Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Slovníček nemocí: Parkinsonova choroba

Slovníček nemocí: Parkinsonova choroba
Slovníček nemocí: Parkinsonova choroba
Zdroj: www.isifa.com

Parkinsonova choroba byla poprvé popsána londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem v roce 1817. Dne 11. 4. si připomínáme Mezinárodní den Parkinsonovy nemoci.

Parkinsonova choroba má široký rozsah počátečních příznaků, které jsou podobné s jinými neurologickými onemocněními, diagnóza je v časných stadiích nemoci často obtížná. Důležité je, aby pacienti nepodceňovali stav, pokud se u nich některé z příznaků objeví, a neotáleli s návštěvou lékaře. Důležitá je včasná diagnóza a včasný start léčby.

Co je Parkinsonova nemoc?

Je to onemocnění, při kterém dochází k odumírání nervových buněk, jež za normálního stavu produkují látku dopamin. Dopamin je přenašeč, který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurony). Jeho nedostatek způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Jak se projevuje?

Zákeřnost této choroby tkví v tom, že lidé postižení Parkinsonovou chorobou mohou budit dojem téměř zdravých lidí a současně následně během okamžiku mohou ztratit schopnost pohybu, či naopak trpět mimovolnými, nekontrolovanými pohyby.

  • Třes je považován za synonymum pro toto onemocnění, což často vede k chybám v diagnóze, neboť existují i jiné nemoci doprovázené třesem. Pro Parkinsonovu nemoc je charakteristický pouze tzv. klidový třes, tj. třes, který se objevuje v situacích, kdy postižená končetina spočívá opřena o podložku a při aktivním pohybu třes mizí či se alespoň výrazně mírní.
  • Navíc však nemocní trpí celkovým pohybovým zpomalením a svalovou ztuhlostí.
  • Pacienti mohou mít problémy s udržováním rovnováhy při chůzi, potíže s řečí nebo s šikovností při manipulaci s předměty, nástroji.

KAFE.cz zjistilo

  • Nelze předpovědět, kdo onemocní Parkinsonovou chorobou.
  • Rovněž nelze tomuto onemocnění předejít, ani mu zabránit preventivní péčí.
  • Obecně platí, že první příznaky tohoto onemocnění se objevují u mužů a žen obvykle starších 50 let.
  • Existují však případy, kdy onemocnění Parkinsonovou chorobou postihuje pacienty mladší 40 let. Takovým případem je známý a populární americký herec Michael J. Fox.

Michael J. Fox

V současné době žije v České republice odhadem 15 000 nemocných touto chorobou. Pacientům, ale i jejich rodinným příslušníkům může významně ulehčit soužití s touto chorobou spolupráce s pacientskou organizací Společnost Parkinson. Ta se snaží ve svých sdruženích aktivně napomáhat při řešení každodenních starostí pacientů. Na jejich www najdete také soubor animovaných cviků pro pacienty s Parkinsonovou chorobou.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Láska na inzerát, láska bez vůně

Láska na inzerát, láska bez vůně

První internetové seznamování Češi objevili již v roce 1996. Přestože propojení počítačů nebylo ještě tak dokonalé jako dnes, bylo jasné, že do…

Akční letáky