Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Důvody, proč je rozhodně lepší spát na levém boku a vyhýbat se spaní na pravém

Spaní na levém boku má své plusy
Spaní na levém boku má své plusy
Zdroj: shutterstock
Spaní na levém boku má své plusy

Spousta lidí se ve spánku několikrát přetočí, ale na levém boku prospí minimum času. Je třeba na tom zapracovat. Je škoda nevyužít spánku ke zlepšení zdraví. 

Pro a proti 

V minulosti se věřilo, že spaní na pravém boku může být životu nebezpečné. Děsivý mýtus byl dávno vyvrácen, ale rizika častého spaní v této poloze nelze opominout. Nepřivede vás na pokraj smrti, ale budou vás provázet vleklé potíže, u kterých budete jen těžko hledat příčinu. Změny polohy ve spánku vám doporučí kardiolog, urolog, imunolog i většina odborníků. Spaní na pravé straně navíc ovlivňuje emoční rovnováhu. 

Levý bok je vnímán jako dominantní lymfatická strana. Spaní na pravém boku systém zpomaluje, negativně ovlivňuje pohyb lymfy a brání správnému vylučování toxinů z těla. Dejte "levoboku" šanci. 

  • Zlepší činnost sleziny 
  • Konec problémů s pálením žáhy (v kombinaci s hrstkou mandlí) 
  • Uvolnění páteře a pomoc od bolesti zad 
  • Snazší vyprazdňování 
  • "Pumpa" pro srdce 
  • Zmírňuje otoky rukou a nohou 

Trénink 

Spaní na levém boku není pro většinu lidí přirozené. Mnohem oblíbenější je schoulení se na pravém straně nebo spaní na zádech a výjimečně na břiše. Žádná z těchto poloh ale nemá zdravotní bonusy. Položte se na levou tranu a zezadu se podepřete dlouhým polštářem. Můžete se podpořit s partnerem a lehnout si do polohy čajových lžiček těsně za sebe. V noci se tak budete navzájem jistit. 

Další variantou je tlumené světlo. V noci se přirozeně otočíte s lampičce zády a ani si neuvědomíte, že spíte na levém boku. 

Už po pár týdnech byste měli pocítit změny v trávení a v krevním testu by mělo být znatelné zlepšení tělesné detoxikace. 

Další důvody

Během těhotenství bez komplikací se může nastávající maminka převalovat dle libosti,  u rizikového těhotenství se právě díky umístění dělohy více na pravé straně doporučuje polehávání na levém boku. Ženám se tak zlepšuje krevní oběh a napomáhá výživě placenty. Tato poloha nezatěžuje ledviny a vyplavuje z těla škodlivé látky a toxiny. Na pravé straně vede dutá žíla a její pravidelné utlačování by mohlo vést k narušení odtoku krve z placenty. Leh na levém boku je jedna z maličkostí, kterou mohou těhotné ženy pro svoje zdraví a správný vývoj dítěte udělat. 

Vydatný spánek také omlazuje, více se dozvíte v galerii.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky