Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zhoršení zraku odvrátí několik minut trvající operace. Má to ale svá rizika

Operace šedého zákalu - za deset minut hotovo.
Operace šedého zákalu - za deset minut hotovo.
Zdroj: www.shutterstock.com

Šedý zákal neboli katarakta je součástí stárnutí. Tím, jak se zvyšuje délka dožití, přibývá lidí, kteří touto oční chorobou trpí. Ve vyspělých zemích se naštěstí už kvůli zkalení čočky uvnitř oka neslepne. Chirurgická léčba je jedním z nejčastějších a nejúčinnějších výkonů. Ve světě se každoročně provádí více než tři miliony operací, v České republice je jich za rok kolem 80 000.

Po zákroku za mnou přišla pacientka. Byla jako vyměněná, celá rozkvetla. ,Paní doktorko, musím se vám omluvit,‘ hlásila už od dveří. ,Vždyť já jsem k vám chodila úplně neupravená, neučesaná, nenalíčená. Jenže já to neviděla stejně jako to, jak mám doma neuklizeno. Jsou i případy, že dědeček, o kterém si celá rodina myslela, že má Alzheimera, začne po operaci normálně fungovat. Do té doby prostě jen neviděl,“ říká MUDr. Věra Kalandrová z oční kliniky.

Příčina neznámá

Vědci zatím prokazatelně nevědí, co je příčinou šedého zákalu. Významnou roli hraje věk, genetika, užívání návykových látek, například alkoholismus a s tím spojená špatná výživa. Studie také naznačují, že se ve větším množství vyskytuje u obyvatel horských oblastí a u lidí, kteří oči často vystavují slunečním paprskům bez UV ochrany. Na druhé straně výskyt šedého zákalu nebyl prokázán v souvislosti s prací na počítači, sledováním televize ani čtením ve špatném světle. V minulosti býval šedý zákal jednou z nejčastějších příčin slepoty. Ještě dnes je jeho vinou na světě, zejména v zemích třetího kontinentu, 18 milionů nevidomých. Operace a výměna zakalené přírodní čočky za umělou vrací lidem s kataraktou nejen zrak, ale i kvalitu života.

Nižší výskyt sekundárního zákalu

Dnes se již díky moderní operační technice a čočkám provádí ambulantně při povrchovém znecitlivění. „Na čočce velmi záleží,“ říká MUDr. Tomáš Utíkal. „V našem centru implantujeme od roku 1998 nitrooční čočky z tzv. hydrofobního akrylátu, jehož přesné molekulární složení má dodávající firma patentováno. Čočky jsou organismem výborně snášeny, velmi dobře a bezpečně se implantují a jsou proslulé stabilní centrací v oku po dlouhá léta po operaci. A co je důležité – zaznamenali jsme u nich suverénně nejnižší výskyt vzniku sekundárního šedého zákalu, jedné z nejčastějších komplikací operace.“

Dobrá volba, větší úspěch

Operace je u šedého zákalu základní terapie. Radikálně změní stav oka k lepšímu až u 98 % pacientů, 90 % dosáhne dokonce vynikající zrakové ostrosti. U části k tak významnému zlepšení nedochází vlivem operačních a pooperačních komplikací nebo přidružených chorob, jakými jsou například cukrovka, zelený zákal nebo věkem podmíněná makulární degenerace.

Dříve operace šedého zákalu trvala dvě hodiny, dnes je hotová za sedm až deset minut,“ vysvětluje Věra Kalandrová. „Chirurg vytvoří pomocí mikrochirurgického nože řez o velikosti přibližně 2 mm, zkalenou čočku ultrazvukem rozbije na kousky a z oka je odsaje ultratenkou jehlou. Pak zavede připraveným řezem umělou nitrooční čočku. Důležité je, aby ji umístil přesně tam, kam patří, aby při implataci nepoškodil oční pouzdro. Řez se po skončení výkonu sám utěsní, žádné šití není nutné.“ Ideální čočka má mít velký dioptrický rozsah (od -6 do +40 dioptrií), použitý materiál by měl obsahovat UV filtr a filtr na ochranu sítnice. „Na trhu se objevují levné asijské čočky, které vzhledově kopírují originály, ale v žádném případě nedosahují jejich kvality,“ varuje Věra Kalandrová před výběrem podle „výhodné“ ceny. „Dobře zvolená multifokální oční čočka umožňuje, že 80 % pacientů po operaci nemusí používat brýle ani na blízko, ani na dálku. Před operací si lékař proto musí s pacientem důkladně rozebrat, jaká jsou jeho očekávání, co je pro něj důležité a co méně. Ptám se lidí i na takové věci, jako kolik hodin denně stráví sledováním televize nebo jestli jsou puntičkáři, či pohodáři. Ten, kdo často řídí v noci, bude možná potřebovat jinou čočku než člověk, který tráví celé dny na golfu. To všechno pak hraje roli při celkovém pocitu spokojenosti s operací. Naštěstí máme velký výběr. I když taková čočka, která by člověku v seniorském věku vrátila zrak dvacetiletého, ještě vynalezena nebyla.“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU