Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Samovyšetření prsu: Nespoléhejte se na partnera, nejlépe si ho uděláte sama

Vyšetření prsa
Vyšetření prsa
Zdroj: Shutterstock.com
Vyšetření prsa

Samovyšetření prsou patří mezi jednu z velmi důležitých metod prevence rakoviny prsou. Vyšetřujeme-li prsa pravidelně každý měsíc, můžeme včas toto zákeřné onemocnění odhalit. Včasná diagnostika a léčba vám může zachránit život.

Správný postup samovyšetření prsou se časem pro vás stane rutinní záležitostí. Pravidelné samovyšetření prsou a znalost příznaků rakoviny prsu jsou v procesu včasné diagnostiky a léčby naprosto zásadní. Pojďte se s námi optimální postup samovyšetření naučit.

1. Postavte se před zrcadlo a vizuálně si obě prsa zkontrolujte.

Všímejte si jejich tvaru, velikosti, souměrnosti. Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte si je v této poloze znovu. Zaměřte se na bradavky, zda je jejich okolí čisté a bez známky výtoků. Dále zkontrolujte tvar bradavek (změna polohy, tvaru, vpáčení bradavky) a prsního dvorce. Velmi důležitá je kontrola kůže prsou, zda není na některém místě kůže vtažená, zesílená, nebo nemá důlky – tzv. „pomerančová“ kůže. Pozor také na další změny kůže, jako například vyrážka podobná ekzému. Zkontrolujte podpaží a případný otok v podpažní jamce nebo jeho okolí.

Tip: Samovyšetření provádějte po osprchování teplou vodou, pokožka tak bude uvolněná a vláčná.

Mezi varovné příznaky onkologického onemocnění prsou patří zejména samovolný výtok z bradavky (krev, hnis), který může být příznakem toho, že rakovinné buňky vystlaly mléčné kanálky za bradavkou. Dále změny ve struktuře kůže prsou, vtažení kůže může být způsobeno bulkou v prsu, která vtáhne tkáň a pokožku dovnitř. Stejně tak vzhled „pomerančové“ kůže nebo zesílení prsní tkáně může být známkou ucpání lymfatických cév, které odvádějí odpadní látky z těla.

2. Nyní přistupte k samovyšetření pohmatem.

Nejlépe třemi prsty naplocho, které přiložíte na kůži a krouživými pohyby místo prohmatáte. Vyšetření pohmatem provádějte vždy opačnou rukou, levou rukou vyšetřujte pravé prso a naopak. Nejdříve na povrchu a potom stejným krouživým pohybem trošku hlouběji. Tímto způsobem prohmatejte nejen celá prsa, ale také místo od klíční kosti směrem do podpaží až k podprsenkové linii. Všímejte si nerovností prsou na jejich povrchu a uvnitř prsní tkáně. Na závěr vezměte obě prsa do dlaní a promněte je.

  • Samovyšetření prsou není záležitostí pouze žen. Rakovinou prsní žlázy mohou onemocnět i muži.
  • Vyšetřujte svá prsa pravidelně každý měsíc, nejlépe pátý až desátý den menstruačního cyklu. Pokud menstruaci nemáte, vyberte si jakýkoliv den v měsíci.
  • Vyšetřujte každý měsíc, špatný způsob samovyšetření neexistuje, důležité je si na ně sáhnout.
  • Podle statistických údajů je rakovina prsu nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u žen.
  • Ročně je v České republice zjištěno téměř 5 000 nových případů.
  • Nejčastější výskyt je u žen mezi 50. a 60. rokem života.
  • Ženy mezi 20.–45. rokem života by měly být vyšetřeny jednou ročně gynekologem při preventivní gynekologické prohlídce.
  • Využijte možnosti mamografického vyšetření. Pro ženy od 45 let je toto vyšetření hrazeno jednou za dva roky ze všeobecného zdravotního pojištění.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky