Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

SM neznamená jen sado-maso... Pomůže vám se zády!

Zdroj: www.smsystem.cz, Profimedia.cz

Trápí vás po dlouhém dni či námaze bolest zad? Máte problém s ploténkami? Toužíte po jednoduchém a efektivním způsobu předcházení i léčby bolesti? Pak je tu SM systém!

Co to SM systém je?

SM systém je zkratka termínu »stabilizace a mobilizace páteře«. Je to metoda vytvořená Mudr. Richardem Smíškem pro rehabilitaci páteře. Tento odborník vytvořil ze své dlouholeté praxe a zkušeností cvičební a léčebnou metodu, kterou nazval SM systém.

Podstata SM systému

Metoda spočívá na zlepšení funkčnosti páteře jako celku. Zlepšení stavu páteře, její stabilizaci a mobilizaci za pomoci cvičení s elastickým lanem. Cvičení může být pro vás prevencí a předcházení problémům s páteří, anebo přímo léčbou nemocné páteře.

Zdroj: www.smsystem.cz, Profimedia.cz

Cvičení

K samotnému cvičení slouží elastické lano, CD a DVD s návodem. Cviky nejsou nijak náročné na pohyb a zvládnou je všechny věkové skupiny. Důležitá je vytrvalost, trpělivost a vůle překonat problémy a bolest. Optimálním řešením je vyšetření vaší páteře lékařem a sestavení individuálního motivačního plánu cvičení dle vašich potíží.

Jak funguje?

Základem SM systému je přiměřený pohyb s elastickým lanem, který aktivizuje svaly. Tělo na tento pohyb reaguje silou a tato síla působí na páteř. V páteři se následně protahují ploténky směrem vzhůru a tím se roztahují meziobratlové klouby mezi sebou. Tahem elastického lana pracují vaše břišní svaly v každém pohybu při cvičení.

Při jakých potížích pomáhá?

Urychluje léčbu akutních bolestí bederní a krční páteře.
Umožňuje léčbu chronických bolestí bederní páteře, které jiná léčba neovlivnila (i po operacích páteře).
Účinkuje při ischiasu a degenerativní bolesti páteře.
Umožňuje efektivní léčbu výhřezu meziobratlové ploténky a předchází jeho recidivě.
Je účinnou součástí léčby bolestí hlavy a závratí.
Je účinnou léčbou skoliózy.
Dobře ovlivňuje bolest a stabilitu u artrózy kyčelního a kolenního kloubu.
Podporuje dobrou funkci vnitřních orgánů.
Optimalizuje funkci centrálního nervového systému.
Napravuje a zlepšuje držení těla a zeštíhluje a tvaruje postavu.
Tuto metodu používá také řada vrcholových sportovců jako kondiční trénink s cílem zlepšit sportovní výkon a předejít přetížení a degeneraci páteře a velkých kloubů při sportu.
Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů (kloub kyčelní, kolenní a ramenní, klouby nohy a klenba nožní).


Trpělivost se vyplatí

SM systém můžete využít k preventivním a rehabilitačním účelům a předejdete dalším problémům se zády. Nebo SM systém využijte jako léčbu, tady je pak vyšetření lékařem nutností. Cvičení se v tomto případě začíná pod dohledem rehabilitačního pracovníka.
Léčba výhřezu ploténky je touto metodou velmi efektivní. Cvičením lze snížit bolest a potíže až o 50 %! Trvalý efekt má však pravidelnost cvičení - denně a více než půl roku.

Pomůcky ke cvičení

Pomůcky lze zakoupit ve vybraných lékárnách spolu s CD a DVD. K dispozici jsou dva sety - jeden s knihou o 12 základních cvicích a elastické lano plus CD. Druhý set obsahuje knihu se 40 cviky, lano a CD. Zakoupit tyto produkty můžete také jednotlivě: lano, obě knihy, CD i DVD.

Zdroj: www.smsystem.cz, Profimedia.cz

První kroky

Cvičit můžete individuálně na základě informací a návodů v knize a CD či DVD.
Existuje také mnoho míst v ČR, kde se SM systém hromadně i jednotlivě preventivní formou cvičí. Rovněž mnohá rehabilitační pracoviště po celé ČR tuto metodu využívají.

Jak cvičit?

Každé jednotlivé cvičení provádějte s malou silou a pomalu. Důležité je dobře provést celý cvik. Lékaři doporučují cvičit vícefázově – ráno velmi lehce 5 minut a po práci cca 15 minut. Věnujete-li se jakémukoliv sportu i jen rekreačně, pak před sportováním 10 minut rovněž cvičte. Vaše záda vám budou vděčná.

Tip Kafe.cz

Zdroj: www.smsystem.cz, Profimedia.cz

MUDr. Richard Smíšek; Kateřina Smíšková: Spirální stabilizace - SM systém, 40 cviků pro léčbu a rehabilitaci páteře

SM-systém je originální metodika, jak léčit poruchy páteř, ale hlavně jak jim předcházet dostatečnou regenerací. Kniha obsahuje 40 cviků znázorněných pomocí ilustrací.

Obsah: I. - Teoretické základy; II. - Praktická část - základní program; III. - Praktická část - rozšířený program; IV. - Závěr

Cena: 300 Kč

Již jste někdy o této metodě slyšela?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky