Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Šest příznaků, kterými vám tělo sděluje, že pijete moc vody a škodíte si

Zdroj: Pixabay.com

"Pijte hodně vody, je to zdravé," slýchali jsme v minulosti ze všech stran. Dostatečný pitný režim je opravdu důležitý, ale nikdo nás zatím nevaroval, že příliš mnoho tekutin může tělu škodit zrovna tak jako jejich nedostatek.

S termínem "otrava vodou" přišel už v roce 1985 jihoafrický vědec Tim Noakes, když zkoumal příčiny kolapsu mladých sportovců. Přesto se dlouhé roky mělo za to, že zvláště sportovci by měli pít hodně vody, i když zrovna nemají žízeň. Teprve v poslední době dali lékaři Noakesovi za pravdu: nadměrný přísun vody vede k poklesu koncentrace sodíku v krvi, což může mít za následek únavu, nevolnost, otoky a v nejhorším i smrt. Tento stav dostal odborný název hyponatrémie.

Zdroj: Pixabay.com

Jak poznáte, zda se nadměrný příjem tekutin týká i vás? Zde je šest varovných příznaků:

1. Průhledná moč

Moč zdravého člověka by měla mít slámovou nebo nažloutlou barvu. Pokud je křišťálově čirá, znamená to, že to s pitným režimem přeháníte.

2. Časté močení

Nadměrné pití vody logicky vyústí v častější potřebu jít na malou. Pokud běháte na toaletu víc jak osmkrát za den a vstáváte kvůli tomu i v noci, něco není v pořádku.

3. Otoky

Jestliže vám otékají končetiny či rty, důvodem může být příliš mnoho vody v krevním oběhu. Pitný režim omezte na maximálně 8 sklenic vody denně a při přetrvávajících potížích navštivte lékaře.

4. Únava

Je normální, když se cítíte být unaveni po náročném dni v práci, ale jestliže tento stav trvá i po době odpočinku, je to divné. Když pijete příliš mnoho vody, ledviny musejí pracovat přesčas, aby veškerou tekutinu zvládly přefiltrovat. To potom aktivuje stresový hormon, který způsobuje únavu.

Zdroj: Pixabay.com

5. Bolesti hlavy a nevolnost

Některé příznaky přílišné konzumace vody jsou paradoxně shodné se symptomy jejího nedostatku. Bolest hlavy a pocit na zvracení bývají při hyponatrémii způsobené otokem orgánů a neměly by se podceňovat.

6. Svalové křeče

Nedostatek sodíku v systému může způsobit nenadálé svalové křeče. O důvod víc, proč se řídit starým dobrým heslem: "Jez do polosyta, pij do polopita!"

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU