Obzvlášť v zimě nám i našim dětem teče z nosu velmi často. Nemusí se ale jednat hned o onemocnění, ale naopak o přirozenou ochrannou reakci našeho organismu. Nosní sliznice produkuje neustále hlen ke svému zvlhčení a ochraně před nežádoucími patogeny. Většina hlenu zcela bez našeho vědomí putuje do krku, ovšem když dýcháme studený vzduch, nosní sliznice se více prokrvuje a produkce hlenu se zvýší natolik, až vytéká nosem ven. Jakmile přijdeme do tepla, téct z nosu nám přestane.

Skutečná rýma

Skutečná rýma, tedy zánět nosní sliznice, projevující se ucpaným nosem, výtokem z nosu, kýcháním, svěděním a pálením nosní sliznice, je způsobena nejčastěji viry, méně často pak bakteriemi. Další kategorií je rýma alergická, která je projevem přehnané reakce organismu na alergen.

Virová rýma se většinou projevuje čirým výtokem z nosu, může se přidat únava a zvýšená teplota či kašel. Tato rýma je nakažlivá a přenáší se kapénkovou infekcí, přičemž první dva až tři dny je pacient nejvíce infekční. Proto je dobré při výskytu virózy, i když nemusí organismus nijak zvlášť zatěžovat, nechat dítě první dva tři dny doma, i z důvodu nakažlivosti onemocnění, které se pak rychle rozšíří v celém kolektivu.

Pokud sliznici oslabenou viry (ale i neléčenou alergií) napadne bakteriální infekce, situace se změní. Hleny začnou být husté, žluté až žlutozelené. Často se přidá teplota, rýma se může tzv. vrazit i do vedlejších nosních dutin nebo způsobit hlavně u malých dětí zánět středního ucha. Bakteriální rýma už by se proto rozhodně neměla přecházet, nehledě k tomu, že se u ní dítě často cítí skutečně špatně a pobyt ve školce či škole by mu v takovém stavu rozhodně neprospěl. U zánětu dutin či zánětu středního ucha je nutné navštívit lékaře, který zváží nejlepší postup léčby, včetně nasazení antibiotik. Ještě jiný případ je rýma alergická, která, ač nepříjemná, není nakažlivá a v kolektivu s ní může dítě normálně fungovat.

Typické příznaky

A jak je to v současné době s aktuálním problémem covidu-19? Mezi jeho typické příznaky rýma nepatří, proto není nutné panikařit a s každou „nudlí u nosu“, pokud nemáme další příznaky jako vysokou horečku, dušnost a kašel, běžet hned na testy. Je pravděpodobnější, že se jedná o běžnou virózu, a je zbytečné přetěžovat kapacity testovacích center a sebe vystavovat riziku dodatečné nákazy.

Každopádně je ale v případě všech respiračních onemocnění dobré věnovat se prevenci. Nosní sliznici nesvědčí suchý a příliš teplý vzduch, proto pokud máme tento problém, což platí hlavně pro panelové byty, měli bychom investovat do kvalitních zvlhčovačů a místnosti nepřetápět. Obecně zdravá životospráva s dostatkem vitaminů, hlavně vitaminu C, rovněž prospívá, dýchacím cestám svědčí i pobyt venku nebo třeba návštěva solné jeskyně. Nosní sliznici mohou také šetrně čistit a posilovat solné spreje z mořské a minerální vody.