CHOPN, celým názvem Chronická obstrukční plicní nemoc, je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách. Jde o chronický zánět dýchacích cest a plicní tkáně, což pacienta omezuje při dýchání. Na rozdíl od rozšířené představy, že problémy s dýcháním ztěžují nádech, je v případě tohoto onemocnění zvýšený odpor v dýchacích cestách překážkou pro proudění vzduchu při výdechu. V současné době je nemoc nevyléčitelná, lékaři mohou pouze mírnit projevy. Přestože se s ní zpravidla setkáváme až u lidí starších 50 let, často si na ni „zaděláváme“ již mnohem dříve.

Základ: nekouřit!

Slyšíme to všude, až už jsme někdy „imunní“. Pravdou ale je, že 80 % pacientů s CHOPN jsou kuřáci. Jakkoliv nespornou roli hraje genetika a další faktory, také u zbývajících 20 % nemocných se zpravidla najde souvislost s dlouhodobým vlivem zdraví škodlivých látek, ať už jde o pasivní kouření, emise ze spalovacích motorů nebo zplodiny z lokálních topenišť. V současné době mezi pacienty převažují muži, což ale s odstupem několika generací koresponduje s vývojem nikotinismu. Dříve totiž kouřili více muži než ženy. Časem se poměř kuřáků a kuřaček vyrovnal, a tak lze očekávat, že také žen - pacientek přibude.

Hlavně nenápadně

První projevy nemoci často bagatelizujeme. Patří k nim vykašlávání hlenu a dušnost při námaze, což obvykle přičítáme nachlazení nebo zhoršující se kondici. K lékaři se tak pacienti leckdy vypraví až ve chvíli, kdy je míra dušnosti výrazně omezuje v běžném životě. Dýchání pak může doprovázet také slyšitelné pískání. Tuto nemoc klasifikujeme do čtyř stadií dle tíže choroby. V průběhu nemoci se střídají klidová období se stále častějšími stavy akutního zánětu, při nichž se míra dušnosti zhoršuje při poklesu plicních funkcí.

Pomoz si sám

Jak již bylo řečeno, nemoc je nevyléčitelná. Cílem léčby je tak zmírnit příznaky, co možná nejvíce bránit stavu akutního zánětu a celkově přispět k lepšímu zdravotnímu stavu. Jediným způsobem, který pacientovi dává naději na skutečně plnou kvalitu života, je v tuto chvíli transplantace plic. Jde však o velmi náročný zákrok, a tak jsou i podmínky, za kterých ji mohou pacienty podstoupit, skutečně přísné. „Aktivní přístup hraje u pacientů s CHOPN velkou roli. Zjednodušeně lze říci, že dušnost vzniká jako nepoměr požadovaného a skutečného výkonu dýchacích svalů. Jste-li tedy v dobré kondici, můžete i akutní stavy zvládnout lépe, než když rezignujete,“ říká pneumolog MUDr. Luboš Kusenda. „Správným dýcháním a dobrou fyzickou kondicí neměníte léčbu, nezměníte ani tíži choroby, ale naučíte se i s nemocnými plícemi mnohem efektivněji zacházet, což je v případě mírnění dušnosti velmi důležité,“ upřesňuje MUDr. Kusenda.

5 užitečných rad

1. Celkový nižší výkon, tedy i v případě plicních funkcí, ke stárnutí patří. V případě CHOPN je ale výrazně rychlejší, než u zdravých lidí. Porovnávejte se tedy s průměrnou úrovní lidí ve vašem věku. Pokud vrstevníkům bez jasného důvodu doslova nestačíte s dechem, zpozorněte a konzultujte raději svůj stav s lékařem.

2. Trénujte. Nejdříve správné dechové techniky, které si osvojíte například na józe. Skvělá je také chůze, ideálně za použití trekingových holí, které vám pomohou se správným držením těla. Následně můžete přidat i vytrvalostní trénink. To platí i pro lidi, kteří již CHOPN diagnostikovanou mají. Okolí má často tendence přistupovat k nim jako k pacientům, kteří by se raději neměli moc hýbat. Je to ale chyba, protože dechová rehabilitace a dobrá kondice mají na kvalitu života pacientů velmi příznivý vliv. Vhodnou míru pohybu může pomoci určit i lékař. Ke zlepšení kondice a zdravotního stavu významně přispívá rehabilitace s dechovými pomůckami. Například výdechová pomůcka Treshold® PEP výrazně zmírňuje dušnost, přispívá k posílení výdechových svalů a navíc podporuje uvolňování hlenů a snadnější vykašlávání. K dostání je mimo jiné v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb.

3. Nepodceňujte příjem antioxidantů. Přináší-li váš životní styl velké množství volných radikálů, například v životním prostředí, mohou právě antioxidanty jejich negativní vliv na vaše zdraví do jisté míry tlumit
a snížit pravděpodobnost výskytu nemoci.

4. Velikou roli hraje rovněž psychika, a to hlavně pokud jde o kontrolu nad nemocí. Také v tomto případě může výrazně pomoci rodina a přátelé. Je jasné, že stupňující se míra dušnosti omezuje výčet vhodných aktivit, stále jich ale zbývá dost na rozptýlení. Je dobré zachovat si některé povinnosti a nesoustředit svou pozornost výhradně na boj s nemocí.

5. V případě pacientů s CHOPN je velmi důležité co nejvíce eliminovat další komplikace, jejichž zdrojem může být i „obyčejné“ nachlazení nebo chřipka. Jakkoliv je pochopitelné, že očkování proti chřipce
a pneumokokům má mezi veřejností, ale i odborníky tábory zastánců i odpůrců, v tomto případě je lepší neponechat nic náhodě.

Tip: Inhalujte v domácím prostředí

Ve vyšších stádiích onemocnění CHOPN je užitečným pomocníkem inhalátor, jehož pomocí lze aplikovat například úlevové léky. Pokud má pacient přístroj doma, ušetří si cestu do zdravotnického zařízení a mnohdy i hospitalizaci. Pro provoz v domácím prostředí je určen například kompaktní kompresorový inhalátor PHILIPS RESPIRONICS® InnoSpire Essence, který díky patentované technologii Sidestream zkracuje dobu inhalace na pouhých 6 – 8 minut. Z léčiva vytváří aerosol ve velikosti, která je optimální pro účinnou léčbu. Speciálně zaoblené dno nádobky nebulizátoru navíc významně snižuje zbytkový objem léčiva. Vhodný je také pro astmatiky.

Doporučená maloobchodní cena kompresorového inhalátoru PHILIPS RESPIRONICS® InnoSpire Essence je 1658 Kč. Jde o zdravotnický prostředek, který může být až 100% hrazen zdravotními pojišťovnami. Informujte se u svého lékaře. Čtěte pečlivě návod k použití. K dostání je v lékárnách, objednat jej můžete také e-mailem na adrese logistika@liftec.cz nebo na bezplatné telefonní lince 800 500 500. Více informací na www.zdravotni-poradna.cz.