Shutterstock.com

Příliš tmavý make-up

U make-upu ještě chvíli zůstaneme. Kromě konzistence je totiž nejdůležitější samozřejmě i odstín. Vždy bychom měly volit takový, který splývá s naší pletí. Je dobré to vyzkoušet přímo na obličeji, nejlépe na hraně čelisti, a za denního světla. Správný odstín by měl být na naší pleti prakticky neviditelný, a to i v porovnání s krkem. Nechceme přece mít tmavší obličej než krk a mimoděk vytvořit efekt černohlavé larvy. Pokud váháme mezi dvěma odstíny, je lepší volit ten nepatrně světlejší.

Správný odstín by měl být na naší pleti prakticky neviditelný. Správný odstín by měl být na naší pleti prakticky neviditelný. Zdroj: Shutterstock

Záplava korektoru kolem očí

Maskovat vrásky kolem očí velkým množstvím korektoru se taky nevyplácí. Nejenže vrásky zvýrazní, ale ještě to vypadá podivně nepřirozeně. Stačí maličko, a dbejme na to, aby oční okolí bylo dostatečně hydratované, to je stejné jako u make-upu. A pozor bychom si měly dát také na odstín, vždy použít o malinko světlejší než make-up, abychom oční okolí hezky rozjasnily.

Velké množstvím korektoru se nevyplácí. Velké množstvím korektoru se nevyplácí. Zdroj: Shutterstock

Záplava pudru

Ani s pudrem to není dobré přehánět. Příliš zapudrovaná, matná pleť působí mrtvolně a pel mládí nám rozhodně nepřidá. Pudr je namístě, jen pokud máme opravdu mastnou pleť, ale ani tak bychom to s ním neměly přehánět. Make-up dokáže hezky udržet na místě i fixační sprej.

Ani s pudrem to není dobré přehánět. Ani s pudrem to není dobré přehánět. Zdroj: Shutterstock

Černé oční linky

Černě orámované oči už zralejším ženám příliš neposlouží, spíš zdůrazní povadající oční okolí i víčko, oči pak také vypadají menší. Spousta z nás ovšem na tomto typu líčení trvá velmi urputně. Když už se tmavých linek nedokážeme vzdát, je lepší volit méně kontrastní odstín tmavě modré, hnědé nebo šedé. A spodní vnitřní linku udělat světlou, aby oko projasnila. I když oční lékaři nad malováním vnitřních linek zrovna nejásají, může totiž zanést vývody žlázek, které ve víčkách jsou a jejichž lipidový obsah pomáhá proti vysychání oka.

Nebojte se experimentovat a zkusit i jiné barvy než klasickou černou. Nebojte se experimentovat a zkusit i jiné barvy než klasickou černou. Zdroj: Shutterstock

Záplava perleti

Třpytivé odstíny zralejší pleti také neudělají nejlepší službu, protože mají tendenci zvýrazňovat nedokonalosti. To platí jak pro perleťové stíny, které zdůrazní unavenější oční okolí, tak i pro rozjasňovače. Obojímu je lépe se vyhnout, stíny volit spíš matnější a na tváře stačí nanést barevně vhodně zvolenou tvářenku.

Oční stíny volte spíš matnější než perleťové. Oční stíny volte spíš matnější než perleťové. Zdroj: Shutterstock

Tvrdé kontury rtů

Rty už nemáme tak ostře ohraničené jako zamlada, ale tvrdým vyrýsováním jejich okrajů výraznou tužkou to nevylepšíme. Je lepší volit tužku v barvě rtů, stejně tak spíš světlejší rtěnky s přirozeným leskem. Tmavé, matné odstíny zvýrazní vrásky kolem úst, ústa budou vypadat menší a my přísnější. A to rozhodně nechceme, ne?

Pokud si nejste jistí, raději volte světlejší rtěnky. Pokud si nejste jistí, raději volte světlejší rtěnky. Zdroj: Shutterstock

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky