Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Spánek bez bolesti zad? Zn.: Jde to!

Spánek bez bolesti zad? Zn.: Jde to!
Spánek bez bolesti zad? Zn.: Jde to!
Zdroj: Thinkstock

Večer únavou padáte, v noci spíte jako zabití, ale přesto se ráno probouzíte úplně bez energie a vstupujete do nového dne se ztuhlým a rozlámaným tělem? Vyzkoušeli jste už úplně všechno, ale přesto se bolest zad každé ráno objevuje? A tak si položte otázku: máte kvalitní matraci?

Bolest zad může totiž způsobovat nevhodná matrace, která neposkytuje páteři dostatečnou oporu. „Důsledkem je nejen nekvalitní spánek, ale také špatné rozložení tělesné váhy, které může později vést k trvalejším změnám na páteři,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Máme pro vás pár tipů, jak si dopřát kvalitní spánek bez zbytečné bolesti.

Vyměňte ji!

Není možné říct, že existuje jedna univerzální matrace vhodná pro všechny. Lidé mají individuální nároky podmíněné jejich tělesnou váhou i zdravotním stavem. Obecně však platí, že stará a proleželá matrace tělu nesvědčí. Její kvalita je navíc přímo úměrná i kvalitě spánku. Je třeba si uvědomit, že na lůžku trávíme více než 2,5 tisíce hodin ročně a třetinu života prospíme. S ohledem na naše zdraví je proto vhodné měnit matraci zhruba po deseti letech, u levnějších typů i dříve.

Mohlo by vás také zajímat: Snění v jiném stavu

Tvrdou, nebo měkkou? Toť otázka!

Při výběru matrace je dobré věnovat pozornost její tvrdosti. „Pokud je příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře a následně i možným bolestem. Když je matrace naopak příliš měkká či proleželá, tělo nemá dostatečnou oporu,“ upozorňuje MUDr. Tomanová. Nejde jen o páteř, špatný spánek se negativně odráží také na naší psychice i zdraví. Jsme unavení, podráždění a je snížena naše obranyschopnost.

Dejte na intuici

Při koupi matrace je také důležité spoléhat na vlastní rozum a pocit. Než matraci zakoupíte, měli byste si ji nejdříve otestovat a minimálně několik minut na ní ležet. Nikdo v obchodě by vám v tom neměl bránit, vždyť kupujete něco, co budete aktivně využívat každý den minimálně deset let. Vyzkoušejte si také polohy, ve kterých obvykle spíte. Pokud se propadáte, matrace je příliš měkká. Pro správnou polohu páteře jsou vhodnější spíše středně tvrdé a tvrdší matrace (na stupnici tvrdosti matrací 1-5 jsou tyto označeny číslem 3 a výše).

Důležitý je i polštář

K zásadám zdravého spaní patří rovněž výběr odpovídajícího polštáře. „Ten slouží jako opora krční páteře, zabraňuje jejímu neúměrnému prohnutí a fixuje ji co nejvíce do roviny. Pokud spíte rádi na břiše, vyberte si měkčí a nižší polštář, aby se vaše páteř příliš nenamáhala. Jestliže preferujete spánek spíše na boku či na zádech, je dobré si pořídit vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář. Patříte-li k lidem, kteří během spánku často střídají polohy, zvolte přizpůsobivý polštář s pružnou náplní. Ať už budete zkoušet jakýkoli polštář nebo matraci, musíte se cítit především pohodlně a příjemně,“ uzavírá Michaela Tomanová. V některých obchodech, ve kterých se polštáře prodávají, mají již na samotných výrobcích uvedeno, zda se daný polštář hodí ke spánku na zádech, boku či na břiše. Což vám velmi usnadní jeho výběr. Takže teď už nám zbývá jen popřát vám sladké sny.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


10 důvodů, proč odšťavňovat

10 důvodů, proč odšťavňovat

Vy si doma nepřipravujete čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny? Možná vás od toho před lety odradila špatná zkušenost s nekvalitním plastovým…

Akční letáky